Jak Annette Bening przygotowywała się do roli pływaczki Diany Nyad?

To dla Annette Bening stracił głowę i zmienił swoje życie Warren Beatty, mający opinię jednego z największych kobieciarzy w Hollywood. Są szczęśliwym małżeństwem od 32 lat, doczekali się czworga dzieci.

Publikacja: 19.03.2024 13:58

Aktorka rozważała kiedyś zmianę zawodu, ale zdała sobie sprawę, że jednak bardzo lubi robić to, co r

Aktorka rozważała kiedyś zmianę zawodu, ale zdała sobie sprawę, że jednak bardzo lubi robić to, co robi.

Foto: AFP

Dziewczyna z Kansas

Annette urodziła się w 1958 roku, w mieście Topeka w stanie Kansas, jako najmłodsza z rodzeństwa. Gdy miała 7 lat, przeprowadziła się z rodziną do San Diego. Ukończyła szkołę aktorską w San Francisco. Będąc nastolatką, pracowała jako kucharka na pokładzie łodzi podwodnej, pływającej po oceanicznych wodach Pacyfiku. W liceum pomagała swojemu ojcu wykonując pracę sekretarki.

Ze swoimi rodzicami była blisko. Relację z nimi określiła jako „wzajemną wrażliwość i wzajemny cel”.

Małżeństwo z Beattym

Od 1992 roku pozostaje w związku małżeńskim z legendą Hollywood, 21 lat starszym Warrenem Beattym. Poznali się na planie filmu „Bugsy” (1991) i zakochali w sobie na zabój.

Beatty w swoim portfolio ma bogatą karierę filmową. Największą sławę oraz pieniądze zyskał dzięki roli Clyde’a w filmie „Bonnie i Clyde” (1967). W karierze otrzymał 15 nominacji do Oscara, w kategoriach: aktor, reżyser, scenarzysta, producent. Tylko raz udało mu się zostać laureatem nagrody Akademii Filmowej za reżyserię filmu „Reds” (1981).

Czytaj więcej

Natalie Portman: Dzieci powinny się bawić, a nie pracować - nawet w Hollywood

Jego przeszłość w showbiznesie to także skandale. Został oskarżony o wykorzystywanie nieletniej i napaści seksualne na czternastoletnią współpracownicę z planu w 1973 roku. Kristina Charlotte Hirsch złożyła w sądzie pozew, oskarżając go o wykorzystywanie swojej pozycji gwiazdy do manipulowania nią.

Gwiazdor w świecie filmowym miał reputację kobieciarza i amanta. Spotykał się z wieloma amerykańskimi gwiazdami, romansował z Madonną i Jacqueline Kennedy. Poznanie Bening zmieniło jego dotychczasowy styl życia. Po raz pierwszy się ożenił. Ich związek, ku zaskoczeniu wielu, trwa 32 lata, mieszkają w Los Angeles. Doczekali się razem czworga dorosłych już dzieci. Najmłodsze z nich poszło w ślady rodziców. Natomiast najstarsze, Stephen Ira Beatty, kilka lat temu dokonało coming outu, wyznając, że identyfikuje się jako transpłciowy mężczyzna. Jak stwierdziła aktorka, syn jest dla niej ogromną inspiracją. Przyznaje, że dzięki niemu nauczyła się większej tolerancji i wsparcia dla LGBTQ+.

Z desek teatru na czerwony dywan

Aktorstwo było częścią jej życia już od dziecka. Zanim trafiła do filmu, próbowała swych sił na deskach teatralnych. Najpierw San Francisco, a z czasem przeniosła się do Kalifornii. Swoje pierwsze teatralne doświadczenia zdobywała grając non-profit. W 1987 roku zadebiutowała na Broadwayu w sztuce „Coastel Disturbances” Tiny Howe.

Swój debiut na ekranie miała w komedii „The Great Outdoors” (1988), po tym jak dwa lata wcześniej postanowiła zrezygnować z pracy w teatrze. Zagrała takich w produkcjach jak:„Valmont” (1989) i „American Beauty” (1999). Ta druga przyniosła jej ogromną popularność i nominację do Oscara.

Nyad

W ubiegłym roku, swoją premierę miał film biograficzny „Nyad”. Obrazuje historię długodystansowej pływaczki – Diany Nyad, którą zagrała Bening.

Decydując się na rolę, nie zdawała sobie sprawy, z czym wiąże się wcielenie w postać sportsmenki. Jak sama przyznała, przeszła fizyczną przemianę. Rok czasu zajęło jej przygotowywanie się do zdjęć. Mówi, że polubiła ten sport. Trenowała pływanie pod okiem olimpijki – Rady Owen. Podczas kręcenia scen, przez dwa miesiące, około ośmiu godzin dziennie spędzała w zbiorniku wodnym.

Podkreśla, że rolę Nyad przyjęła ze względu na zafascynowanie historią pływaczki. Jej odwaga i determinacja wzbudziły podziw Annette. Miała okazję poznać ją prywatnie i określiła  jako bardzo sympatyczną, ciepłą osobę.

Złote Globy, statuetki i nominacje

 W 1991 roku ukazał się kryminał „The Grifters” (1990), za który otrzymała pierwszą oskarową nominację. W swojej dotychczasowej karierze otrzymała również m.in. dwa Złote Globy, statuetkę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz nominację do nagrody Tony.

37 lat kariery

65-letnia dziś Annette Bening weszła do świata show-biznesu już jako dorosła kobieta i odczuła dużą presję związaną z panującym trendem na wiecznie młody wygląd. Przez długi czas była bardzo krytyczna wobec samej siebie. W wywiadach wyznała, że często spotykała się z nieprzychylnymi komentarzami na temat urody. Przeszła transformację i nauczyła się akceptować nieunikniony proces starzenia.

Czytaj więcej

Wybitna. Najlepsza? Aktorka – Carey Mulligan. Oscary 2024 to jej czas

Dotychczas pojawiła się w prawie 40 filmach. Zagrała wiele historycznych postaci oraz trudnych i silnych kobiet. Miała okazje pracować u boku starszych i doświadczonych aktorów, m.in.: Roberta De Niro, Michaela Douglasa oraz Harrisona Forda.

Miewała chwile zwątpienia, rozważała zmianę zawodu, ale zdała sobie sprawę, że jednak bardzo lubi robić to, co robi. Aktorstwo wciąż sprawia jej przyjemność.

Źródła:

www.theguardian.com

www.nytimes.com

www.pap.pl

www.advocate.com

Dziewczyna z Kansas

Annette urodziła się w 1958 roku, w mieście Topeka w stanie Kansas, jako najmłodsza z rodzeństwa. Gdy miała 7 lat, przeprowadziła się z rodziną do San Diego. Ukończyła szkołę aktorską w San Francisco. Będąc nastolatką, pracowała jako kucharka na pokładzie łodzi podwodnej, pływającej po oceanicznych wodach Pacyfiku. W liceum pomagała swojemu ojcu wykonując pracę sekretarki.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Carolina Adriana Herrera. Jak córka znanej matki stała się ważnym filarem rodzinnego biznesu?
Jej historia
Liga NHL ma pierwszą w historii kobietę na stanowisku trenerskim. „Nie chcę być jedyna”
Jej historia
Legenda narciarstwa Lindsey Vonn o sekretach umysłu zwycięzcy. "To wielka sprzeczność"
Jej historia
Eva Marie Saint skończyła 100 lat. Aktorka "starsza niż Akademia Filmowa" imponuje formą
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Jej historia
Mec. Sylwia Zarzycka: Żyjąc tylko w konsumpcyjny sposób, odczuwałabym pustkę
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą