Widok wyrywanej okładki nowej książki nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza dla wielbicieli dobrej lektury, latami gromadzących ulubione kolekcje w domowej bibliotece. W mediach społecznościowych nie brakuje nagrań dokumentujących przebieg procesu kreatywnego tworzenia nowych opraw dla wybranych dzieł. Sprawnie poruszające się dłonie, zwykle z perfekcyjnie pomalowanymi paznokciami i ozdobione atrakcyjną biżuterią, przy użyciu specjalistycznych narzędzi i fantazyjnych materiałów służących do oklejania, nadają książkom nowy charakter. Skąd wielbiciele trendu czerpią inspiracje i dlaczego proces spersonalizowanego oprawiania książek zyskuje obecnie na popularności?
Bookbinding: spersonalizowana okładka ma kojarzyć się ze światem przedstawionym na kartach powieści
W dużym skupieniu, zwykle przy dźwiękach relaksującej muzyki i w otoczeniu regałów po brzegi wypełnionych książkami, adepci artystycznego oprawiania ulubionych pozycji wydawniczych przygotowują swój warsztat pracy: maty samogojące zabezpieczające meble przed uszkodzeniami w wyniku cięcia materiałów, nożyki z łamanym ostrzem, zestaw pędzli w różnych rozmiarach, tkaniny do oprawiania książek, prowadnice do wiązania brzegów kartek czy przezroczyste kleje introligatorskie umożliwiające trwałe łączenie poszczególnych elementów nowych, unikatowych okładek.
Powstałe przy użyciu tak wyspecjalizowanych akcesoriów oprawy odróżniają wybrane modele od tych, masowo dostępnych na rynku wydawniczym. Dostosowane do gustu i zaprojektowane wedle uznania właściciela danego egzemplarza, stanowią unikatowy dodatek do kolekcji dostępnej w domowej bibliotece, ale też wyraźnie nawiązują do zawartości i motywu przewodniego danego dzieła. – Dużo satysfakcji daje mi oprawianie książki w taki sposób, by już jej okładka nieodłącznie kojarzyła się ze światem przedstawionym na kartach powieści. Miło jest mieć w swojej kolekcji coś, co stanowi reprezentację danego dzieła i ma dla mnie znaczenie o wiele większe niż okładka zaproponowana przez wydawcę – wyjaśnia cytowana przez „The Washington Post” Georgia Blackburn, która za pośrednictwem mediów społecznościowych sprzedaje oprawiane według własnej inwencji książki oryginalnie dystrybuowane w charakterze kieszonkowych egzemplarzy w miękkich oprawach. Spersonalizowane modele pakuje w ozdobny papier, zaginając jego końcówki tak, by tworzyły praktyczne kieszonki na dodatkowe akcesoria dołączane do przesyłki: zakładki, naklejki czy ozdobne zawieszki z możliwością umieszczenia imienia adresata na odwrocie. Każdy z tych elementów wykonany jest własnoręcznie.
Czytaj więcej
Od 2017 roku Reese Witherspoon z sukcesem prowadzi klub książki. Rekomenduje jedynie powieści nap...