Wygląd księżnej Kate sugeruje, że nie jest leczona tylko chemioterapią? "Istnieje obawa..."

- Chemioterapia jest jedną z opcji leczenia systemowego. Istnieje wiele innych terapii bardziej skutecznych i cechujących się niską toksycznością – wyjaśnia dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa, prof. PWr. Od czego zależy wybór i przebieg leczenia?

Długotrwałe noszenie japonek szkodzi zdrowiu? Eksperci nie mają wątpliwości

Letnie miesiące skłaniają do zmiany obuwia na lekkie, odkrywające stopy klapki i sandały. Czy lubiane przez plażowiczów popularne japonki są dobrym wyborem? Podolożki radzą.

Kobiety z różnych krajów "różnie chorują" na raka piersi. Wiedza o tym jest ważna

Badania prowadzone na całym świecie wyraźnie dowodzą, że zachorowania na nowotwory piersi mają swoją "regionalną specyfikę". Specjaliści działający we współpracy z Polskim Towarzystwem Chirurgii Onkologicznej chcą szerzyć wiedzę na ten temat. Materiały są dostępne dla każdego.

Czy można przedawkować kawę? Oto, co się dzieje z ciałem, gdy ma nadmiar kofeiny

Zapach świeżo mielonej kawy lub dźwięk ekspresu mogą umilić trudny poranek lub dodać energii wieczorem, gdy obowiązki nakazują pracę po godzinach. Co się jednak dzieje, gdy kawy jest za dużo?

Brak zębów trzonowych przyspiesza siwienie włosów? Nowe ustalenia badaczy

Czy brak zębów trzonowych przekłada się na szybsze tempo pojawienia się siwych włosów? Japońscy naukowcy próbują potwierdzić tę tezę w swoich badaniach. Jak jest naprawdę i z jakimi konsekwencjami wiążą się problemy z uzębieniem?

Prawodawcy idą na wojnę z pigułką gwałtu. Nowe przepisy rozwiążą problem?

W Kalifornii właśnie wprowadzono prawo, które nakłada na bary obowiązek oferowania klientom testów na obecność tzw. narkotyków gwałtu w napojach. W Polsce na razie nie mówi się o takich rozwiązaniach, ale problem z pewnością istnieje. Warto o nim mówić szczególnie w wakacje.

Spanie w upałach. Lekarz radzi, jak się chłodzić w czasie tropikalnych nocy

Upały, które coraz mocniej dają o sobie znać w Europie, to sygnał, że należy jak najszybciej nauczyć się funkcjonowania w nowej rzeczywistości klimatycznej tak, aby nie wspierać funkcjonowanie organizmu. Eksperci wskazują, jakie kroki można podjąć w tym kierunku.

Picie alkoholu w samolocie groźne dla zdrowia - szczególnie, jeśli zamierza się spać

Spożywanie alkoholu i sen podczas lotu w połączeniu z warunkami panującymi na pokładzie samolotu stanowi poważne obciążenie dla układu sercowego. Na problemy narażone są nie tylko osoby z chorobami serca lub płuc, ale też ludzie młodzi i zdrowi.

Proktolog prof. Małgorzata Kołodziejczak: Procedury utrudniają pomaganie kobietom

- Moim osobistym celem w staraniach o zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki jest przekonanie przedstawicieli NFZ do refundacji zabiegów naprawczych okołoporodowych uszkodzeń zwieraczy odbytu u kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak.

Prof. Janina Stępińska o pracy na intensywnej terapii: W tym zawodzie trzeba lubić ludzi

O tym, jak nowoczesne technologie i genetyka zmieniają podejście do leczenia, a także dlaczego pokora i nieustanna edukacja powinna cechować każdego lekarza – mówi profesor Janina Stępińska, dyrektorka Narodowego Instytutu Kardiologii.

Po utracie ręki Brytyjka otrzymała innowacyjną protezę. Kieruje nią sztuczna inteligencja

We wrześniu 2022 roku Sarah de Lagarde straciła rękę i nogę wskutek nieszczęśliwego wypadku. Dziś 45-letnia Brytyjka otrzymała szansę na normalne funkcjonowanie. De Lagarde testuje właśnie innowacyjną protezę ramienia, którą wyposażono w technologię uczenia maszynowego – czyli formę sztucznej inteligencji.

Szepty z brzucha rodem. Żaneta Geltz podpowiada, co jeść, żeby lepiej i dłużej żyć

Ludzką odporność osłabiają dwie toksyny: glifosat i stres. O ile stres łatwiej ograniczyć, zmieniając otoczenie, o tyle glifosat trudno całkowicie wyeliminować – mówi Żaneta Geltz, autorka książki „Co szepcze ci brzuch?”, która podpowiada co jeść, żeby żyć dłużej.

Czy cukier żywi raka? Specjalistka tłumaczy

Czy cukier przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka? Jaką dietę stosować, by minimalizować ryzyko? Specjalistka z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia.

Monika Olejnik poinformowała, że choruje na raka piersi. "Zrobiła coś bardzo ważnego"

W niedzielę wieczorem Monika Olejnik zamieściła na swoim profilu na Instagramie post, w którym poinformowała, że zachorowała na raka piersi. Zdaniem kobiet, które mają podobne doświadczenia, jej wyznanie może przynieść bardzo pozytywne efekty w kontekście profilaktyki nowotworów.

Nowe testy krwi będą wykrywać raka. Co zastąpią?

Naukowcy są zdania, że komórki nowotworowe można wykryć za pomocą testów krwi, nawet zanim pojawią się symptomy choroby. Czy jest to możliwe? Eksperci wyjaśniają.

Światowy Dzień Astmy. Ekspert: Nie warto czekać z wizytą u lekarza

O astmie już od dłuższego czasu mówi się, że to choroba cywilizacyjna. Czy faktycznie tak jest? Dr. n. med. Andrzej Dąbrowski, przewodniczący Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, odpowiada.

Światowy Dzień Higieny Rąk. Dlaczego eksperci odradzają używanie mydła w kostce?

5 maja obchodzony jest Światowy Dzień Higieny Rąk. Jak często należy myć ręce i co się dzieje, gdy dochodzi w tej kwestii do zaniedbań? Technolog żywności i żywienia człowieka radzi.

Koniec ery czerniaka złośliwego. Rewolucja w profilaktyce groźnego nowotworu

Pierwsza spersonalizowana szczepionka przeciwko czerniakowi jest obecnie testowana w Wielkiej Brytanii. Kto poddał się szczepieniu i czym nowy lek różni się od dotychczas dostępnych?