Pokolenie Z zmienia optykę lojalności wobec pracodawcy. Oto, co się liczy dla młodych

W jaki sposób przedstawiciele różnych pokoleń podchodzą do kwestii lojalności wobec miejsca pracy? Jakie są kluczowe przyczyny decyzji o zmianie pracy? Amerykański Newsweek publikuje wyniki najnowszego badania oraz opinie ekspertów.

Publikacja: 19.12.2024 09:33

Zdaniem konsultanta ds. HR Bryana Discrolla najmłodsi pracownicy mogą mieć dość „złudzenia”, że loja

Zdaniem konsultanta ds. HR Bryana Discrolla najmłodsi pracownicy mogą mieć dość „złudzenia”, że lojalność wobec miejsca pracy jest wciąż opłacalna.

Foto: Adobe Stock

Nowe badanie dotyczące amerykańskiego rynku pracy przeprowadzono na grupie 3 tys. pracowników za pośrednictwem platformy Checkr. Zebrano odpowiedzi od osób podzielonych na cztery grupy wiekowe: pokolenie Z (18-27 lat), millenialsi (28-43 lata), pokolenie X (44-59 lat) i pokolenie tzw. wyżu demograficznego (60-69 lat). Wyniki badania ukazały różnice dotyczące m.in. kwestii lojalności wobec miejsca pracy oraz częstotliwości i przyczyn podejmowania decyzji o zmianach zawodowych.

Rynek pracy w USA. Pokolenie Z częściej decyduje się na zmianę pracy

Uczestników badania zapytano m.in. o przyczyny podjęcia decyzji o opuszczeniu dotychczasowego miejsca pracy. Jak pokazały wyniki badania, ponad połowa (51 proc.) badanych przedstawicieli pokolenia Z stwierdziła, że zmienią pracę, jeżeli w 2025 r. nie otrzymają podwyżki. Podobną odpowiedź wybrało 47 proc. respondentów z pokolenia millenialsów i zaledwie 20 proc. respondentów w wieku 60-69 lat.

Badanych pracowników zapytano również o poziom szczęścia/satysfakcji w aktualnym miejscu pracy. Satysfakcję zawodową potwierdziła zaledwie jedna czwarta badanych osób z pokolenia Z i 42 proc. millenialsów. Dla porównania, poczucie szczęścia/satysfakcji w miejscu pracy zadeklarowała aż połowa przedstawicieli pokolenia wyżu demograficznego i pokolenia X. Co ciekawe, zaledwie 46 proc. wszystkich respondentów jest zadowolonych z otrzymywanego aktualnie wynagrodzenia. Ok. 43 proc. najmłodszych, amerykańskich pracowników uważa, że zarabia za mało.

Czytaj więcej

Używane prezenty świąteczne przestały być tematem tabu. To zasługa pokolenia Z

Lojalność wobec miejsca pracy. Nadchodzi zasadnicza zmiana

Interpretacji wyników badania podjęła się na łamach Newsweeka grupa amerykańskich ekspertów. Dyrektor generalny 9i Capital Group Kevin Thompson wyjaśnił, że kluczowym wyzwaniem dla millenialsów i pokolenia Z jest wciąż zmieniający się rynek pracy. Zdaniem eksperta obecnie firmy walczą intensywnie o najbardziej utalentowanych pracowników. Tych zatrzyma w jednym miejscu pracy przede wszystkim satysfakcjonujące wynagrodzenie. Ekspert finansowy Michael Ryan mówi z kolei o „zasadniczej” zmianie podejścia do kwestii lojalności wobec miejsca pracy. - Podczas, gdy pokolenie wyżu demograficznego postrzegało bezpieczeństwo pracy jako wzajemne zobowiązanie, młodsze pokolenia postrzegają zatrudnienie jako relację transakcyjną - wyjaśnia ekspert.

Zdaniem konsultanta ds. HR Bryana Discrolla najmłodsi pracownicy mogą mieć dość „złudzenia”, że lojalność wobec miejsca pracy jest wciąż opłacalna. Jak podkreśla Discroll, duża część pracowników z pokolenia wyżu demograficznego pozostawała w jednym miejscu pracy m.in. ze strachu przed brakiem stabilizacji. Najmłodsi pracownicy nie wybiorą tego rozwiązania ze względu na stagnację poziomu płac przy jednoczesnym, rekordowym wzroście zysków korporacji. O zmianie zasad lojalności na linii pracownik-pracodawca mówi także Jennifer Lee Magas, profesor komunikacji na Nova Southeastern University. Zdaniem ekspertki młodzi pracownicy postrzegają zmiany w karierze zawodowej jako „strategiczne posunięcie”. Zetki oczekują również uczciwego wynagrodzenia – jeśli ich oczekiwania nie zostaną spełnione, nie boją się zmienić miejsca pracy.

Czytaj więcej

Pokolenie Z ciągle zmienia pracę. Czy przedsiębiorcy za nimi nadążą?

Masowy exodus pracowników „mało prawdopodobny”?

Eksperci pytani przez Newsweeka zaznaczają jednocześnie, że nie każdy pracownik może pozwolić sobie na szybkie zmiany zawodowe, a masowe porzucanie miejsc pracy w 2025 r. jest raczej „mało prawdopodobne”. Mniejsza dynamika zawodowa jest widoczna m.in. w przypadku osób z pokolenia X, mających dzieci w wieku szkolnym. Co oczywiste, gwałtownych zmian będą także unikać pracownicy w wieku przedemerytalnym.

Jak przewidują eksperci, tendencja do częstej zmiany pracy utrzyma się jednak w przyszłym roku w przypadku pokolenia Z – głównie ze względu na rosnące koszty życia. Przewidywana, większa rotacja zawodowa młodych pracowników w 2025 r. może także oznaczać większe wydatki dla firm. Zdaniem ekspertów, zatrudniający będą musieli z wyprzedzeniem przygotować się do tego wyzwania. W przeciwnym przypadku firmy czeka wzrost kosztów związanych z procesem rekrutacyjnym, szkoleniami i wdrażaniem nowych pracowników.

Źródło:
newsweek.com

Nowe badanie dotyczące amerykańskiego rynku pracy przeprowadzono na grupie 3 tys. pracowników za pośrednictwem platformy Checkr. Zebrano odpowiedzi od osób podzielonych na cztery grupy wiekowe: pokolenie Z (18-27 lat), millenialsi (28-43 lata), pokolenie X (44-59 lat) i pokolenie tzw. wyżu demograficznego (60-69 lat). Wyniki badania ukazały różnice dotyczące m.in. kwestii lojalności wobec miejsca pracy oraz częstotliwości i przyczyn podejmowania decyzji o zmianach zawodowych.

Rynek pracy w USA. Pokolenie Z częściej decyduje się na zmianę pracy

Pozostało 88% artykułu
Styl życia
Lasy Państwowe ostrzegają przed groźnymi owadami, które można przynieść do domu na choince
Styl życia
Przedsiębiorczynie inaczej niż reszta Polek dzielą obowiązki domowe z partnerami. Wyniki badania
SPOŁECZEŃSTWO
Dom nie jest bezpiecznym miejscem dla kobiet. Przerażające dane z raportu ONZ
Zdrowie
Ludzie boją się wykonywać resuscytację kobietom. Eksperci mają pomysł, jak to zmienić
Materiał Promocyjny
Jak zadbać o siebie? Zacznij swój self-care od teraz!
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10