Miliardy idą w świat. Na co wydaje fortunę była żona Jeffa Bezosa?

MacKenzie Scott sprzedała 65 milionów akcji Amazon wartych 10 miliardów dolarów. Jaką działalność prowadzi MacKenzie Scott, co ma wspólnego ze zdobywczynią literackiej nagrody Nobla i jak wspomina początki kariery zawodowej?

Publikacja: 30.01.2024 17:18

Była żona Jeffa Bezosa jest sygnatariuszką powstałej w sierpniu 2020 roku inicjatywy Zobowiązanie do

Była żona Jeffa Bezosa jest sygnatariuszką powstałej w sierpniu 2020 roku inicjatywy Zobowiązanie do dobroczynności.

Foto: Adobe Stock

Pochodząca z San Francisco pisarka i filantropka poznała swojego przyszłego męża w 1992 roku, kiedy razem pracowali w funduszu D.E.Shaw. Pobrali się rok później, natomiast w 1994 roku przeprowadzili się wspólnie do Seattle. Małżeństwo dobiegło końca po 25 latach, a w wyniku rozwodu Scott otrzymała 19,7 milionów udziałów Amazon. Od tego czasu sukcesywnie sprzedaje akcje, przekazując miliardowe kwoty na cele charytatywne. Obecnie Forbes szacuje jej majątek na 42,6 miliardy dolarów.

Jest sygnatariuszką powstałej w sierpniu 2020 roku inicjatywy Zobowiązanie do dobroczynności – The Giving Pledge, w świetle której ponad 150 miliarderów świata przekazuje większość swoich majątków na cele dobroczynne lub związane ze wspieraniem kultury. Zobowiązanie podjęli też między innymi Mark Zuckerberg, Elon Musk, Bill Gates czy George Lucas.

W ubiegłym miesiącu MacKenzie Scott potwierdziła, że jej fundacja Yield Giving przekazała w ciągu roku ponad 2 miliardy dolarów na rzecz różnorodnych organizacji, których szczegółowa lista, cele działalności i opisy znajdują się na stronie yieldgiving.com/gifts. W sumie Yield Giving ma na swoim koncie niemal 2000 takich donacji.

Pisanie pod okiem mentorki

Scott zajmuje się nie tylko działalnością charytatywną. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Princeton swoją pierwszą, 142-stronicową powieść zatytułowaną Book Worm, napisała w wieku lat sześciu. Pamiątka została jednak zniszczona w wyniku powodzi.

Podczas studiów MacKenzie Scott miała okazję uczestniczyć w zajęciach zdobywczyni literackiej nagrody Nobla, Toni Morrison, która ówczesną studentkę, jeszcze wtedy MacKenzie Tuttle, opisała jako jedną z najzdolniejszych uczestniczek swoich zajęć poświęconych kreatywnemu pisaniu. Z zachowanej w archiwum uczelni korespondencji między paniami wynika, że to właśnie Morrison pomogła dorabiającej wówczas jako kelnerka pisarce zdobyć pracę w D.E. Show, gdzie ta poznała Jeffa Bezosa.

Toni Morrison aktywnie uczestniczyła też w edycji debiutanckiej powieści MacKenzie Scott The Testing of Luther Albright, docenionej w 2006 roku przez jury konkursu American Book Awards.

Ciekawe nowoczesne rozwiązanie

W jednym z listów do swojej mentorki, MacKenzie relacjonowała początki kariery jej i Jeffa Bezosa związane z zakładaniem firmy pomagającej w sprzedaży książek przez Internet. – Nasi klienci mogą przeglądać katalog zawierający prawie 1,5 miliona tytułów, wyszukując książki pod kątem autora, tytułu, słów kluczy i tematyki – pisała. – Następnie składają zamówienie za pomocą komputera. To bardzo ciekawe nowoczesne rozwiązanie, a posiadanie takiej dodatkowej pracy daje mi komfort pisania – tłumaczyła.

Był rok 1995. Opisywana przez młodą pisarkę interesująca firma to Amazon, który wkrótce miał stać się czymś znacznie większym niż dającą komfort pisania, dodatkową pracą.

Źródła:

https://yieldgiving.com/

Biznes
Szef ważniejszy niż wynagrodzenie. Co dziś najbardziej cenią pracownicy i jak im to zapewnić?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Japonia: budżety domowe pod ścisłą kontrolą kobiet
Materiał partnera
W branży motoryzacyjnej mężczyźni traktują kobiety jak równe sobie
Biznes
Droga do równości szans dla kobiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Tydzień Kobiet Sukcesu