Reklama
Rozwiń

Fortuna zbita na pomaganiu. Tak miliarderka Lauren Leichtman zbudowała swoje imperium

Lauren Leichtman to pierwsza kobieta na świecie, która zarobiła miliard dolarów dzięki powstałej przy udziale kapitału własnego firmie, założonej przed 40 laty. Czy inwestycja poczyniona w 2024 roku również przynosi spodziewane korzyści?

Publikacja: 09.07.2025 16:37

Lauren Leichtman próbowała sił w wielu zawodach, ale ostatecznie postawiła na studia prawnicze w Sou

Lauren Leichtman próbowała sił w wielu zawodach, ale ostatecznie postawiła na studia prawnicze w Southwestern Law School w Los Angeles.

Foto: Adobe Stock

– To jedna z tych osób, które pomagają innym przekształcać mury w okna – tak o przedsiębiorczej Lauren Leichtman przed laty mówiła Mary Ann Cummins-Prager, reprezentująca Uniwersytet Stanowy Kalifornii (oryg. California State University). Prowadzona przez Leichtman fundacja przekazała wówczas 120 tys. dolarów na poczet wsparcia studentów z niepełnosprawnościami. – Takie gesty przekładają się na długotrwałe i odczuwalne korzyści dla tych osób, które dotychczas na swojej drodze natrafiały na niemożliwe do pokonania trudności. Prowadzona przez Lauren działalność charytatywna otwiera dla nich nowe horyzonty, tworząc okna tam, gdzie dotychczas napotykali na mury – dodaje.

Charyzmatyczna przedsiębiorczyni od 1984 roku prowadzi z mężem firmę LLCP (Levine Leichtman Capital Partners) zajmującą się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi i transakcjami polegającymi między innymi na wykupach firm. Jako fanka sportu przed rokiem sfinalizowała transakcję, która pozwoliła jej firmie stać się nowym właścicielem klubu piłki nożnej kobiet, San Diego Wave. Czy i na tym polu odnosi sukcesy porównywalne do tych, które są jej udziałem w świecie biznesu?

Lauren Leichtman: praca od 14 roku życia

Urodzona w Los Angeles w 1949 roku Lauren Leichtman miała zaledwie trzy lata, gdy jej rodzice się rozwiedli. Dorastając w rodzinie, do której z czasem dołączyło przyrodnie rodzeństwo, obserwowała mamę, z trudem wypełniającą obowiązki domowe kosztem własnych ambicji zawodowych. Aby wspomóc ją finansowo, od czternastego roku życia zaczęła pracować. Od tamtego momentu wielokrotnie zmieniała zajęcia. Regularnie jednak partycypowała w reperowaniu domowego budżetu, a następnie samodzielnie opłacała studia licencjackie na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Stanowym Kalifornii oraz Uniwersytecie Kolorado (oryg. The University of Colorado). Pracując jako kelnerka, urzędniczka czy kasjerka w banku, zdobywała doświadczenie w wielu profesjach, jednocześnie podejmując niełatwe decyzje dotyczące jej dalszej ścieżki zawodowej.

Marzenia o wykonywaniu zawodu psychologa realizowała przez kilkanaście miesięcy, pracując jako doradczyni w ośrodku leczenia dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi. Z czasem zrozumiała jednak, że na liście jej upragnionych kierunków studiów znajdują się jeszcze prawo i architektura. Po przyjęciu na oba dokonała ostatecznego wyboru. Postawiła na studia prawnicze w Southwestern Law School w Los Angeles.

Czytaj więcej

Judith Faulkner: 81-letnia miliarderka, założycielka firmy Epic nie zamierza przejść na emeryturę

Lauren Leichtman: wybór studiów i ważne spotkanie w połowie lat 70.

Czas pokazał, ze decyzja okazała się słuszna, nie tylko ze względu na nabytą wiedzę, która miała pomóc w realizacji dalszych planów zawodowych, ale i za sprawą ważnego spotkania, mającego miejsce w bibliotece uniwersyteckiej. To właśnie tam, w 1975 roku, ambitna studentka poznała Arthura Levine’a. Młody księgowy po godzinach pracy studiował wieczorowo MBA na Uniwersytecie Kalifornijskim – Nie chciałam wychodzić za mąż, dopóki nie miałam pewności, że jestem w stanie samodzielnie utrzymać się finansowo. On nakłaniał do podjęcia tego kroku, a ja regularnie odmawiałam. W końcu poddałam się i powiedziałam  „ dobrze, po prostu daj mi znać, kiedy chcesz wziąć ten ślub”. Cztery lata po pierwszym spotkaniu byliśmy małżeństwem – wspomina w rozmowie z „Forbes”.

Po ślubie para na stałe przeniosła się do Nowego Jorku. Tam ambitna studentka uzyskała tytuł magistra prawa, a następnie rozpoczęła pracę w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (oryg. Securities and Exchange Commission). Po narodzinach pierwszego syna, w 1981 roku, młoda mama została zatrudniona w jednej z nowojorskich firm prawniczych, jednak po roku pracy zrezygnowała z posady, tłumacząc swoją decyzję brakiem wyrozumiałości ze strony zarządu – Dla kobiety takie środowisko pracy było nie do zaakceptowania. Miałam małego synka i zależało mi na tym, by pracować na pół etatu. Nikt wtedy nie chciał się na to zgodzić – wspomina w cytowanej rozmowie.

Czytaj więcej

Najbogatsza aktorka świata ma zupełnie nieznaną twarz. Na czym i ile zarabia Jami Gertz?

Lauren Leichtman: doświadczenia zawodowe i początki firmy LLCP

Przez kilka lat realizowała się jako prawnik na własnych warunkach, pomagając firmom w zarządzaniu i obsłudze papierów wartościowych. W 1984 roku aktywnie uczestniczyła w procesie wprowadzenia na giełdę rozgłośni radiowej Westwood One, trzy lata wcześniej współtworzonej przez jej męża. Po sfinalizowanej transakcji Arthur Levine postanowił sprzedać swoje udziały w rozgłośni, co pozwoliło małżonkom rozważyć nowy pomysł na wspólną działalność zawodową: inwestycje w firmy potrzebujące wsparcia finansowego (ang. private equity). – Zapytałam męża: co robimy dalej? Odpowiedział: nie wiem, coś wymyślimy, gdy już zaczniemy działać. Więc zaczęliśmy. Nie mieliśmy partnerów biznesowych ani zespołu. Byliśmy tylko we dwoje – wspomina.

Pierwsza transakcja w ramach nowo powstałej firmy LLCP – nabycie akcji spółki IDB Communications zajmującej się transmisją koncertów na całym świecie – okazała się wielkim sukcesem, który przyniósł przedsiębiorcom zysk 150 razy wyższy od poczynionej inwestycji. Strategia stosowana przy kolejnych transakcjach była niekonwencjonalna, ale skuteczna: do finansowania firm wykorzystywali tak zwany kapitał strukturalny, będący połączeniem długu i kapitału własnego, dzięki czemu nie przejmowali kontroli nad całą spółką, pobierając od niej jedynie 25 proc. kapitału własnego, co pozwalało założycielom zachować pakiet większościowy oraz zaangażowanie we własny biznes. Taki model działania był atrakcyjny dla przedsiębiorców, którzy potrzebowali kapitału, pragnąc przy tym uniknąć oddania majątku w ręce spółek przejmujących go w całości lub w znacznym stopniu.

Czytaj więcej

Maye Musk. Jak matka Elona wychowała 3 milionerów i sama zrobiła imponującą karierę?

Lauren Leichtman: ponad 100 spółek w portfolio LLCP

W kolejnych latach działalności małżonkowie skutecznie pomnażali swój majątek, a w 1994 roku po raz pierwszy pozyskali kapitał zewnętrzny w wysokości 100 milionów dolarów. Złożyli wówczas wniosek do zarządu największego publicznego funduszu emerytalnego w USA, CalPERS, o kapitał początkowy na rozbudowę firmy. Ku ich zaskoczeniu, oferta została przyjęta, co pozwoliło LLCP wzmocnić pozycję w branży i podejmować owocne współprace z kolejnymi firmami. Obecnie w portfolio powstałego ponad cztery dekady temu przedsiębiorstwa znajduje się ponad 100 spółek, a majątek LLCP szacuje się na 11 miliardów dolarów. Tym samym, jak podaje „Forbes”, 75-letnia obecnie współzałożycielka firmy LLCP jest pierwszą na świecie miliarderką, która swój majątek zbudowała dzięki inwestycjom bazującym na kapitale własnym.

Wśród transakcji poczynionych w minionych latach jest między innymi zakup klubu piłkarskiego San Diego Wave w 2024 roku. – Już od kilku lat rozważaliśmy taką inwestycję, nie tylko dlatego, że jesteśmy fanami sportu, ale i ze względu na potencjał takiego przedsięwzięcia, które jednoczy nas jako rodzinę – mówiła tuż po sfinalizowaniu zakupu, wspominając przy tym, że wybór wskazanego klubu nie był dziełem przypadku. Gdy przez lata odbierali córkę ze szkoły, mijali stadion piłkarski Uniwersytetu Kalifornijskiego, a za sprawą regularnych inwestycji w jego modernizację, zaprzyjaźnili się z tamtejszą trenerką damskiej drużyny piłkarskiej, Jill Ellis, która wkrótce stanęła na czele drużyny San Diego Wave. Klub został nabyty w październiku minionego roku za kwotę 113 mln dol., a obecną jego wartość szacuje się na 165 mln dol.

Jak widać, i na tym polu charyzmatyczna przedsiębiorczyni odnotowuje pierwsze znaczące sukcesy. Choć konsekwentnie uznaje, że nie radzi sobie z liczeniem, jej mąż niestrudzenie docenia jej mocne strony. – Potrafi trzeźwo ocenić każdą sytuację. Jest przy tym racjonalna i zawsze zachowuje spokój. To bardzo ważne, ponieważ ja często popadam w zachwyt nad danym projektem, więc istotne jest, aby utrzymać właściwy balans – podkreśla.

Źródła:
https://www.forbes.com/
https://www.ceotodaymagazine.com/
https://www.llcp.com/

– To jedna z tych osób, które pomagają innym przekształcać mury w okna – tak o przedsiębiorczej Lauren Leichtman przed laty mówiła Mary Ann Cummins-Prager, reprezentująca Uniwersytet Stanowy Kalifornii (oryg. California State University). Prowadzona przez Leichtman fundacja przekazała wówczas 120 tys. dolarów na poczet wsparcia studentów z niepełnosprawnościami. – Takie gesty przekładają się na długotrwałe i odczuwalne korzyści dla tych osób, które dotychczas na swojej drodze natrafiały na niemożliwe do pokonania trudności. Prowadzona przez Lauren działalność charytatywna otwiera dla nich nowe horyzonty, tworząc okna tam, gdzie dotychczas napotykali na mury – dodaje.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
50 ofert, jedna odpowiedź. Jak Kimberley Ho zbudowała milionowe imperium firmy Evereden?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Urszula Rzepniewska, współtwórczyni marki Marlu: Jeszcze nie czas na odcinanie kuponów
Biznes
Lucy Guo deklasuje Taylor Swift na liście najmłodszych miliarderek. Na czym się wzbogaciła?
Biznes
Rekordowa liczba prezesek na liście „Fortune 500”
Biznes
Tylko 5 proc. twórczyń online zarabia powyżej 20 tys. zł. Oto, dlaczego nie doganiają mężczyzn