Liga NHL ma pierwszą w historii kobietę na stanowisku trenerskim. „Nie chcę być jedyna”

Przed kilkoma dniami na stanowisko pełnoetatowej asystentki trenera oficjalnie wstąpiła pierwsza kobieta w liczącej 105 lat historii NHL – północnoamerykańskiej ligi hokeja na lodzie. 31-letnia Jessica Campbell została asystentką trenera męskiej drużyny Seattle Kraken – informują amerykańskie media.

Publikacja: 09.07.2024 18:09

31-letnia Jessica Campbell została asystentką trenera męskiej drużyny Seattle Kraken. To historyczny

31-letnia Jessica Campbell została asystentką trenera męskiej drużyny Seattle Kraken. To historyczny moment w NHL – lidze zrzeszającej północnoamerykańskie drużyny hokeja na lodzie.

Foto: Adobe Stock

To historyczny moment w NHL – lidze zrzeszającej północnoamerykańskie drużyny hokeja na lodzie. Na stanowisko asystentki trenera w drużynie Seattle Kraken po raz pierwszy w historii ligi powołano kobietę – 32-letnią Jessikę Campbell, byłą zawodniczkę, która obecnie rozwija swoją karierę jako trenerka.

Jessica Campbell – pierwsza kobieta na stanowisku trenerskim w historii ligi NHL

„Bycie pierwszą kobietą na tym stanowisku to dla mnie wielki honor, ale nie chcę być jedyna” – powiedziała Campbell w wypowiedzi dla dziennikarzy. Jako asystent trenera drużyny Seattle Kraken Kanadyjce będzie towarzyszyć również 56-letni weteran, Bob Woods. Głównym trenerem klubu jest 53-letni Dan Bylsma.

„Nie zatrudniliśmy jej, bo jest kobietą” – powiedział manager Seattle Kraken Ron Francis jeszcze w maju tego roku, kiedy Campbell pracowała z drużyną w trakcie rozgrywek przedsezonowych. „Zatrudniliśmy ją, ponieważ jest dobrą trenerką. Ma interesujące zaplecze, nie tylko w dziedzinie łyżwiarstwa, ale również w obszarze rozwijania umiejętności zawodników”.

Jak zauważa „New York Times”, w klubie Seattle Kraken na różnych stanowiskach zatrudniono również inne kobiety. Będą one jednak pracować jedynie na niepełny etat. Tylko Jessice Campbell udało się zdobyć pełnoetatowe stanowisko.

Czytaj więcej

Pływaczki dokończą dzieło swoich matek na olimpiadzie w Paryżu? Wyjątkowa historia

Jessica Campbell: od lokalnej drużyny hokejowej do NHL

Hokej to narodowy sport Kanadyjczyków. Zamiłowanie do tej dyscypliny mają w tym kraju nie tylko chłopcy, ale również dziewczynki. Tak było również w przypadku urodzonej 24 czerwca 1992 roku w kanadyjskim Saskatchewan Jessiki Campbell.

Swoją karierę 32-latka zaczynała jako zawodniczka. Była kapitanem drużyny hokeja na lodzie na Uniwersytecie Cornella. Przez trzy sezony grała też z drużyną Calgary Inferno w ramach kanadyjskiej kobiecej ligi hokejowej, a także w reprezentacji Kanady, dla której na Mistrzostwach Świata w 2010 roku zdobyła złoty medal.

Campbell grała również w Europie – w szwedzkim klubie Malmö Redhawks. W międzyczasie próbowała swoich sił również jako trenerka łyżwiarstwa, współpracując z szeregiem zawodników i zawodniczek z ligi NHL. To właśnie wtedy w głowie Kanadyjki pojawił się pomysł na rozwijanie kariery trenerki.

W sezonie 2021/22 Campbell pracowała jako asystentka trenera i oraz trenerka umiejętności w niemieckiej męskiej drużynie Nürnberg Ice Tigers. Była też pierwszą kobiecą asystentką trenera w reprezentacji Niemiec w trakcie Mistrzostw Świata w 2022 roku.

Czytaj więcej

Pierwsza kobieta w historii wygrała brytyjską Formułę 4. Kim jest Abbi Pulling?

Zanim dołączyła do klubu Seattle Kraken, Campbell przez dwa sezony pracowała jako asystentka trenera w klubie Coachella Valley Firebirds. Była wówczas pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Przełożonym Campbell był wtedy Dan Bylsma – ten sam, który teraz jest głównym trenerem w klubie Seattle Kraken. Wkład Jessiki Campbell w treningi zawodników Coachella Valley Firebirds przyczynił się do zwycięstw, które drużyna zdobyła dwa lata z rzędu w ramach rozgrywek Calder Cup Final.

Źródła: New York Times, People, The Hockey News

To historyczny moment w NHL – lidze zrzeszającej północnoamerykańskie drużyny hokeja na lodzie. Na stanowisko asystentki trenera w drużynie Seattle Kraken po raz pierwszy w historii ligi powołano kobietę – 32-letnią Jessikę Campbell, byłą zawodniczkę, która obecnie rozwija swoją karierę jako trenerka.

Jessica Campbell – pierwsza kobieta na stanowisku trenerskim w historii ligi NHL

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bolesne wspomnienia Sharon Stone. Została okradziona w czasie rekonwalescencji po udarze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Jej historia
Legenda muzyki Dame Shirley Bassey odznaczona przez króla Karola III. Nie zawsze ją doceniano
Jej historia
Nie żyje słynna edukatorka seksualna dr Ruth Westheimer. Skąd wziął się jej fenomen?
Jej historia
Carolina Adriana Herrera. Jak córka znanej matki stała się ważnym filarem rodzinnego biznesu?
Jej historia
Legenda narciarstwa Lindsey Vonn o sekretach umysłu zwycięzcy. "To wielka sprzeczność"