Gościni podcastu „Powiedz to kobiecie”, przytacza dane z raportów ONZ, Eurostatu, McKinsey i wiele innych. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: już sama luka płacowa w Polsce sięga nawet 28 proc.
Równość się opłaca – dosłownie
Jako jedną z największych strat ekonomicznych w Polsce Karasińska wskazuje brak udziału kobiet w rynku pracy. – Polski rząd inwestuje wielkie pieniądze w edukację dziewcząt, młodych kobiet, a potem one nie pracują – mówi dziennikarka.
Nawet pół miliona kobiet chciałoby od razu pójść do pracy, ale przeszkody takie jak brak żłobków, transportu czy elastyczności pracodawców uniemożliwiają im zatrudnienie. – To mogłoby się przeliczać na konkretny wzrost PKB i rozwiązanie wielu naszych problemów systemowych – argumentuje Karasińska.
Luka płacowa i kara za macierzyństwo
Rzeczywista średnia luka płacowa w Polsce, po skorygowaniu o wykształcenie, doświadczenie i stanowisko, sięga 17–20 proc. – To oznacza, że kobieta na tym samym stanowisku pracuje jeden dzień w tygodniu za darmo w porównaniu do kolegi z biurka obok – tłumaczy autorka książki, wskazując na brutalną konsekwencję tej dysproporcji.