Choć Europa to jeden z najzamożniejszych rejonów świata, to rządy krajów Unii Europejskiej w dalszym ciągu nie uporały się z problemem ubóstwa. Najgorzej sytuacja wygląda w Rumunii, Bułgarii, Grecji i Hiszpanii. Tam osoby zagrożone ubóstwem stanowią odpowiednio 34, 32 oraz po 26 proc. w przypadku dwóch ostatnich krajów.
Samotne matki w gronie grup najbardziej zagrożonych ubóstwem w Unii Europejskiej
Tak wynika z raportu pod tytułem „EU 2023 Poverty Watch”, który opublikowała właśnie Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN) — organizacja pozarządowa działająca od 1990 roku. Raport prezentujący sytuację z 2022 roku powstał na zlecenie i przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej.
Z raportu wynika, że grupą społeczną, która jest narażona na ubóstwo w największym stopniu, są samotne matki. W Unii Europejskiej stanowią one aż 80 procent wszystkich rodziców, którzy samodzielnie wychowują dzieci.
Autorzy raportu zauważają, że problem ma charakter strukturalny. Z danych, które zebrali, wynika, że między kobietami a mężczyznami istnieją znaczące różnice w parametrach definiujących ubóstwo — i że różnice te wypadają na niekorzyść kobiet.
Cała sytuacja oczywiście negatywnie odbija się również na samych dzieciach. EAPN cytuje najnowsze dane UNICEF-u, zgodnie z którymi od 2019 roku grono dzieci obywateli i obywatelek Unii Europejskiej, którym grozi ubóstwo, wzrosło z jednego miliona do prawie 21 milionów.