Podniebny recykling. Linie lotnicze Emirates zamierzają produkować ekologiczne bagaże

Części z nieużywanych już samolotów Airbus A380 i Boeing 777 posłużą do stworzenia wyjątkowej kolekcji bagaży. Ekspertka ocenia pomysł i jego wpływ na ochronę środowiska.

Publikacja: 18.12.2023 17:20

Linie lotnicze Emirates zamierzają produkować ekologiczne bagaże

Linie lotnicze Emirates zamierzają produkować ekologiczne bagaże

Foto: Stock Adobe

Linie lotnicze Emirates zadeklarowały, że stworzą limitowaną edycję galanterii na bazie części pochodzących z nieużywanych już samolotów Airbus A380 i Boeing 777.

Kolekcja powstanie dzięki wykorzystaniu materiałów ze starych samolotów

Jeden z najpopularniejszych przewoźników na świecie wypuści limitowaną kolekcję, w której znajdą się: walizki, plecaki, torebki, etui na karty, kosmetyczki, paski i buty. Produkty mają być ekskluzywne, ręcznie wykonane w zakładzie Emirates Engineering w Dubaju. Klient będzie miał wpływ na ostateczny wygląd produktu, z opcją wyszycia inicjałów właściciela włącznie. Limitowana kolekcja trafi na rynek w 2024 roku, a cały dochód ze sprzedaży przekazany zostanie potrzebującym dzieciom. Przedstawiciele firmy w rozmowie z CNN, wyrazili nadzieję na wprowadzenie linii do stałej sprzedaży.

Materiały, z których powstaną walizki i plecaki wcześniej służyły jako wnętrza 120 samolotów. Były to m.in. zagłówki, pasy bezpieczeństwa, czy tkaniny z siedzeń. Linie lotnicze przekazały CNN, że z 16 maszyn odzyskano dotychczas około 14 ton materiału.

Stare części samolotów będą ponownie wykorzystane. Ekspertka ocenia pomysł marki

Pomysł jako trafny ocenia edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher, która na swoim instagramowym koncie podpowiada, jak dbać o środowisko. Ekspertka podkreśla, że trend dawania rzeczom drugiego życia, zapewne będzie naśladowany nie tylko przez inne linie, ale też pasażerów. - Takie działania budują świadomość. Wciąż niewiele osób interesuje się ochroną środowiska, więc każdy gest uzmysławiający ludziom, że nie mamy na Ziemi niespożytych zasobów, jest ważny.

Tworzenie akcesoriów z zużytych części samolotów ekspertka traktuje jako dawanie dobrego przykładu. - Recykling ten nieszczególnie zmieni negatywny wpływ działania samolotów na naszą planetę, ale będzie pozytywnym sygnałem dla pasażerów.

-Część klientów jest coraz bardziej świadoma i zwraca uwagę na działania poszczególnych marek, zwłaszcza w kwestii ochrony środowiska -dodaje Sylwia Majcher.

- Większość firm stara się działać proekologicznie. Niektóre są do tego zmuszone prawnie, inne próbują w ten sposób zatrzymać przy sobie konsumentów, ale pomysłów jest coraz więcej. Szwedzka marka samochodów Volvo ze zużytych części tworzy biżuterię, co też uważam za świetne rozwiązanie.

Sylwia Majcher zwraca uwagę na to, by przetworzone rzeczy były użyteczne. - Ze śmieci nie powinny powstawać kolejne odpady.

Walizki czy biżuteria stanowią dobry przykład, bo to produkty cieszące się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Tworzone przez lubianą markę, stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Linie lotnicze Emirates zadeklarowały, że stworzą limitowaną edycję galanterii na bazie części pochodzących z nieużywanych już samolotów Airbus A380 i Boeing 777.

Kolekcja powstanie dzięki wykorzystaniu materiałów ze starych samolotów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Szef ważniejszy niż wynagrodzenie. Co dziś najbardziej cenią pracownicy i jak im to zapewnić?
Biznes
Japonia: budżety domowe pod ścisłą kontrolą kobiet
Materiał partnera
W branży motoryzacyjnej mężczyźni traktują kobiety jak równe sobie
Biznes
Droga do równości szans dla kobiet
Biznes
Tydzień Kobiet Sukcesu