19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 22:30 Publikacja: 23.01.2024 10:35
nauczycielka
prof. Anna Wileczek: Zmiana w pojmowaniu edukacji nie jako transmisji wiedzy, ale partnerskiej relacji o charakterze komunikacyjnym powoduje, że nauczyciele często nie identyfikują się z sarkastycznymi ripostami, które przytaczają ich uczniowie.
Foto: Adobe Stock
Co to znaczy „mówić po nauczycielsku”?
W potocznym rozumieniu zwrot ten określa specyfikę stylu komunikacyjnego nauczycieli, która wynika z głównie z charakteru relacji edukacyjnych w szkołach i instytucjach. To osobliwość kontaktu z uczniami generuje powiedzenia, określane często jako: „śmieszne teksty nauczycieli”, „kultowe teksty nauczycieli”, „najlepsze teksty nauczycieli”. Są zamieszczane na portalach społecznościowych z okazji tzw. Dnia Nauczyciela lub bez okazji, bo utkwiły nam – byłym uczniom - w pamięci niczym „skrzydlate słowa”. Dodatkowo są popularyzowane przez memy, wirale, a nawet na Youtube w formie „piosenek z tekstów nauczycieli”. To specyficzny dyskurs lekcyjny pozwala wytwarzać te teksty, ale też rozumieć je w określony sposób - zwykle niedosłowny, za to wywołujący uśmiech. Pamiętamy więc je ze szkoły jako efekty nauczycielskich ripost lub rozgrywek komunikacyjnych, jako próby „zgaszenia” niesfornych uczniów lub efekty różnorakich oddziaływań retorycznych. To szkolna pragmatyka produkuje „nieśmiertelne” frazy w stylu: „Wyciągamy karteczki”, „A teraz siadamy osobno”; „Nie obchodzi mnie, kto zaczął”; „Mam wam podzielić ocenę na pół?”; „Jesteście najgorszą klasą w szkole” i – jak moja ulubiona – „Wstań i zobacz, jak siedzisz”. Powiedzenia te są zwykle bardzo ekspresywne, przyciągają uwagę ze względu na komizm słowny lub sytuacyjny i wymykają się rutynie lekcji. Nie są sztampowe i kostyczne.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Ponad 180 000 osób zostało ewakuowanych w wyniku pożarów w Los Angeles. Weronika Rosati relacjonuje, z jakimi innymi zagrożeniami – poza niszczycielskim żywiołem – muszą mierzyć się mieszkańcy Kalifornii. Czy sama jest bezpieczna?
Bardzo ważne jest, żebyśmy znali swoje granice i rozumieli konsekwencje ich przekraczania. Mam wrażenie, że wiele osób uważa za normę mocno przekroczony próg zmęczenia - mówi Zofia Szawernowska, psycholog sportu, mistrzyni świata i Europy w grapplingu.
Terapia jest formą dbania o siebie, o swoją psychikę, podobnie jak sport jest dbaniem o ciało. Chciałabym, żeby więcej osób myślało o tym w ten sposób. Świadomość pewnych rzeczy pozwala człowiekowi mieć dla siebie więcej wyrozumiałości - mówi Magdalena Boczarska.
Mówi się o byciu tu i teraz. Według mnie najważniejszy jest balans: zachowanie z naszych korzeni tego, co wzmacniające, ale wypuszczanie gałęzi w górę, w przyszłość - mówi Orina Krajewska.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne? W podcaście „Szkoła na nowo” dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska.
Egzaminy ósmoklasisty w 2025 roku odbędą się między 13 a 15 maja. Jednym z obowiązkowych przedmiotów jest język polski. Jakie lektury muszą znać uczniowie?
Znamy najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące i technika. W 27. rankingu Perspektywy 2025 zwyciężyły XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Obie szkoły utrzymały pozycję sprzed roku.
Rodzice, którzy wywierają presję na szkolnych pedagogów w obecności przyprowadzonego prawnika, to rosnący trend w Szwecji.
Resort rodziny zamierza zwiększyć atrakcyjność zawodu opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, dziennego opiekuna i niani. Przedstawił projekt, którym Rada Ministrów zajmie się jeszcze w I kwartale tego roku.
Przeciwko edukacji zdrowotnej w szkole protestują chyba tylko ci, którzy nie przeczytali podstawy programowej z tego przedmiotu. Bo, mam nadzieję, że politycy nie próbują zbić kapitału politycznego na zdrowiu i dostępie do edukacji najmłodszych obywateli.
Tzw. ustawa Kamilka nakłada na szkoły i rodziców nowe obowiązki. Jeden z nich związany jest z organizacją studniówek czy szkolnych wycieczek.
W 2025 roku maturzyści przystępują obowiązkowo do egzaminu pisemnego i ustnego z języka obcego nowożytnego. Większość uczniów będzie zdawać język angielski. Co trzeba wiedzieć o tym egzaminie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas