Osiemdziesiąt lat sztuki współczesnej na jednej wystawie. To wszystko za sprawą Contemporary Art Week w DESA Unicum. W ciągu dwóch tygodni w przestrzeni domu aukcyjnego odbędzie się 6 wystaw sztuki współczesnej.
Na dwóch poziomach będzie można oglądać malarstwo, grafikę i prace na papierze. Na ekspozycji nie zabraknie największych nazwisk polskiej awangardy, takich jak: Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor, Józef Hałas czy Jerzy Nowosielski.
80 lat sztuki współczesnej na dwutygodniowej wystawie w DESA Unicum
Contemporary Art Week w DESA Unicum to aż sześć wystaw, dostępnych dla wszystkich w ciągu najbliższych dwóch tygodni: „Sztuka współczesna. Klasycy awangardy po 1945”, „Sztuka współczesna. Prace na papierze”, „Grafika artystyczna. Sztuka współczesna”, a także „Sztuka fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”, „Nowe pokolenie po 1989” oraz „Młoda sztuka”. Na szczególną uwagę zasługują dwie z nich – papier i płótno awangardowe – które wystawione są wspólnie w jednej przestrzeni. Obrazy najwybitniejszych polskich artystów współczesnych zestawione są z rysunkami i malunkami na papierze, skłaniając do poszukiwania podobieństw i odniesień między pracami.
Czytaj więcej
Teatr Słowackiego z okazji 130-lecia działalności przygotował wyjątkowy projekt. Mowa o Kurtynie Kobiet, na której znajdą się 130 nazwiska krakowianek. Ich działalność zostanie upamiętniona haftami.
– Pokazując twórczość artystek i artystów współczesnych, realizowaną w tak różnych technikach i z wykorzystaniem różnorodnych mediów, chcieliśmy zwrócić uwagę na realny zakres sztuki powojennej, która na rynku zdominowana jest przez malarstwo sztalugowe. Chcemy tym samym unaocznić, jak niezwykła i zniuansowana jest twórczość polskiej awangardy powojennej oraz jak wielka jest wartość artystyczna tych prac – nie tylko płócien, ale i prac na papierze - mówi Anna Szynkarczuk, kierowniczka Departamentu Sztuki Współczesnej DESA Unicum.