Po co komu college? Nowy trend w podejściu do wykształcenia wśród młodych Amerykanek

Dane z ostatnich lat pokazują, że coraz więcej młodych mieszkanek Stanów Zjednoczonych rezygnuje z pójścia do college’u i zdobycia wyższego wykształcenia. Zamiast przeznaczać duże kwoty na wieloletnią edukację, stawiają na specjalizację w szkołach zawodowych.

Publikacja: 28.08.2024 10:33

Młode Amerykanki uczą się praktycznych zawodów.

Młode Amerykanki uczą się praktycznych zawodów.

Foto: Adobe Stock

W Polsce wciąż dość powszechne jest przekonanie, że jedynie tytuł magistra stanowi gwarancję zdobycia dobrej pracy, która przyniesie zarobki na zadowalającym poziomie. Tymczasem w innych krajach coraz więcej młodych ludzi rezygnuje ze studiów wyższych na rzecz doskonalenia się w praktycznych zawodach.

Młode Amerykanki uczą się praktycznych zawodów

Zjawisko to przybiera na sile na przykład w Stanach Zjednoczonych. Liczba zapisów do amerykańskich szkół zawodowych wzrosła w ubiegłym roku o 16 proc. —  wynika z najnowszych danych amerykańskiej firmy analitycznej National Student Clearinghouse, zajmującej się badaniami rynku uczelni wyższych i pracy.

Analitycy NSC zauważają, że to najwyższa wartość od 2018 roku, kiedy firma rozpoczęła badania na ten temat. Największym zainteresowaniem cieszą się przy tym zawody z zakresu budownictwa, mechanika samochodowa czy naprawa systemów klimatyzacji.

Szeroko całe zjawisko opisuje „Wall Street Journal”, który nazywa pokolenie Z „generacją paska narzędzi”. Nie chodzi tu o pasek narzędzi w różnego rodzaju programach komputerowych, ale o ten jak najbardziej fizyczny, zawierający przybory niezbędne w pracy rzemieślnika.

Eksperci zauważają, że zjawisko to dotyczy również młodych Amerykanek. Wiele z nich rezygnuje ze studiów wyższych, aby zamiast tego poświęcić kilka lat na przyuczenie się do wykonywania nawet takich typowo męskich zawodów, jak mechanik samochodowy czy kierowca ciężarówki.

Czytaj więcej

Wyprawka szkolna 2024 kosztuje krocie. Psycholog: Nowe przedmioty nie zapewnią dobrostanu dziecka

Dlaczego Amerykanki rezygnują ze studiów?

Z czego wynika całe zjawisko, które zauważyli analitycy z National Student Clearinghouse, a o którym piszą między innymi „Wall Street Journal” czy „Forbes”? Najczęściej za decyzjami młodych ludzi przemawiają względy ekonomiczne.

W odróżnieniu od studiów dziennych na polskich uczelniach wyższych, w Stanach Zjednoczonych studia wyższe praktycznie zawsze są płatne. Oczywiście im większy jest prestiż danej uczelni, tym wyższe czesne.

Na fali kryzysu ekonomicznego coraz więcej młodych Amerykanów i Amerykanek nie może pozwolić sobie na studia wyższe. Nawet perspektywa wzięcia stosunkowo korzystnego kredytu studenckiego jest dla nich nie do przyjęcia.

Zamiast startować w dorosłość z ogromnym debetem, młodzi ludzie wolą zainwestować w swoją przyszłość, doskonaląc się w różnego rodzaju rzemiosłach. Dodatkową zachętę stanowi dla nich fakt, że wiele praktycznych zawodów przynosi znacznie większe zarobki niż niejedno stanowisko wymagające wyższego wykształcenia. Tak jest zresztą nie tylko zresztą w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie.

Jeszcze jednym motywatorem dla młodych ludzi jest poczucie zawodowego i życiowego spełnienia, jakie daje praca w tak zwanych praktycznych zawodach. Nie wyobrażają oni sobie pracy przed komputerem, która dla wielu jest bezcelowa i abstrakcyjna. Wolą własnymi rękami zrobić coś, czego rezultaty będą od razu widoczne i co przyniesie im z tego powodu satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Źródła: National Student Clearinghouse, Wall Street Journal

W Polsce wciąż dość powszechne jest przekonanie, że jedynie tytuł magistra stanowi gwarancję zdobycia dobrej pracy, która przyniesie zarobki na zadowalającym poziomie. Tymczasem w innych krajach coraz więcej młodych ludzi rezygnuje ze studiów wyższych na rzecz doskonalenia się w praktycznych zawodach.

Młode Amerykanki uczą się praktycznych zawodów

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Język kształtuje ludzkie zachowanie. Jak działa ten mechanizm u osób dwujęzycznych?
Styl życia
Polityka „zero social mediów” dla dzieci i nastolatków. Emocjonujący projekt
Styl życia
Rzeźbiarka Monika Osiecka o nowym pomniku Elżbiety II: To nie jest twarz królowej
Nauka
Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie
Styl życia
Solo dining - moda na jedzenie w pojedynkę opanowuje świat. Kto i jak na tym korzysta?