Ważne odkrycie dla szukających motywacji do ruchu. Oto, co najskuteczniej do niego zachęca

Posiadacze psów z pewnością wielokrotnie przeżywali chwile kryzysu, kiedy trzeba było wyprowadzić czworonożnego przyjaciela na spacer w kiepską pogodę. Jak jednak wynika z najnowszego badania, wyjścia z psem wydatnie poprawiają dobrostan fizyczny i psychiczny, przyczyniają się też do budowania relacji z innymi ludźmi.

Publikacja: 16.05.2025 10:26

77 proc. badanych, którzy nie mają psa, przyznało, że dzięki niemu miałoby większą motywację do ćwic

77 proc. badanych, którzy nie mają psa, przyznało, że dzięki niemu miałoby większą motywację do ćwiczeń.

Foto: Adobe Stock

Nie od dziś wiadomo, że posiadanie czworonoga ma zbawienny wpływ na psychikę. Korzyści dotyczą też kondycji fizycznej, co potwierdzają wyniki badania nad rolą psów w motywowaniu ludzi do aktywności fizycznej.

Pies najskuteczniej motywuje do aktywności fizycznej

Badanie, które zrealizowano na zlecenie firmy Asics, stanowi część globalnej inicjatywy pod hasłem „Mind’s Best Friend”. Jej celem jest promowanie codziennego ruchu jako sposobu na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

W Polsce badanie w formie internetowych ankiet przeprowadzono w lutym 2025 na reprezentatywnej próbie dwóch tysięcy osób. Połowa badanych z tego grona ma w domu psa, druga połowa – nie.

Na podstawie odpowiedzi respondentów okazało się, że ponad połowę, bo aż 58 proc. właścicieli psów, to właśnie ich pupil w największym stopniu motywuje ich do aktywności fizycznej. Siła przekonywania czworonogów okazała się większa niż rodziny, na którą wskazało 41 proc. badanych, a także celebrytów i trenerów personalnych, których wymieniło odpowiednio 8 i 7 proc. respondentów.

Czytaj więcej

Kolejna zaleta diety śródziemnomorskiej. Obniża ryzyko rozwoju jednego z nowotworów

Nie ma zaskoczenia, że wielu opiekunów psów z trudem opiera się namowom psa, aby wyjść z domu – przyznało to 45 proc. badanych z tego grona. Z kolei prawie połowa stwierdziła, że to nie oni wyprowadzają psa – to raczej pies „wyprowadza” ich.

Wydaje się, że roli psa w zachęcaniu do aktywności fizycznej są świadomi również ci, którzy nie mają w domu czworonoga. Aż 77 proc. osób z tego grona przyznało, że dzięki psu miałyby one większą motywację do ćwiczeń.

Kolejne dane przemawiają za adopcją psa. Polscy właściciele psów spędzają w ruchu średnio 180 minut tygodniowo, podczas gdy ci, którzy ich nie mają – średnio o pół godziny krócej.

Trudno odmówić pupilowi spaceru. Korzysta na tym nie tylko ciało

To wszystko ma realny wpływ na zdrowie psychiczne, o czym świadczą wyniki danych dotyczących tak zwanego Indeksu Dobrostanu Psychicznego respondentów. Indeks oblicza się na podstawie średnich ocen dziesięciu kategorii emocjonalnych i poznawczych w skali od 1 (wartość najniższa) do 10 (wartość najwyższa).

W Polsce właściciele psów otrzymali średnio 61 punktów na 100 możliwych, czyli aż 10 punktów więcej w porównaniu z osobami, które nie mają psa. Jednocześnie aż 76 proc. posiadaczy psów stwierdziło, że spacer z psem zmniejsza u nich poziom stresu, zaś 83 proc. zauważa u siebie poprawę nastroju po spacerze.

Czytaj więcej

Slow Cardio – ten rodzaj aktywności fizycznej bije rekordy popularności

Podobnie jak w przypadku pytań o kondycję fizyczną, osoby nie posiadające psa mają świadomość, że dzięki większej ilości ruchu obecność pupila poprawiłaby ich dobrostan psychiczny. Takiego zdania jest 67 proc. badanych.

Z badania wynika też, że spacer z psem ułatwia kontakty z innymi ludźmi – dotyczy to aż 66 proc. opiekunów czworonogów. Jeszcze więcej, bo 77 proc. badanych zauważa, że nawiązywanie interakcji w trakcie spaceru z psem poprawia ich nastrój.

Źródło:
Materiały prasowe

Nie od dziś wiadomo, że posiadanie czworonoga ma zbawienny wpływ na psychikę. Korzyści dotyczą też kondycji fizycznej, co potwierdzają wyniki badania nad rolą psów w motywowaniu ludzi do aktywności fizycznej.

Pies najskuteczniej motywuje do aktywności fizycznej

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Głośne szukanie. Nowa strategia randkowania w internecie zastępuje aplikacje
Styl życia
Pokolenie Z je poza domem inaczej, niż można by przypuszczać. Nie do naśladowania
Styl życia
Plotkowanie po polsku. Zbadano, kto i kogo najczęściej dziś obgaduje
Styl życia
Wyłączenie otwartych pętli. Oto klucz do prawdziwie regenerującego urlopu
Styl życia
Bookbinding: jak trend z TikToka pomaga ocalić zapomniane rzemiosło?