Mikroplastiki to cząsteczki tworzywa sztucznego o wielkości mniejszej niż 5 mm. Jest nim m.in. brokat znajdujący się w wielu popularnych kosmetykach do makijażu czy lakierach do paznokci. Zmywany wraz z błyszczącym makijażem, może przedostawać się do kanalizacji i oczyszczalni ścieków.
Zakaz używania mikroplastików dla dobra środowiska
"Po jednorazowym użyciu tysiące kawałków brokatu mogą przedostać się do wód lub gleby i gromadzić się w środowisku” – powiedział Meral Yurtsever, profesor inżynierii środowiska na Uniwersytecie Sakarya w Turcji, który zajmuje się badaniami nad mikroplastikami.
„Mikroplastiki to polimery syntetyczne o długości poniżej 5 mm. Związki te są organiczne, nie rozpuszczają się w wodzie i są niezwykle odporne na degradację, zalegają więc w środowisku przez długi czas” – czytamy w unijnym rozporządzeniu.
Szacuje się, że rocznie w Unii Europejskiej uwalnianych jest 42 tys. ton maleńkich kawałków plastiku, które dodawane są m.in. do produktów kosmetycznych. Zakaz używania mikrocząstek syntetycznych polimerów ma na celu dobro środowiska – uwalniany mikroplastik trafia do wód, a następnie do spożywanej żywności oraz wody pitnej. Rozporządzenie dotyczy między innymi brokatu stosowanego w kosmetykach, ale także sztucznych drobinek (np. w peelingach mechanicznych zawierających syntetyczne drobiny) , głównie o średnicy mniejszej niż 5 mm, które są nierozpuszczalne i nie ulegają degradacji.
Czytaj więcej
Podczas Paris Fashion Week dom mody Chanel zaprezentował swoją wiosenno-letnią kolekcję na 2024 rok. Propozycje w stylu ready-to-wear odnoszą się do motywów wolności i ruchu. Inspiracją do ich powstania były ogrody Villi d’Noailles.