Czy pracodawca może sfinansować in vitro?

Pracodawcy prześcigają się w pomysłach jak uatrakcyjnić oferowane benefity. Szczególną popularnością cieszą się świadczenia związane m.in. ze wspieraniem rodzicielstwa.

Publikacja: 22.01.2024 12:33

W odniesieniu do dofinansowania in vitro niezbędne będzie określenie, którzy pracownicy będą mogli s

W odniesieniu do dofinansowania in vitro niezbędne będzie określenie, którzy pracownicy będą mogli skorzystać z tego świadczenia i na jakich zasadach.

Foto: Adobe Stock

Zasady tworzenia Funduszu

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w sytuacjach określonych przepisami może być tworzony obligatoryjnie lub fakultatywnie. To, jakie świadczenia socjalne są finansowane z funduszu, wynika z regulaminu ZFŚS.

Nadal jednym z najbardziej popularnym benefitów finansowanych z funduszu jest dofinansowanie do wypoczynku pracownika, czyli tzw. „wczasy pod gruszą”. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również benefity związane z rodzicielstwem. Wielu pracodawców decyduje się na takie świadczenia jak: dofinansowanie wypoczynku dla dzieci, dofinansowanie lub finansowanie opieki nad dziećmi w publicznych oraz niepublicznych żłobkach, przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych. Ciekawym świadczeniem jest także przyznanie wyprawki dla nowonarodzonego dziecka, co niewątpliwie stanowi dużą pomoc w tak ważnym momencie życia, wiążącym się ze zwiększonymi wydatkami.

In vitro finansowane z budżetu państwa

9 stycznia 2024 r. rozpoczęły się prace Prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia nad projektem ustawy ws. finansowania z budżetu państwa różnych metod leczenia bezpłodności. Projekt ma trafić do Sejmu już w 2024 r. i obejmować nie tylko metodę in vitro, ale także inne procedury medyczne wspomagające diagnostykę i leczenie bezpłodności. Jest to ważny krok do przodu w dobie obecnego kryzysu demograficznego i problemów wielu osób związanych z trudnością powiększenia rodziny. Również z uwagi na wysokie koszty samej procedury- uśredniając stawki z różnych klinik zajmujących się leczeniem bezpłodności cena jednej próby in vitro to 10-12 tys. złotych.

In vitro dofinansowywane przez pracodawcę?

W kontekście przyszłego finansowania metody in-vitro z budżetu państwa, atrakcyjnym benefitem dla pracowników może okazać się pomoc finansowa także ze strony pracodawcy. Taki trend już od dawna można było dostrzec u pracodawców zza oceanu. Badania przeprowadzone przez firmę Mercer wykazały, że w 2020 roku prawie połowa amerykańskich korporacji (42%) zatrudniających powyżej 20.000 pracowników oferowała pomoc w zakresie pokrycia kosztów zapłodnienia in vitro i innych usług związanych z bezpłodnością, a wśród pracodawców zatrudniających 500 lub więcej pracowników była to prawie jedna trzecia (27%). Dane te pokazują trend wzrostowy, biorąc pod uwagę, że jeszcze w latach 2000-2010 tylko jedna czwarta pracodawców oferowała taki benefit. Obecna sytuacja w naszym kraju daje podstawy to przypuszczenia, że wkrótce również polscy pracodawcy zaczną wprowadzać nowe rodzaje świadczeń. Rola zatrudniającego może polegać przykładowo na dofinansowaniu samej metody in-vitro lub też na dofinansowaniu kosztów się z nią wiążących (wizyty kontrolne, konsultacja specjalisty, USG, dojazdy etc.).

Czytaj więcej

Przyjazne miejsce pracy, czyli jakie? Oto benefity najbardziej doceniane przez kobiety

W odniesieniu do dofinansowania in vitro niezbędne będzie określenie, którzy pracownicy będą mogli skorzystać z tego świadczenia i na jakich zasadach. Zdeterminowanie tego faktu musi opierać się na zbadaniu sytuacji osoby uprawnionej, mając na uwadze kryteria socjalne. Pracodawca nie może bowiem dowolnie wydatkować środków z funduszy, ponieważ zawsze powinien brać pod uwagę kryterium dochodowe pracownika, zależne od jego sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej.

Dofinansowywanie in-vitro przez pracodawcę może okazać się bardzo atrakcyjnym benefitem, będącym wyrazem wsparcia pracodawcy dla rodzicielstwa i realizowania się pracownika nie tylko w sferze zawodowej, ale również w życiu prywatnym. W kontekście ubiegłorocznych zmian w Kodeksie pracy związanych z wdrożeniem unijnej dyrektywy tzw. rodzicielskiej i work-life balance, przyznającej nowe uprawnienia pracownikom-rodzicom, takie benefity mogą okazać się najbardziej pożądane i przesądzić o zainteresowaniu kandydata daną ofertą pracy. Warto jednak w pierwszej kolejności odpowiednio uregulować kwestie związane z dofinansowaniem w wewnętrznych procedurach i upewnić się, że nowe świadczenia są wdrożone zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem.

Zasady tworzenia Funduszu

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w sytuacjach określonych przepisami może być tworzony obligatoryjnie lub fakultatywnie. To, jakie świadczenia socjalne są finansowane z funduszu, wynika z regulaminu ZFŚS.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
Nowe technologie w biznesie okiem kobiet: chęci są większe niż zyski. Badanie
Biznes i prawo
Przerwy w pracy pozwalają wspiąć się na wyżyny intelektu. Jak to działa?
Biznes i prawo
Liderka, managerka, szefowa – to nie są synonimy
Biznes i prawo
Niedziela handlowa 24 marca: jak zaplanować przedświąteczne zakupy
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Biznes i prawo
Marnotrawstwo talentu kobiet: alarmujące dane Banku Światowego