Z danych Eurostatu wynika, że Polki i Polacy spędzają w pracy średnio około 40 godzin tygodniowo, czyli powyżej unijnej średniej, która wynosi 37,5 godziny. Po pracy nie każdy może liczyć na odpoczynek — w końcu ktoś musi ugotować obiad, posprzątać, zająć się dziećmi, a czasem również starszymi domownikami.
Polki i Polacy — najbardziej zmęczony naród w Europie?
Eksperci z firmy technologicznej ClickMeeting, produkującej narzędzia do webinarów, ustalili, że Polki i Polacy spędzają przeciętnie dwie godziny i 15 minut na pracach domowych. Z kolei opieka nad młodszymi i starszymi członkami rodziny zabiera im średnio 38 minut dziennie.
Mogłoby się wydawać, że ta uśredniona wartość nie jest zbyt duża. Zważywszy jednak na fakt, że jest to drugi najwyższy wynik w Europie, nasuwa się wniosek, że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych i prawdopodobnie najbardziej przemęczonych narodów Europy.
Z danych GUS, które zebrano w trakcie ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wynika, że co trzecie polskie gospodarstwo domowe zamieszkują cztery lub więcej osób. Polacy, a zwłaszcza Polki, z pewnością więc mają się kim opiekować. Jak bowiem pokazują dane Fundacji Batorego, częściej to kobiety w domu opiekują się zarówno dziećmi, jak i osobami starszymi.
Efekt? Z badania ClickMeeting wynika, że blisko połowa, bo aż 45 procent aktywnych zawodowo Polek i Polaków doświadcza wypalenia zawodowego. Prawie 30 procent odczuwają przepracowanie, zaś 24 procent przyznaje, że obowiązki zawodowe są dla nich przytłaczające.