Burning Man: Polka współautorką głównej budowli na festiwalu. "To jak piękny sen"

Ela Madej, pochodząca z Polski artystka i przedsiębiorczyni, jest współautorką głównej budowli na festiwalu Burning Man. Słynny festiwal odbywa się na pustyni Black Rock w amerykańskim stanie Nevada.

Publikacja: 03.09.2023 13:17

Zbudowany z 640 drewnianych paneli obiekt projektu Eli Madej od góry przypomina 12-ramienną rozetę z

Zbudowany z 640 drewnianych paneli obiekt projektu Eli Madej od góry przypomina 12-ramienną rozetę z wysoką na prawie 25 metrów szpicą.

Foto: Temple of the Heart - (C) Ela Madej and Reed Finlay

Odbywający się na pustyni Black Rock w stanie Nevada festiwal Burning Man to coroczne święto fanów szeroko pojętej sztuki niezależnej i alternatywnej. W wydarzeniu rokrocznie  biorą udział ludzie z całego świata. Impreza ruszyła 27 sierpnia 2023 roku i zakończyła się 4 września. Jednym z najważniejszych miejsc na rozległym terenie festiwalu była jego główna świątynia, która w tym roku nosiła nazwę Świątyni Serca. Za jej projekt odpowiadała Polka, Ela Madej.

Polka zaprojektowała oficjalną „świątynię” festiwalu Burning Man. „To jak piękny sen”

Pochodząca z Krakowa Ela Madej zajmuje stanowisko naczelnej artystki w procesie projektowania i budowy Świątyni Serca (ang. Temple of the Heart). Jest to oficjalna, najważniejsza z wielu artystycznych świątyń zbliżającego się wielkimi krokami festiwalu Burning Man.

Czytaj więcej

Raport: najbardziej artystyczne miasta Europy. Jedno z Polski, ale to nie Kraków

Główna świątynia jest miejscem, w którym uczestnicy festiwalu mogą pomedytować i oczyścić się ze złych emocji — i naładować tymi pozytywnymi. Po festiwalu następuje rytualne spalenie świątyni. Tegoroczną główną świątynię festiwalu Ela Madej zaprojektowała we współpracy z amerykańskim architektem Reedem Finlayem.

Zbudowany z 640 drewnianych paneli obiekt od góry przypomina 12-ramienną rozetę z wysoką na prawie 25 metrów szpicą. Panele będą zdobiły kwieciste ażurowe dekoracje nawiązujące do tradycyjnej sztuki Europy Wschodniej. To ukłon artystki wobec regionu, z którego pochodzi.

Projekt Świątyni Serca ma dla Eli Madej bardzo osobisty wymiar. „Jako świeżo upieczona mama zastanawiałam się, czy Świątynia mogłaby być bardziej matczyna i kochająca. Czy dzięki temu łatwiej będzie w niej połączyć się ze swoją wewnętrzną miłością” — opowiada Madej na swoich mediach społecznościowych.

Centrum świątyni będzie tak zwany Ołtarz Serca. Również jego forma wynika z osobistych doświadczeń Madej — nawiązuje do jej dzieciństwa. W swojej opowieści artystka wspomina różany ogród jej dziadków, w którym zbierali płatki róż na konfitury.

„Do dziś myślę, że miłość ma zapach konfitury różanej. To właśnie dlatego w centralnym punkcie Świątyni znajdą się ogromne róże” — czytamy w poście Eli Madej.

Temple of the Heart - (C) Ela Madej and Reed Finlay

Pierwsze wizualizacje Świątyni Serca ujrzały światło dzienne jeszcze na początku tego roku, jednak konstrukcja obiektu wymagała pewnych zmian. Ostateczny projekt opublikowano przed paroma dniami. „Pierwotny projekt nieco się zmienił, należało poprawić konstrukcję, którą będzie można zbudować w około dwa i pół tygodnia” — tłumaczy na swoim Instagramie Ela Madej.

Ela Madej — Polka w Dolinie Krzemowej, kobieta biznesu i artystka

Ela Madej pochodzi z Krakowa, studiowała biznes na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytecie w Birmingham, posiada też dyplom Y Combinator, amerykańskiego akceleratora startupów, który wypuścił w świat takie firmy jak Airbnb czy Dropbox. Obecnie mieszka w San Francisco.

Sztuka jest jej wielką pasją, jednak Polka jest przede wszystkim świetnie prosperującą bizneswoman. W 2006 roku, mając zaledwie 21 lat, stworzyła swoją pierwszą aplikację o nazwie Applicake, aby osiem lat później ją sprzedać.

W międzyczasie Madej aktywnie działała w polskiej i europejskiej branży technologicznej, organizując różnego rodzaju wydarzenia. Założyła też tworzącą oprogramowanie firmę Base CRM, którą również sprzedała. Wkrótce Madej przeprowadziła się do San Francisco i założyła firmę inwestycyjną Fifty Years, finansującą firmy działające w obszarze nowych technologii.

Ela Madej wzięła udział w festiwalu Burning Man już po raz dwunasty. W poprzednich latach udzielała się w nim jako wolontariuszka.

Na początku tego roku Madej i Finlay uruchomili zbiórkę funduszy na budowę Świątyni Serca na platformie Kickstarter. W budowie obiektu wzięli udział wolontariusze, którzy za swoją pracę nie otrzymali żadnego wynagrodzenia.

Odbywający się na pustyni Black Rock w stanie Nevada festiwal Burning Man to coroczne święto fanów szeroko pojętej sztuki niezależnej i alternatywnej. W wydarzeniu rokrocznie  biorą udział ludzie z całego świata. Impreza ruszyła 27 sierpnia 2023 roku i zakończyła się 4 września. Jednym z najważniejszych miejsc na rozległym terenie festiwalu była jego główna świątynia, która w tym roku nosiła nazwę Świątyni Serca. Za jej projekt odpowiadała Polka, Ela Madej.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Noc Muzeów 2024. Wiceprezydentka Warszawy poleca miejsca związane z niezwykłymi kobietami
Kultura
Sasha Waltz. Choreografka, która rozbiera tancerzy, debiutuje w Polsce
Kultura
Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?
Kultura
Jej nowa płyta - jego nowa praca. Taylor Swift z partnerem mają powody do radości
Kultura
Renée Zellweger jako Bridget Jones po raz kolejny zaskoczy widzów!
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?