19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 22:26 Publikacja: 07.03.2024 12:29
Japonia
Coraz więcej Japonek studiuje i wkracza na rynek pracy, jednak podział ról płci, w którym mężczyzna jest jedym żywicielem rodziny, nadal jest w Japonii bardzo silny.
Foto: Adobe Stock
Choć Japonia należy do czołówki najbardziej rozwiniętych państw na świecie, to kultura i obyczaje w tym kraju wciąż są bardzo tradycyjne. Jednym z ich elementów jest niezmienny od wieków podział ról płci, który dopiero w ostatnich latach udaje się kobietom stopniowo przełamać.
„Dry January”, czyli „suchy styczeń” to jeden z noworocznych trendów i coraz chętniej podejmowane postanowienie. Okazuje się jednak, że jest pewna grupa, która już dawno ograniczyła spożycie alkoholu. Chodzi o przedstawicieli pokolenia Z.
Analogicznie do społeczności inceli, kobiety o radykalnych poglądach na temat ról płciowych we współczesnym świecie zaczęły tworzyć własną grupę w mediach społecznościowych - femosferę. Zdaniem ekspertki jest ona potencjalnie niebezpieczna.
– Jeśli nie chcesz być postrzegany jak osoba starsza, to tak się nie zachowuj – brzmi motto 76-letniej Evelyn Block. Jej niebieskie loki wystają spod kasku, który jako sędzia zawodów wrotkarskich nosi w pracy. Jak w dojrzałym wieku utrzymać tak dobrą kondycję?
Monica Bellucci czy Jennifer Lawrence w minionych miesiącach często decydowały się na kreacje w kolorze brązowym. Wybór okazał się słuszny, gdyż to właśnie odcień mocha mousse został ogłoszony kolorem roku 2025. Jakie inne trendy zapowiadane są na nadchodzące miesiące?
Obecność kobiet w świecie nauki staje się coraz bardziej powszechna, a ich osiągnięcia zasługują na uznanie w dziedzinach wcześniej dostępnych głównie dla mężczyzn. Choć nadal wiele jest do zrobienia, warto przyjrzeć się dotychczasowym zmianom.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Dobrze, że mówi się o potrzebie ochrony dzieci, tworzy się regulacje, by je chronić. Ale dopóki nauczyciele, pracownicy sądów i pomocy społecznej nie zaczną dociekać, skąd rzeczywiście wzięły się złamania i siniaki, nic się nie zmieni.
Norweskie służby aresztowały w październiku mężczyznę, który odgrażał się, że przyjechał do tego kraju w celu „polowania” na założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. To znany w kręgach narodowców aktywista o pseudonimie Kaktus.
Biały Dom nałożył 15 stycznia sankcje na 250 osób fizycznych i podmiotów prawnych. Jest wśród nich okupowana przez Rosjan największa elektrownia atomowa Europy oraz firmy nie tylko rosyjskie, ale też z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Kirgistanu.
Donald Tusk i Wołodymir Zełenski naszkicowali w środę w Warszawie warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
Stosunkom polsko-ukraińskim nie wystarczą deklaracje wielkich przełomów. Nie pomoże też wyzywanie od głupców lub zdrajców tych, co czują niedosyt w sprawie postawy Kijowa wobec ludobójstwa na Wołyniu.
W Moskwie wprost demonstrują, że nie szanują przywódców państw europejskich i nie widzą na mapie Europy miejsca dla niepodległej Ukrainy. Układy chcą zawierać wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi. I Chinami.
Inflacja bazowa w USA była w grudniu nieco niższa od prognoz. Wzrosły więc szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas