Aktualizacja: 19.03.2025 11:03 Publikacja: 08.01.2024 12:37
Coraz częściej pracodawcy starają się pracownikom zapewnić dodatkowe płatne dni wolne od pracy.
Foto: Adobe Stock
W najbliższych latach wyrównanie ewentualnych różnic nabierze znaczenia za sprawą konieczności wdrożenia tzw. dyrektywy w sprawie jawności wynagrodzeń i przewidzianych tam mechanizmów związanych z ujawnianiem danych o wynagrodzeniach w tym o tzw. luce płacowej.
Równe traktowanie w zatrudnieniu jest rzeczą absolutnie fundamentalną dla długofalowej współpracy i nie zastąpią tego benefity. Benefity natomiast oczywiście mogą wzmacniać pozytywny odbiór pracodawcy i sprzyjać zadowoleniu z pracy ze względu chociażby na poczucie bezpieczeństwa, możliwości rozwoju czy elastyczność organizacji pracy.
Jak kobieta powinna zarządzać swoją karierą, aby osiągnąć sukces zawodowy? Z artykułu, który opublikowała niedawno firma McKinsey, płynie kilka uniwersalnych wniosków. Zdaniem ekspertów kluczowy jest przemyślany wybór branży i stanowiska, a także odpowiednie podejście do własnego rozwoju zawodowego.
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że pokolenie Z zmienia zasady na rynku pracy. Młodzi nie boją się wyznaczać trendów i odważnie planują swoją przyszłość. Firmy, chcąc pozyskiwać pracowników w tej grupie wiekowej, muszą podejmować nowe działania.
Wspólny raport Unii Międzyparlamentarnej i organizacji UN Women ujawnia bardzo powolne tempo postępu w kwestii większego udziału kobiet w polityce – dziedzinie, w której przez stulecia dominowali mężczyźni. Jak na tym tle wygląda sytuacja w Polsce? Jest lepiej niż w wielu innych krajach, jednak dane nie napawają optymizmem.
W ciągu ostatniej dekady warunki pracy aktywnych zawodowo Polek uległy pogorszeniu. Ich sytuacja jest jednak lepsza w porównaniu z mieszkankami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, USA i wielu innych krajów. Tak wynika z kolejnej edycji „indeksu szklanego sufitu” – raportu „The Economist”, który podsumowuje sytuację kobiet pracujących w krajach OECD, również w Polsce.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Z wielu badań wynika, że kobiety rzadziej niż mężczyźni prowadzą własne biznesy, ale jednocześnie wiele z nich o tym marzy. Możliwe jednak, że dzięki przedstawicielkom pokolenia Z, wkrótce liczba firm prowadzonych przez kobiety wzrośnie.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Od 19 marca obowiązują przepisy, które spowodują, że matki dzieci urodzonych przed terminem nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego.
Mężczyźni po narodzeniu dziecka mają prawo nie tylko do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, ale także do znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ojcowie coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Liczba zainteresowanych rośnie z każdym rokiem.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Konstytucja nie nakłada na prawodawcę obowiązku zapewnienia świadczeń emerytalnych wypłacanych pomimo kontynuowania aktywności zawodowej, ale ustawodawca może zagwarantować prawo do zabezpieczenia społecznego w szerszym zakresie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas