Aktualizacja: 21.11.2024 12:51 Publikacja: 23.10.2023 13:00
Czy tragediom, w któych życie straciły bezbronne dzieci można było zapobiec?
Foto: Adobe Stock
Kiedy przez kilka dni media donoszą o smutnych losach dzieci padających ofiarami najbliższych lub całkiem przypadkowych osób, opinia publiczna skłania się do formułowania tożsamych pytań i wątpliwości. Nie ma przy tym znaczenia to, czy mowa o 5-latku zabitym w Poznaniu, czy 6-latku zamordowanym w Gdyni. Podobne myśli kołatały się już nie raz, a przykłady dramatów dzieci można mnożyć choćby odwołując się do tych najbardziej głośnych jak np. sprawy: 4-letniego Michałka utopionego w Wiśle, 6-miesięcznej Madzi z Sosnowca, ciał czworga dzieci przechowywanych w beczkach po kapuście, zabójstwa 11-letniego Piotrusia z Czarnej Białostockiej, czy doniesień medialnych o – w istocie - jakimkolwiek dziecku tracącym życie z rąk osób, którym miało ono prawo ufać i które winne im były opiekę i miłość.
Pomiędzy porzuceniem dziecka bez opieki a pozostawieniem go w oknie życia różnica nie jest płynna, a obie te sytuacje oddziela poczucie odpowiedzialności. (...) Decyzja o skorzystaniu z okna życia nigdy nie powinna być oceniana negatywnie.
Na polskich drogach ginie rocznie około 5000 osób. - Warto pamiętać, że prowadzenie auto to nie tylko wygoda, ale nade wszystko odpowiedzialność i z tego powodu czynniki rozpraszające uwagę należy eliminować - mówi mec. Joanna Parafianowicz.
Prawo tworzone jest dla ludzi i ma służyć, w kontekście zasad ruchu drogowego – ich bezpieczeństwu. Usprawiedliwianie łamania prawa spóźnialstwem to niefrasobliwość.
Decydując się na bycie wyłącznie "żoną swojego męża", warto pamiętać o dalekosiężnych konsekwencjach tego działania.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Teoretycznie można by oczekiwać, że przeciętny obywatel będzie znał dziś podstawowe zasady posługiwania się cudzymi danymi. Życie pisze jednak nieprzewidziane scenariusze.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas