O historii starożytnej Grecji zwykle opowiada się w kontekście zmieniających się z dekady na dekadę stosunków geopolitycznych tamtych czasów, a także dorobku starożytnych Greków w dziedzinie kultury i sztuki. Najbardziej znanymi twórcami i głównymi aktorami ówczesnych wydarzeń w większości byli mężczyźni.
Nieznane historie kobiet starożytnej Grecji na wystawie w Muzeum Sztuki Cykladzkiej w Atenach
Jeszcze mniej niż o słynnych i wybitnych mieszkańcach starożytnej Grecji wiadomo o zwykłych ludziach zamieszkujących ten obszar – zwłaszcza o kobietach. Nowe światło na temat życia Greczynek rzuca wystawa pod tytułem „Kykladitisses: Untold stories of women in the Cyclades”, która otworzyła się 12 grudnia 2024 roku w Muzeum Sztuki Cykladzkiej w Atenach.
Tematyka wystawy koncentruje się wokół tego, jak zmieniało się codzienne życie oraz rola kobiet zamieszkujących archipelag Cyklad. To pierwsza wystawa, która – jak podkreślają jej organizatorzy – prezentuje kulturę, w której kobiety cieszyły się wyjątkowo wysoką pozycją, co w czasach starożytnych należało do rzadkości.
Czytaj więcej
Na ten moment kilka pokoleń miłośników sztuki musiało czekać przez wiele dekad. Obraz "Pokutująca Maria Magdalena" barokowej mistrzyni Artemisii Gentileschi, którą uważa się za jedną z najwcześniejszych prekursorek sztuki feministycznej, będzie można oglądać na wystawie.
Wśród eksponatów wchodzących w skład wystawy można oglądać między innymi cenne i unikatowe figurki, rzeźby i freski pochodzące z neolitu i epoki brązu, z których części nigdy wcześniej nie prezentowano publicznie. Te i inne artefakty przedstawiają cykladzkie kobiety jako „boginie, kapłanki, wierne, matki, żony, kupczynie, wojowniczki, intelektualistki, a czasem jako obiekty strachu, ofiary przemocy na tle płci lub jako przedmioty pożądania” – czytamy w opisie wystawy.