Kurtyna Kobiet. Wyjątkowy projekt w Teatrze Słowackiego

Teatr Słowackiego z okazji 130-lecia działalności przygotował wyjątkowy projekt. Mowa o Kurtynie Kobiet, na której znajdą się 130 nazwiska krakowianek. Ich działalność zostanie upamiętniona haftami.

Aktualizacja: 19.09.2023 16:14 Publikacja: 18.09.2023 17:23

Inauguracja 130. jubileuszowego sezonu teatralnego 2023/2024 pt. "Wersal się skończył".

Inauguracja 130. jubileuszowego sezonu teatralnego 2023/2024 pt. "Wersal się skończył".

Foto: ea

W tym roku mija 130 lat od otwarcia Teatru Słowackiego w Krakowie. Budynek, w którym się znajduje, uchodził na początku istnienia za ekstrawagancki i był pierwszym w tym mieście obiektem zasilanym prądem. Do dziś ta neobarokowa budowla, zaprojektowana przez Jana Zawiejskiego, jest zaliczana do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Podczas otwarcia teatru, wówczas noszącego nazwę Teatru Miejskiego, 21 października 1893 roku była obecna krakowska elita. Wśród gości zabrakło jednak miejsca dla kobiet i budowniczych.

Czytaj więcej

Modny trend. Coraz więcej zamożnych osób interesuje się sztuką i inwestuje w nią

130 lat później Teatr w Krakowie oddaje głos wykluczonym, pogardzanym i wyśmiewanym. „Damy mikrofon ludziom, którzy wcześniej po niego nie sięgali, albo bali się sięgać. Damy im go jednak nie po to, by mogli opowiedzieć nam swoją historię, czule podzielić się swoimi troskami, ale by mogli wykrzyczeć swój ból i swoją wściekłość, by wzniecili rewolucyjny ogień, który wypali wszystko, co złe” – czytamy w informacji prasowej dotyczącej sezonu artystycznego 2023/2024.

Prace nad Kurtyną Kobiet trwają niezwykle intensywnie.

Prace nad Kurtyną Kobiet trwają niezwykle intensywnie.

materiały prasowe

Kurtyna Kobiet: Upamiętnienie 130 krakowianek

Wyrazem oddania głosu wykluczonym, w nawiązaniu do otwarcia Teatru 130 lat temu, jest wyjątkowy projekt - Kurtyna Kobiet. Pomysł stworzenia ręcznie tkanej, poświęconej krakowskim kobietom kultury kurtyny należy do Małgorzaty Markiewicz i Krzysztofa Głuchowskiego - dyrektora Teatru.

Artystka w swoich pracach często podejmuje temat kobiet w różnych kontekstach - wykorzystując techniki tkackie i hafciarskie. Poza autorką projektu kurtynę tworzą także podlaskie tkaczki Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska, krakowskie hafciarki ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie, a także teatralne krawcowe. Znajdą się na niej nazwiska 130 krakowianek, które były ważnymi postaciami w życiu społecznym, patriotycznym oraz artystycznym miasta.

- Kurtyna będzie hołdem wobec kobiet, które na przestrzeni wieków wpłynęły na kształt i rozwój Krakowa, postaci wyjątkowych. Inspiracją powstającego dzieła stała się mityczna figura Meduzy jako symbolu bezkompromisowej kobiecości. Meduza i jej włosy znajdą odwzorowanie na okazałej tradycyjnej tkaninie, przygotowywanej przez dwie wyjątkowe artystki ludowe z Podlasia - Bernardę Rość i Lucynę Kędzierską. Tkają one na starych, drewnianych krosnach, używając dwóch wątków w dwóch kontrastowych kolorach oraz podwójnej, również kontrastowej osnowy. Powstanie dzieło wyjątkowe – o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, które wypełni okno sceny Dużej Sceny Teatru. Ozdobione zostanie złotymi haftami z sylwetkami kobiet - które przygotowują krawcowe naszego Teatru i Hafciarki ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud - Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie - mówi nam Edyta Sotowska-Śmiłek, Zastępca Dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie.

- Kurtyna Kobiet jest darem Małopolski i Krakowa dla Teatru im. Juliusza Słowackiego -upamiętnia 130 lat istnienia Teatru. Inaugurację zaplanowaliśmy na 17 grudnia bieżącego roku i od tego dnia Kurtynę Kobiet będzie można podziwiać w gmachu głównym przy Placu Świętego Ducha - dodaje.

Będzie to jednocześnie pierwsza zaprojektowana przez kobietę kurtyna w Teatrze Słowackiego.

Kultura
„Frida Kahlo. Życie ikony”. Czy świat był przygotowany na tę artystkę?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kultura
"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu
Kultura
Beyonce nagrała cover "Jolene" Dolly Parton. Gwiazda country zareagowała
Kultura
"Tratwa" Jacka i Rose z Titanica warta krocie. Rekordowa aukcja rekwizytów filmowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Brit Awards 2024: Raye rekordzistką w liczbie statuetek