Pajączki na nogach to nie tylko problem estetyczny. Mogą być objawem poważnej choroby

Występujące na nogach telangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne, popularnie nazywane pajączkami, uważane są często za defekt kosmetyczny. Tymczasem może być to jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, świadczący o problemach w funkcjonowaniu głębiej położonych żył powierzchniowych.

Popularny słodzik może sprzyjać chorobom sercowo-naczyniowym. Wyniki badania

Do niedawna ksylitol uważany był za jeden z najzdrowszych zamienników cukru. Jednak opublikowane niedawno badania, przeprowadzone w Cleveland Clinic w USA podają w wątpliwość bezpieczeństwo jego spożywania. Czy jest się czego obawiać?

Gra na skrzypcach podczas usuwania guza mózgu? Neurochirurg o zabiegach „awake”

Podczas zabiegu usunięcia guza mózgu u skrzypaczki Dagmar Turner, pacjentce umożliwiono grę na instrumencie, dzięki czemu jej umiejętności nie zostały utracone. Czy operacje, w trakcie których pacjent zostaje w kontakcie z lekarzami, są powszechne?

Badanie pokazało, że weekendowe nadrabianie zaległości w śnie jest ważne dla zdrowia

Wielu ludzi — pracujących i uczących się — nie przesypia odpowiedniej liczby godzin, ale stara się zrekompensować sobie braki snu w weekendy. Biorąc pod uwagę wyniki nowego badania, kardiolodzy nie mają wątpliwości, że taka praktyka ma korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy.

Odkryto nowy ważny powód, dla którego ciężarne powinny jeść ryby. Chodzi o autyzm

Lekarze od wielu lat zalecają kobietom w ciąży spożywanie konkretnych gatunków ryb i owoców morza, aby wspierać prawidłowy rozwój mózgu ich dziecka. Wyniki najnowszego badania rzucają na tę kwestię nowe światło – tym razem w kontekście zapobiegania autyzmowi.

Jakich chorób będzie więcej po powodzi? Dr n. med. Grażyna Cholewińska wyjaśnia

Zalecenia po powodzi są jasne: nie pić wody ze studni i zbiorników, a żywność przechowywać i spożywać z najwyższą ostrożnością. Władze lokalne muszą podjąć działania, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczne warunki życia – mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Wieczorne spacery po mocno oświetlonych miastach mogą wywoływać poważną chorobę. O co chodzi?

Od wielu lat eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie sztucznym światłem ma negatywny wpływ na zdrowie. Ostatnio pojawiły się w tym kontekście nowe wyniki badań, które wiążą nadmierną ekspozycję organizmu na sztuczne światło z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Problem ten dotyczy zwłaszcza mieszkańców miast w młodym i średnim wieku.

Nie każdy może beztrosko pić poranną kawę. Lekarka wyjaśnia, kto powinien uważać

Powszechnie wiadomo, że leków nie należy łączyć z alkoholem. Tymczasem eksperci przypominają, że tak pospolity napój, jakim jest kawa, ma duży wpływ na skuteczność terapii chorób tarczycy, a także wchłanialność wielu innych leków.

Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają

Od pewnego czasu post przerywany zyskuje coraz większą popularność jako sposób na szybkie i skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów. Wyniki najnowszego badania amerykańskich naukowców rzucają na tę modną kurację odchudzającą nowe światło.

Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe

Procesy starzenia się organizmu następują w sposób skokowy. Grupie amerykańskich naukowców udało się wyróżnić dwa przełomowe momenty, w trakcie których procesy te gwałtownie przyspieszają.

Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują

- Sitting is a new smoking – alarmują lekarze, porównując siedzący tryb życia do nałogu nikotynowego. Co się dzieje, gdy całe dnie spędza się przed ekranem komputera, bez minimalnej dawki ruchu? Ekspert z zakresu nauk o kulturze fizycznej wyjaśnia.

Już dwie kiepskie noce rujnują organizm. Niepokojące wyniki badania

Grupa szwedzkich naukowców udowodniła zjawisko, które z pewnością nieraz odczuło wiele osób mających problemy ze snem. Okazuje się, że wystarczą dwie trudne noce, aby potem czuć się o cztery lata starszym. Autorzy badania podkreślają, że zjawisko to dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn.

Opaleni żyją dłużej. Nowe badanie dowodzi pozytywnego wpływu promieni UVA na zdrowie

Nareszcie dobra wiadomość dla osób, które lubią się opalać. Z najnowszych badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie w Edynburgu wynika, że działanie promieni UVA zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. I nie jest to jedyny powód, dla którego naukowcy radzą, by wystawiać ciało na słońce.

Polska współtwórczyni nowej metody leczenia czerniaka: Hipoteza się potwierdza

Badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka może zrewolucjonizować znane dotychczas terapie onkologiczne. Zaangażowana w proces dr Joanna Placzke wyjaśnia, jak działa nowatorska metoda. Jej pacjent potwierdza skuteczność terapii.

Cukier podwyższa wiek biologiczny kobiet. Nowe badanie pokazało, że liczy się każdy gram

Cukru powinny unikać nie tylko osoby dbające o linię, chcące uchronić się przed groźnymi chorobami – a także te, które chcą żyć dłużej. Wyniki najnowszych badań udowadniają, że cukier skraca życie, a także odpowiada za to, że wyglądamy starzej, niż wskazuje na to nasza metryka.

Odkryto, jaka substancja w mózgu sprawia, że zamiast iść na trening, sięgamy po słodycze

Dlaczego zamiast pójść na trening, zostajemy w domu i sięgamy po słodycze czy inne przekąski? Grupa szwajcarskich naukowców odkryła, że na nasze decyzje w tej kwestii wpływa oksytocyna – substancja chemiczna, która znajduje się w mózgu.

Olimpijka w siódmym miesiącu ciąży. Ginekolog komentuje

Reprezentująca Egipt Nada Hafez po swoim ostatnim pojedynku szermierczym na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu wyznała, że przystąpiła do rozgrywek w siódmym miesiącu ciąży. Czy intensywna aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana? Ginekolog wyjaśnia.

Dieta wegańska obniża wiek biologiczny? Wyniki nowych badań rozwiewają wątpliwości

Czy dieta może odmładzać? Zdaniem naukowców – tak, pod warunkiem, że będzie wegańska. Z nowego badania, w którym wzięły udział pary bliźniąt jednojajowych, wynika, że obniżenie wieku biologicznego może być kwestią zaledwie ośmiu tygodni.