„S W ESG. Jak wyrównywać szanse udziału kobiet w życiu społecznym i gospodarczym?” - to temat debaty zorganizowanej przez serwis kobieta.rp.pl. Prowadząca Anna Zejdler, szefowa serwisu zaprosiła do udziału w debacie wybitne osobowości z różnych dziedzin życia zawodowego i społecznego. Marzena Leszczyńska-Chmiel, Magdalena Kurpiewska, Edyta Kwiatkowska-Pelizg, dr Agnieszka Jankowska oraz (online) Maria Parysz, dyskutowały na temat wspierania różnorodności, wyrównywania płac oraz tworzenia takich modeli pracy, które integrowałyby życie prywatne i zawodowe.
Debata rozpoczęła się refleksją nad obecną sytuacją kobiet na rynku pracy - Anna Zejdler zwróciła uwagę, że wysoka kompetencja i wykształcenie kobiet nie zawsze przekładają się na równomierną reprezentację zawodową.
- To smutna prawda – zareagowała na jej słowa dr Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady do spraw Cyfryzacji. Odnosząc się do sytuacji kobiet w życiu publicznym i zawodowym w Polsce sięgnęła do historii, wspominając o uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych w 1918 roku. Niemniej jednak te zmiany są niewystarczające. - Mimo wielu lat walki o prawa kobiet, wciąż istnieją bariery uniemożliwiające kobietom pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym – mówiła dr Jankowska, przywołując takie przykłady, jak jeszcze niedawne ograniczenia w wykonywaniu pewnych zawodów, czy nierówności w dostępie do najwyższych stanowisk.
Miejsce kobiet w biznesie
Spostrzeżenia i doświadczenia uczestniczek debaty dotykały kwestii dotyczących roli i miejsca kobiet w społeczeństwie oraz sposobów ich wsparcia i docenienia. Marzena Leszczyńska-Chmiel, dyrektorka HR w Europie Środkowej i Wschodniej w Haleon, biorąc pod uwagę własne długoletnie doświadczenie w korporacjach, przedstawiła kwestię z perspektywy biznesowej. Zauważyła, że w ciągu ostatnich dwóch dekad korporacje poczyniły ogromne postępy w promowaniu różnorodności i wspieraniu kobiet. Jednakże odsetek kobiet na wyższych szczeblach hierarchii organizacyjnej wciąż jest niski. - Wiele działań podejmowanych przez korporacje ma na celu osiągnięcie parytetu płci na stanowiskach zarządzających, co jest również celem globalnej strategii do roku 2030 firmy Haleon – podkreśliła. Zauważyła, że kwestia równości płci na rynku pracy jest złożona i zależy od wielu czynników, takich jak kultura organizacyjna, promowanie odpowiednich wartości, wsparcie programów mentoringowych oraz rozwiązań systemowych wspierających kobiety.
Maria Parysz, założycielka Elephant AI, ekspertka AI