Zbliżająca się inauguracja prezydentury Donalda Trumpa skłania do refleksji nad wynikami wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych z 2024 roku. W tych wyborach młodzi mężczyźni w wieku 18-29 lat masowo opowiedzieli się za Trumpem. Obalili tym samym trend, zgodnie z którym młode pokolenia częściej wybierały kandydatów o lewicowych poglądach.
Według danych przytoczonych przez „The Guardian” aż 56 proc. młodych mężczyzn oddało swoje głosy na Trumpa. W tym samym czasie ich rówieśniczki, w niemal identycznym odsetku, poparły Kamalę Harris. Zagłosowało na nią 58 proc. młodych amerykanek. Ten kontrast nie jest jedynie amerykańską osobliwością – wpisuje się w globalny fenomen. Na całym świecie linia politycznych podziałów wśród młodych pokoleń coraz wyraźniej biegnie wzdłuż granic płci, tworząc nową dynamikę, która na naszych oczach redefiniuje mapę ideologiczną współczesnego świata.
Jak płeć kształtuje decyzje młodych wyborców na całym świecie?
W wyborach prezydenckich w Korei Południowej w 2022 roku różnice w preferencjach wyborczych między płciami były znikome w niemal każdej grupie wiekowej – z wyjątkiem młodych ludzi w przedziale 18–29 lat, wśród których podział zarysował się wyraźnie.
Podobne tendencje odnotowano w Europie. Jak donosi „The Guardian”, w Niemczech młodzi mężczyźni w wieku 18–29 lat są dwukrotnie bardziej skłonni głosować na skrajnie prawicową AfD niż ich rówieśniczki. W Wielkiej Brytanii sytuacja jest podobna – w wyborach parlamentarnych z 2024 roku dwa razy więcej młodych kobiet oddało głos na Partię Zielonych (23 proc.) niż młodych mężczyzn (12 proc.). Eksperci wskazują jednak, że to nie tyle młodzi mężczyźni zmienili swoje poglądy w porównaniu z poprzednimi pokoleniami, ile młode kobiety wyraźnie przesunęły się w stronę partii lewicowych. U podstaw tego globalnego fenomenu leży wiele czynników, różniących się w zależności od kraju. Jednak jednym z wydarzeń, które w sposób spójny przyczyniły się do ukształtowania tej nowej dynamiki, był ruch #MeToo. Zainicjowany w 2017 roku, zwrócił uwagę na problem molestowania seksualnego, ujawniając szokujące przypadki nadużyć, których dopuścili się celebryci, politycy i urzędnicy publiczni. Kolejne fale ujawnień, które ruch zapoczątkował, ugruntowały polityczne przekonania wielu młodych kobiet.
Czytaj więcej
Wybory w USA i wynikająca z tego polaryzacja polityczna sprawiły, że wielu liderów biznesowych ma problem z utrzymaniem porządku i produktywności w firmach. Pokolenie Z jasno wyraża swoje poglądy i domaga się, aby pracodawcy również to robili.