Aktualizacja: 16.02.2025 14:45 Publikacja: 11.10.2023 15:24
Taśma filmowa
Z okazji 75-lecia Łódzkiej Szkoły Filmowej pierwsze w historii doktoraty Honoris Causa przyznano kobietom.
Foto: Adobe Stock
Trwają obchody 75-lecia Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jutro, 12 października 2023 r., w Hali Maszyn EC1 Łódź – Miasto Kultury, na uroczystym posiedzeniu Senatu nadane zostaną tytuły Doktora Honoris Causa: Agnieszce Holland, Mai Komorowskiej, Ewie Puszczyńskiej i Evie Rubinstein.
Kiedy pierwszy raz udało mi się powiedzieć monolog w całości, upadłam na kolana i się poryczałam. Dobrnęłam pamięciowo do końca! To już był wyczyn - mówi aktorka odgrywająca rolę Molly Bloom w spektaklu, który dziś wieczorem ma premierę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
Aktorka miała w przeszłości trudne doświadczenia związane z aktywnością zawodową. Jak wspomina pracę przy produkcjach ze swoim udziałem i jakie zmiany dostrzega od czasu ostatniego filmu, w którym grała?
O ile szanse na sequel „It Ends with Us” są nikłe, thriller „Zwyczajna przysługa” z udziałem Blake Lively i Anny Kendrick doczekał się kontynuacji. Kiedy odbędzie się premiera drugiej części przygód przyjaciółek o całkowicie odmiennych charakterach?
Meghan Markle i Billie Eilish połączyły siły w miłym geście wobec nastolatki, która w pożarze domu w Los Angeles straciła cenne pamiątki z koncertu swojej idolki. Jaką niepodziankę przygotowały i kto pomógł zorganizować wyjątkową przesyłkę?
Shakira otrzymała nagrodę z rąk Jennifer Lopez. Taylor Swift wręczyła statuetkę Beyoncé, a Queen Latifah – Alicii Keys. Choć nie zabrakło zaskoczeń, 67. ceremonia rozdania nagród Grammy po raz kolejny potwierdziła dominację kobiet na rynku muzycznym.
Czeka nas tydzień wielkich premier. Już 17 lutego Max/HBO zaprezentuje trzeci sezon „Białego Lotosu”, zaś 20 lutego Netflix pokaże polityczny thriller „Dzień zero” z Robertem de Niro.
Gwiazdą gali otwarcia festiwalu była uhonorowana za całokształt twórczości Tilda Swinton. W piątek aktorka spotkała się z dziennikarzami.
Choć „Flow” to film minimalistyczny, rozmachu emocjonalnego nie można mu odmówić.
W „Anatomii upadku” Justine Triet doceniam to, jak reżyserka „nakłuwa” fabułę środkami filmowymi, bierze w cudzysłów i demaskuje wyłącznie obrazem i montażem.
Tildę Swinton nazywano muzą dwuznaczności czy ikoną brytyjskich gejów. Dziś jest laureatką Oscara, Europejskiej Nagrody Filmowej, weneckiego Złotego Lwa, a teraz festiwal w Berlinie uhonorował ją Złotym Niedźwiedziem za całokształt twórczości.
Tom Tykwer wraca do Berlina z mocnym filmem „Światło”, który tuż przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech i poparciem dla AfD jest jak polityczny manifest.
Japoński reżyser Takeshi Kitano obala samurajski mit, ale czyni to bez polotu i finezji.
W „Szabli” Serbowie rozliczają się ze swoją przeszłością. Wracamy do marca 2003 r., kiedy to został zastrzelony premier Zoran Dindić, a za jego zabójstwem stali ludzie służb.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas