Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w UE. Są pomysły na rozwiązanie problemu

Według danych Eurostatu Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w UE. Rzadko kończą pracę o 17. Praca zarobkowa stanowi tylko część ich codziennych obowiązków. Czy zmniejszenie ustawowej liczby godzin pracy rozwiąże problem przepracowania?

Publikacja: 23.08.2024 13:12

Z badania ClickMeeting wynika, że blisko połowa, bo aż 45 procent aktywnych zawodowo Polek i Polaków

Z badania ClickMeeting wynika, że blisko połowa, bo aż 45 procent aktywnych zawodowo Polek i Polaków doświadcza wypalenia zawodowego.

Foto: Adobe Stock

Z danych Eurostatu wynika, że Polki i Polacy spędzają w pracy średnio około 40 godzin tygodniowo, czyli powyżej unijnej średniej, która wynosi 37,5 godziny. Po pracy nie każdy może liczyć na odpoczynek — w końcu ktoś musi ugotować obiad, posprzątać, zająć się dziećmi, a czasem również starszymi domownikami.

Polki i Polacy — najbardziej zmęczony naród w Europie?

Eksperci z firmy technologicznej ClickMeeting, produkującej narzędzia do webinarów, ustalili, że Polki i Polacy spędzają przeciętnie dwie godziny i 15 minut na pracach domowych. Z kolei opieka nad młodszymi i starszymi członkami rodziny zabiera im średnio 38 minut dziennie.

Mogłoby się wydawać, że ta uśredniona wartość nie jest zbyt duża. Zważywszy jednak na fakt, że jest to drugi najwyższy wynik w Europie, nasuwa się wniosek, że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych i prawdopodobnie najbardziej przemęczonych narodów Europy.

Z danych GUS, które zebrano w trakcie ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wynika, że co trzecie polskie gospodarstwo domowe zamieszkują cztery lub więcej osób. Polacy, a zwłaszcza Polki, z pewnością więc mają się kim opiekować. Jak bowiem pokazują dane Fundacji Batorego, częściej to kobiety w domu opiekują się zarówno dziećmi, jak i osobami starszymi.

Efekt? Z badania ClickMeeting wynika, że blisko połowa, bo aż 45 procent aktywnych zawodowo Polek i Polaków doświadcza wypalenia zawodowego. Prawie 30 procent odczuwają przepracowanie, zaś 24 procent przyznaje, że obowiązki zawodowe są dla nich przytłaczające.

Czytaj więcej

Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują

Skrócenie czasu pracy sposobem na nadmiar obowiązków?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmiany, które mają na celu odciążenie Polek i Polaków. Zdaniem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk najlepiej sprawdziłoby się skrócenie tygodniowego czasu pracy do czterech dni. Resort rozważa również drugą opcję: pięciodniowy tydzień pracy po siedem godzin dziennie (czyli łącznie 35 godzin w tygodniu).

Z ankiet, które przeprowadzili eksperci z ClickMeeting wynika, że aż 70 procent respondentów optuje za tym pierwszym rozwiązaniem. Czy zmniejszenie liczby godzin pracy pozytywnie odbije się na stylu życia i samopoczuciu Polek i Polaków?

Czytaj więcej

Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?

Zdaniem Martyny Grzegorczyk, Marketing Operations Managerki z ClickMeeting, problem jest dość złożony. Jak podkreśla ekspertka, dzięki rozwiązaniom, nad którymi zastanawia się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zyskamy więcej wolnego czasu, co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia kobiet, mających na głowie zwykle więcej obowiązków niż mężczyźni.

Z drugiej jednak strony trudno stwierdzić, w jaki sposób zapowiadane zmiany wpłyną na liczbę dni nauki w szkole i ogólnie — na dostępność placówek oświatowych. „Pomijając fakt, że wymagałoby to gruntownej reorganizacji całego systemu oświaty, wymagałoby to również zapewnienia dzieciom zajęcia w dodatkowym czasie wolnym” — zauważa Grzegorczyk.

Z danych Eurostatu wynika, że Polki i Polacy spędzają w pracy średnio około 40 godzin tygodniowo, czyli powyżej unijnej średniej, która wynosi 37,5 godziny. Po pracy nie każdy może liczyć na odpoczynek — w końcu ktoś musi ugotować obiad, posprzątać, zająć się dziećmi, a czasem również starszymi domownikami.

Polki i Polacy — najbardziej zmęczony naród w Europie?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Rzeźbiarka Monika Osiecka o nowym pomniku Elżbiety II: To nie jest twarz królowej
Styl życia
Historyczne osiągnięcie amerykańskiej pielęgniarki: elitarny Ranger Course ukończony!
Nauka
Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie
Styl życia
Solo dining - moda na jedzenie w pojedynkę opanowuje świat. Kto i jak na tym korzysta?
Styl życia
Brak przepisów sprawia, że szkoły nie radzą sobie z upałami? Rodzice muszą kupować wiatraki
Styl życia
Jak mądrze wspierać dziecko w nauce? "Rodzic nie może być środkiem zastępczym"