Raport: samotne matki bardziej narażone na ubóstwo. Wskazano powody

Z danych Eurostatu wynika, że ponad 95 milionów, a więc 22 procent mieszkańców Unii Europejskiej jest narażonych na społeczne wykluczenie i ubóstwo. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się kobiety, a zwłaszcza samotne matki — informuje Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu.

Publikacja: 11.04.2024 12:28

na zjawisko ubóstwa w gronie samotnych matek mają wpływ nie tylko zbyt niskie dochody i rosnące kosz

na zjawisko ubóstwa w gronie samotnych matek mają wpływ nie tylko zbyt niskie dochody i rosnące koszty życia wynikające z inflacji.

Foto: Adobe Stock

Choć Europa to jeden z najzamożniejszych rejonów świata, to rządy krajów Unii Europejskiej w dalszym ciągu nie uporały się z problemem ubóstwa. Najgorzej sytuacja wygląda w Rumunii, Bułgarii, Grecji i Hiszpanii. Tam osoby zagrożone ubóstwem stanowią odpowiednio 34, 32 oraz po 26 proc. w przypadku dwóch ostatnich krajów.

Samotne matki w gronie grup najbardziej zagrożonych ubóstwem w Unii Europejskiej

Tak wynika z raportu pod tytułem „EU 2023 Poverty Watch”, który opublikowała właśnie Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN) — organizacja pozarządowa działająca od 1990 roku. Raport prezentujący sytuację z 2022 roku powstał na zlecenie i przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej.

Z raportu wynika, że grupą społeczną, która jest narażona na ubóstwo w największym stopniu, są samotne matki. W Unii Europejskiej stanowią one aż 80 procent wszystkich rodziców, którzy samodzielnie wychowują dzieci.

Autorzy raportu zauważają, że problem ma charakter strukturalny. Z danych, które zebrali, wynika, że między kobietami a mężczyznami istnieją znaczące różnice w parametrach definiujących ubóstwo — i że różnice te wypadają na niekorzyść kobiet.

Cała sytuacja oczywiście negatywnie odbija się również na samych dzieciach. EAPN cytuje najnowsze dane UNICEF-u, zgodnie z którymi od 2019 roku grono dzieci obywateli i obywatelek Unii Europejskiej, którym grozi ubóstwo, wzrosło z jednego miliona do prawie 21 milionów.

Analitycy podkreślają, że na zjawisko ubóstwa w gronie samotnych matek mają wpływ nie tylko zbyt niskie dochody i rosnące koszty życia wynikające z inflacji, ale również konieczność opiekowania się dzieckiem. Zmusza to kobiety do podejmowania pracy co najwyżej na niepełny etat lub zatrudniania się tylko na pewien czas.

Czytaj więcej

Sharenting pod prawniczą lupą. Adwokat obala mit, że to tylko nieszkodliwa moda

„Feminizacja” ubóstwa

Analitycy z EAPN podkreślają jednocześnie, że ubóstwo ma wymiar nie tylko materialny, ale również psychiczny. Trudna sytuacja finansowa i niepewność jutra sprawia, że na zjawisku tym cierpi także kondycja psychiczna osób zagrożonych lub zmagających się z ubóstwem. Cierpieniu psychicznemu towarzyszy poczucie bezradności i wykluczenia.

Choć liczba osób zagrożonych ubóstwem spadła w ciągu ostatnich dwóch latach o prawie 280 tysięcy osób, to zdaniem autorów raportu tempo tego spadku jest zbyt wolne, a starania państw członkowskich, aby go przyśpieszyć — niedostateczne. Badacze podkreślają jednocześnie, że polityka niektórych krajów członkowskich — w tym Polski — nie napawa optymizmem.

W ostatnim czasie rządy poszczególnych krajów cięły wydatki na sektor publiczny lub planują zrobić to jeszcze w 2024 roku. Członkowie polskiej odnogi EAPN zwracają uwagę na możliwość wprowadzenia cięć w sektorze świadczeń społecznych w naszym kraju i przerzucenie wydatków z budżetu państwa na obronność — rzecz jasna ze względu na trwającą agresję Rosji na Ukrainę.

W takim kierunku poszły na przykład Czechy, gdzie w październiku ubiegłego roku wprowadzono politykę „zaciskania pasa”. Z kolei w przypadku Niemiec eksperci ostrzegają, że cięcia budżetowe mogą obniżyć wysokość zasiłku na dziecko nawet o 80 proc.

Styl życia
Nieznane zdjęcia brytyjskiej rodziny królewskiej trafiły na wystawę. Wyjątkowe kadry
Styl życia
"Ciężkość w sercu". Jednopłciowa para o życiu w Polsce - najbardziej homofobicznym kraju Europy
Styl życia
Powrót do domu: kolekcja „The Walking Home” trafia do właścicielki po 3 dekadach
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z naturalnych futer. Żona Karola III wydała oświadczenie
Styl życia
Kobieta czy robot? Właścicielka chińskiej restauracji podbija serca klientów i internet