Holenderski Główny Urząd Statystyczny (Centraal Bureau vor de Statistiek, CBS) zbadał poziom dobrobytu „tu i teraz” w krajach Unii Europejskiej. Przeanalizował ponad 20 wskaźników, m.in. jakość życia pod względem ekonomicznym, zdrowotnym i psychicznym, zaufanie społeczne, poziom bezpieczeństwa czy balans między pracą a czasem wolnym czy zaufania społecznego. Holandia zajęła drugie miejsce, tuż za Szwecją i przed Irlandią.
Polonia ma różne twarze
Czytaj więcej
W Polsce zajmowała się marketingiem. Od 18 lat pracuje w koncernie Toyota Motor Europe jako Menedżerka Działu Mobilności Talentów. W Brukseli okazało się, że we krwi ma japońską filozofię Kaizen i talent do zarządzania zasobami ludzkimi.
– To kraj wielu możliwości – mówi Anna Maria Raflik, która od 17 lat mieszka w Królestwie Niderlandów. Czy Holandia była jej przeznaczona? Polka nie lubi używać górnolotnych sformułowań. Pewne jest, że miłość do tego kraju rosła w niej od dzieciństwa, bo już jako mała dziewczynka spędzała u mieszkającej tu babci wakacje. Studia w Eindhoven były naturalnym wyborem, kupno mieszkania i założenie rodziny kolejnym etapem zapuszczania korzeni. Na co dzień pracuje w międzynarodowej korporacji jako grafik komputerowy. Prowadzenie strony i grupy wsparcia "ADHD na Obcasach" dla innych Polek kolejną gałęzią, która rozkwita i sprawia jej wielką frajdę. To jednak wciąż było zbyt mało dla dziewczyny z ADHD, założyła więc wraz z Arturem Olszewskim Fundację Polskie Gniazdo, która promuje polską kulturę, rozrywkę i integrację Polaków w Holandii poprzez wydarzenia na terenie całego kraju tulipanów. - Zapraszamy również Holendrów, którzy są pod wrażeniem jak Polonia potrafi się kulturalnie bawić – dodaje Polka.
- Polonia ma różne twarze. To nie jest już tylko przysłowiowy hydraulik, choć oczywiście takie osoby też są – uśmiecha się Ania. – Nasi rodacy czy to pracujący fizycznie, czy umysłowo, są postrzegani jako ludzie z polotem, skrupulatni i oddani pracy.