Była premier Finlandii rozpoczęła nowe życie. Zdecydowanym krokiem wkracza do show-biznesu

Ma ponad milion obserwujących na Instagramie. Na tegorocznym tygodniu mody w Paryżu zasiadła w pierwszym rzędzie, obok Anne Wintour, słynnej szefowej amerykańskiego „Vogue'a”. Sanna Marin, była premier fińskiego rządu, zakończyła karierę w polityce i zaczyna nowy rozdział.

Publikacja: 03.11.2023 18:13

Sanna Marin po odejściu z polityki szuka nowego pomysłu na siebie.

Sanna Marin po odejściu z polityki szuka nowego pomysłu na siebie.

Foto: PAP/EPA

Gdy obejmowała urząd w 2019 roku jako 34-latka, była najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii. Budziła sensację – młoda, postępowa, energiczna kobieta, wychowana w rodzinie LGBT, stanęła na czele fińskiego rządu.

Musiała zmierzyć się z kaskadą nieprzewidzianych wydarzeń – najpierw z pandemią, potem z odpowiedzią na wojnę w Ukrainie i związanym z tym wstąpieniem Finlandii do NATO, po dekadach neutralności.

W kwietniu tego roku jej partia, SDP, przegrała wybory parlamentarne. Sanna Marin nie tylko ustąpiła wówczas ze stanowiska premierki. Zrezygnowała też z szefowania partii, a także z mandatu parlamentarnego. Nie musiała tego robić – choć socjaldemokraci utracili władzę, zdobyli więcej głosów niż w poprzednich wyborach, więc nie było mowy o katastrofie.

Mimo to Sanna Marin porzuciła fińską politykę. Czy na dobre? Nie wiadomo. Na pewno zaczęła zupełnie nowy rozdział w swojej karierze.

Sanna Marin: od świata polityki do świata gwiazd

Tygodnie mody w Paryżu to wydarzenia, które przyciągają tłumy osób i wiele gwiazd. Niemal nigdy jednak wśród publiczności oglądającej pokazy mody, nie pojawiają się politycy czy polityczki. Dlatego tym większe poruszenie wywołała obecność Sanny Marin podczas tegorocznego Paris Fashion Week.

Dodajmy, że była premierka Finlandii nie była zwyczajnym gościem na tym wydarzeniu. Podczas pokazu kolekcji marki Victorii Beckham, żony Davida Beckhama, Sanna Marin zasiadła w pierwszym rzędzie, obok Anne Wintour, legendarnej naczelnej amerykańskiego magazynu „Vogue”. W pierwszym rzędzie siedziały też Kim Kardashian, Kris Jenner czy Eva Longoria, stałe bywalczynie tego typu wydarzeń. Obok nich – influencerzy i influencerki z całego świata, ludzie mający miionowe zasięgi w social mediach.

Zdjęcia Sanny Marin na tygodniu mody w Paryżu wywołały wielkie zainteresowanie, ale fińska ekspolityczka zdaje się czuć świetnie w roli gwiazdy. Na Instagramie obserwuje ją ponad milion osób. Tam Sanna Marin pokazuje, jak wygląda jej nowe życie, z dala od polityki. Tam też zrelacjonowała dość dokładnie swoją obecność na Paris Fashion Week, łącznie ze zdjęciami w sukni z kolekcji Victorii Beckham.

Instagramowy profil Marin, który jeszcze kilka miesięcy temu wypełniały w większości zdjęcia ze spotkań z politykami czy relacje z konferencji, w których brała udział, znacząco się zmienił. Widzimy ją w zupełnie innej roli – jako kobietę, która zyskała sławę i nie ma oporów, by z niej korzystać.

„Jesteś super, jesteś mądra i taka piękna. To musi być nie do zniesienia dla mężczyzn” – napisała Sharon Stone pod zdjęciem na instagramowym koncie Sanny Marin, na którym fińska ekspolityczka stoi wspólnie ze Stone. W tym samym poście znalazły się, bardzo influencerskie, zdjęcia z plaży czy selfie Sanny Marin w kalifornijskim słońcu.

Wiele osób uważa, że gdy w 2022 roku ujawniono nagrania z prywatnego przyjęcia, na którym bawiła się (i to całkiem dobrze) Sanna Marin, fińską polityczkę spotkał niezasłużony hejt. Zdaniem niektórych – był w tej reakcji mocny akcent seksistowski. Mężczyznom z reguły nie czyni się zarzutu z tego, że spożywają alkohol. Sanna Marin została za swoje zachowanie skrytykowana, wiele osób uznało, że takie zachowanie nie przystoi premierce kraju.

W maju tego roku Sanna Marin poinformowała, że się rozwodzi. Rozstanie po 19 latach wspólnego życia stało się gorącym tematem dla mediów nie tylko w Finlandii. Niektórzy w tym zainteresowaniu dopatrywali się seksizmu. „Złożyliśmy razem wniosek o rozwód. Jesteśmy wdzięczni za 19 lat razem i naszą ukochaną córkę" — napisała Marin w oświadczeniu. „Nadal jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi, wspieramy się i jesteśmy kochającymi rodzicami. Nadal będziemy spędzać czas razem jako rodzina”– dodała. Para pobrała się niecałe trzy lata temu po kilkunastu latach nieformalnego związku.

Sanna Marin: co teraz robi była premierka Finlandii?

Jakie plany na przyszłość ma Sanna Marin? Była premierka Finlandii nie wyklucza, że w przyszłości będzie ponownie startować w wyborach lub ubiegać się o stanowiska europejskie, ale – jak zaznacza – obecnie nie ma takich planów.

We wrześniu 2023 roku serwis „Politico” poinformował, że była Sanna Marin podpisała kontrakt z firmą Range Media Partners, agencją zajmującą się prowadzeniem karier znanych osób. Wśród klientów Range Media Partners są Bradley Cooper, Tom Hardy czy Keira Knightley.

Czytaj więcej

Czerwona sukienka Igi Świątek to doskonały zabieg marketingowy. Projektantka komentuje stylizację tenisistki

Na początku września Marin dołączyła także do Tony Blair Institute, instytutu powołanego przez byłego brytyjskiego premiera, ma tam pełnić funkcję doradcy strategicznego. Była premier doradzać ma przywódcom politycznym w zakresie ich programów reform.

Praca dla tego typu organizacji to zazwyczaj droga polityków w mocno średnim wieku, którzy po dekadach obecności w świecie wielkiej polityki, zasilają szeregi doradców, mówców czy członków zarządów rozmaitych firm lub organizacji.

W tym przypadku rzecz wygląda zgoła inaczej, bo mamy do czynienia z 37-letnią polityczką, która z polityki odeszła w momencie, w którym wielu polityków dopiero zaczyna odnosić pierwsze sukcesy.

Współpraca z think tankiem Tony'ego Blaira i kontrakt z agencją Range Media Partners, pokazują, że Sanna Marin chce budować swój wizerunek nie w fińskiej polityce, ale na scenie globalnej.

Jej Instagram z kolei pokazuje, że nie zamierza rezygnować z pozycji, którą mogą dać jej media społecznościowe. Milion obserwujących i tysiące komentarzy pod postami, na których Sanna Marin wygląda nie jak polityczka, ale jak gwiazda show-biznesu, pokazują, że budując swoją karierę, fińska ekspremierka chce zostawić sobie wszystkie furtki otwarte.

Gdy obejmowała urząd w 2019 roku jako 34-latka, była najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii. Budziła sensację – młoda, postępowa, energiczna kobieta, wychowana w rodzinie LGBT, stanęła na czele fińskiego rządu.

Musiała zmierzyć się z kaskadą nieprzewidzianych wydarzeń – najpierw z pandemią, potem z odpowiedzią na wojnę w Ukrainie i związanym z tym wstąpieniem Finlandii do NATO, po dekadach neutralności.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
20-letnia córka znanej polskiej pary wystawiła w Mediolanie sztukę swojego autorstwa
Jej historia
Charlotte Casiraghi nie nosi szlacheckich tytułów. Podkreśla, że nie jest księżniczką
Jej historia
Córka Angeliny Jolie odebrała z nią ważną nagrodę. Trema mocno dała jej się w znaki
Jej historia
Księżna Kate pojawiła się na paradzie Trooping the Colour. Kulisy uroczystości
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Jej historia
Ukończyła liceum w wieku 99 lat. Ma zamiar kontynuować naukę?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży