Nowe badanie dotyczące amerykańskiego rynku pracy przeprowadzono na grupie 3 tys. pracowników za pośrednictwem platformy Checkr. Zebrano odpowiedzi od osób podzielonych na cztery grupy wiekowe: pokolenie Z (18-27 lat), millenialsi (28-43 lata), pokolenie X (44-59 lat) i pokolenie tzw. wyżu demograficznego (60-69 lat). Wyniki badania ukazały różnice dotyczące m.in. kwestii lojalności wobec miejsca pracy oraz częstotliwości i przyczyn podejmowania decyzji o zmianach zawodowych.
Rynek pracy w USA. Pokolenie Z częściej decyduje się na zmianę pracy
Uczestników badania zapytano m.in. o przyczyny podjęcia decyzji o opuszczeniu dotychczasowego miejsca pracy. Jak pokazały wyniki badania, ponad połowa (51 proc.) badanych przedstawicieli pokolenia Z stwierdziła, że zmienią pracę, jeżeli w 2025 r. nie otrzymają podwyżki. Podobną odpowiedź wybrało 47 proc. respondentów z pokolenia millenialsów i zaledwie 20 proc. respondentów w wieku 60-69 lat.
Badanych pracowników zapytano również o poziom szczęścia/satysfakcji w aktualnym miejscu pracy. Satysfakcję zawodową potwierdziła zaledwie jedna czwarta badanych osób z pokolenia Z i 42 proc. millenialsów. Dla porównania, poczucie szczęścia/satysfakcji w miejscu pracy zadeklarowała aż połowa przedstawicieli pokolenia wyżu demograficznego i pokolenia X. Co ciekawe, zaledwie 46 proc. wszystkich respondentów jest zadowolonych z otrzymywanego aktualnie wynagrodzenia. Ok. 43 proc. najmłodszych, amerykańskich pracowników uważa, że zarabia za mało.
Czytaj więcej
Używane przedmioty w ramach prezentów przestają dziwić. Eksperci zauważają, że szczególnie chętnie kupują je przedstawiciele pokolenia Z. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych wśród Europejczyków.
Lojalność wobec miejsca pracy. Nadchodzi zasadnicza zmiana
Interpretacji wyników badania podjęła się na łamach Newsweeka grupa amerykańskich ekspertów. Dyrektor generalny 9i Capital Group Kevin Thompson wyjaśnił, że kluczowym wyzwaniem dla millenialsów i pokolenia Z jest wciąż zmieniający się rynek pracy. Zdaniem eksperta obecnie firmy walczą intensywnie o najbardziej utalentowanych pracowników. Tych zatrzyma w jednym miejscu pracy przede wszystkim satysfakcjonujące wynagrodzenie. Ekspert finansowy Michael Ryan mówi z kolei o „zasadniczej” zmianie podejścia do kwestii lojalności wobec miejsca pracy. - Podczas, gdy pokolenie wyżu demograficznego postrzegało bezpieczeństwo pracy jako wzajemne zobowiązanie, młodsze pokolenia postrzegają zatrudnienie jako relację transakcyjną - wyjaśnia ekspert.