Przy siedzącym trybie życia regularne ćwiczenia nie zapewnią zdrowia. Nowe wyniki badań

Wiadomo, że siedzący tryb życia jest szkodliwy dla organizmu, choć do tej pory nie przeprowadzono wielu badań, które prezentowałyby jego konkretne skutki. W najnowszej analizie naukowcy pokazali związek między zbyt długim siedzeniem a ryzykiem chorób serca.

Wystarczy już 5 minut. Prosta zmiana w rutynie dnia pomoże obniżyć ciśnienie krwi

Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie nie jest zaskakującym odkryciem. Najnowsze badanie potwierdza, że pozytywny wpływ na organizm ma nawet najkrótsze, intensywne ćwiczenie. Zmianę zauważono m.in. w pomiarach ciśnienia krwi.

Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań

Pierwsze 1000 dni życia dziecka - od momentu poczęcia, aż do do ukończenia 2 lat - wydaje się być niezwykle ważne dla zdrowia w dorosłości. Naukowcy odkryli, że ograniczenie cukru w tym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Trening o właściwej porze może zmniejszać ryzyko nowotworu. O której najlepiej ćwiczyć?

Chociaż wiadomo, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym raka jelita grubego, do tej pory nie było pewności, czy na to ryzyko ma wpływ pora ćwiczeń. Nowe badanie wykazało jednak, że warto planować treningi w określonych godzinach.

Tłuszcz pod skórą jest w porządku - pod jednym warunkiem. Naukowcy zbadali temat

Nowe badanie amerykańskich naukowców udowadnia istnienie „złej” i „dobrej” tkanki tłuszczowej. Wyjaśnia też, w jaki sposób można pozbyć się tej pierwszej. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że jest to możliwe. Potrzeba jedynie odrobiny samodyscypliny.

Telefony komórkowe mają negatywny wpływ na kondycję serca. Wyniki badania

Wyniki nowego badania nad wpływem korzystania z telefonów komórkowych na zdrowie mogą zainteresować wszystkich użytkowników tych urządzeń. Wnioski nie są optymistyczne, jednak badacze podkreślają, że kluczowe znaczenie dla kondycji serca ma przede wszystkim tryb życia, jaki nierzadko narzuca korzystanie z komórek.

Zaskakująca różnica między pokoleniem Z i boomersami. Wyniki nietypowego badania

Wiele mówi się o międzypokoleniowych różnicach w podejściu do pracy i życia, ale stosunkowo rzadko o różnicach w odniesieniu do wykonywania codziennych czynności. Tymczasem okazuje się, że boomersi i pokolenie Z inaczej podchodzą do kwestii higieny.

Zmiany klimatyczne wpływają na ciężarne i ich dzieci. Jakie zagrożenia powodują?

Na podstawie szeroko zakrojonych badań ustalono związek między zmianami klimatycznymi a wzrostem poronień. Publikacja trafiła do najbardziej wpływowych uczestników zbliżającej się konferencji COP29 w Baku — informuje „The Guardian”.

AI pomaga diagnozować problemy psychiczne i radzić sobie z nimi. Co potrafi?

W kryzysie psychicznym pomocna bywa rozmowa. Gdy jednak terapeuta jest nieosiągalny, a u boku brak bliskiej osoby, warto rozważyć aplikacje oparte na sztucznej inteligencji. Jak działają w diagnozowaniu schorzeń związanych ze zdrowiem psychicznym?

Popularne napoje groźne dla zdrowia mózgu. Wyniki badania

Najnowszy raport międzynarodowego grona naukowców dostarczył danych, z których wynika, iż picie w nadmiarze napojów gazowanych i owocowych oraz kawy wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr: Jedzenie nie może być sposobem na smutek, samotność i nadmierny stres

Żyjemy w czasach obsesji na punkcie piękna. Trzeba zrozumieć, że nadmierna uwaga, którą poświęca się wyglądowi, to czysty biznes - mówi dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr, współautorka książki „Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży”.

Kobiety częściej od mężczyzn zapadają na chorobę Alzheimera. Dlaczego tak jest?

Badania wskazują, że kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na chorobę Alzheimera, a jednym z czynników, które o tym decydują, jest proces menopauzy. Czy istnieją sposoby na odsunięcie ryzyka rozwoju tego schorzenia? Neurolog wyjaśnia.

Zmiana czasu zakłóca funkcjonowanie zegara biologicznego. Co to konkretnie oznacza?

Zegar biologiczny, odpowiedzialny za sen, koncentrację czy trawienie, nie zawsze szybko przystosowuje się do nowych warunków. Zmiana czasu to często szok dla organizmu. Jakie są konsekwencje tego zjawiska i jak sobie z nimi radzić? Ekspertka wyjaśnia.

W porównaniu do Europejek Polki rzadziej chorują, ale częściej umierają na raka piersi. Dlaczego?

Ze statystyk obrazujących badania profilaktyczne kobiet w kierunku raka piersi wynika, że jesteśmy dużo poniżej europejskiej średniej - mówi dr hab. Katarzyna Dobruch-Sobczak, kierownik Pracowni Ultrasonografii Narodowego Instytutu Onkologii.

Najważniejsze dla efektywności treningu są pierwsze minuty. Nowe ustalenia badaczy

Eksperci są zgodni co do tego, że każda aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Najnowsze badanie udowadnia jednak, że wykonywanie mitycznych 10 tysięcy kroków dziennie lub zmuszanie się do długotrwałych ćwiczeń to nie jedyne sposoby na zapewnienie sobie dobrej formy.

Płukanie zębów olejem może zastąpić ich mycie? Dentysta komentuje popularny trend

Olejowanie, czyli płukanie zębów olejem to zabieg znany z ajurwedy oraz sposób pielęgnacji jamy ustnej, z którego korzystały nasze babcie. Teraz jego popularność znowu rośnie. Czy można nim zastępować mycie zębów? Lekarz stomatolog tłumaczy.

Sztuczna inteligencja wspiera diagnostykę raka piersi, ale lekarz wciąż ma ostatnie słowo

Sztuczna inteligencja analizuje duże zbiory danych medycznych, co w programach przesiewowych pozwala zidentyfikować pacjentów z ryzykiem raka piersi szybciej niż tradycyjne metody – mówi dr Marcin Sieniek, naukowiec kierujący zespołem badaczy nad AI w Google Health w Kalifornii.

Program szczepień przeciw HPV w szkołach nie działa, jak należy. Rodzice pytają - nikt nie umie odpowiedzieć

Uruchomiony we wrześniu program dobrowolnych szczepień przeciw HPV w szkołach, dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat, budzi wątpliwości rodziców i pedagogów. W największym skrócie można powiedzieć: nikt nie wie, co i jak w nim działa.