Katarzyna Kotula będzie nową minister do spraw równego traktowania. Kim jest?

W młodości Katarzyna Kotula z zamiłowaniem trenowała grę w tenisa, ale ostatecznie to nie sportowi, a polityce poświęciła swoje życie zawodowe.

Publikacja: 13.12.2023 14:02

Katarzyna Kotula - minister do spraw równego traktowania w rządzie Donalda Tuska.

Katarzyna Kotula - minister do spraw równego traktowania w rządzie Donalda Tuska.

Foto: PAP

Przedmiotem jej szczególnej troski są sprawy poświęcone osobom zmagającym się z różnego rodzaju dyskryminacją, m.in. członkom społeczności LGBTQ+ czy osobom z niepełnosprawnościami. 

Katarzyna Kotula - wielka pasjonatka sportu

Katarzyna Kotula urodziła się w 1977 roku w zachodniopomorskiej miejscowości Gryfino. Bardzo szybko główną treścią jej życia w okresie dorastania stał się sport, a zwłaszcza tenis, którego tajniki zgłębiała podczas zajęć klubu sportowego Energetyk Gryfino. W jednym z wywiadów powiedziała, że sport nauczył ją pokory i pracowitości. Przyznała, że ta sfera młodzieńczej aktywności przyniosła jej także trudne i bolesne doświadczenia. Ujawniła, że jako 13-latka padła ofiarą molestowania seksualnego ze strony prezesa Polskiego Związku Tenisowego.

Niewykluczone, że to traumatyczne przeżycie stało się dla Katarzyny siłą napędową do szczególnego zaangażowania we wspieranie ofiar przemocy seksualnej. Podejmowała się tego zadania wielokrotnie podczas swojej politycznej działalności (m.in. uczulając społeczeństwo na zjawisko takiej przemocy w branży sportowej czy domagając się nagłośnienia skandali seksualnych z udziałem duchownych, postulując tym samym konieczność realizacji zasady świeckiego państwa).

Czytaj więcej

Marzena Okła-Drewnowicz. Kim jest nowa minister do spraw polityki senioralnej?

Nie mniej niż rakietę jako nastolatka pokochała język angielski. W latach 80., gdy Katarzyna była uczennicą, język ten pozostawał symbolem nieosiągalnego życia na Zachodzie, będącego szczytem marzeń wielu milionów udręczonych komuną Polaków. Znajomość języka obcego stała się dla Katarzyny przepustką do upragnionych studiów w USA. Po kilku latach spędzonych w stanie Utah, wróciła jednak do Polski. Miała już jasno sprecyzowaną wizję swojej przyszłości i wiedziała, czym zamierza się zajmować. W rodzinnym Gryfinie została właścicielką prywatnej szkoły językowej, w której przez niemal 20 lat pełniła również rolę nauczycielki. W 2016 roku ukończyła kierunek filologii angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaspokoiwszy swoje ambicje zawodowe, postanowiła rozpocząć przygodę z polityką.

Katarzyna od dawna wiedziała, jak wyglądałaby Polska jej marzeń. Pani minister bliskie są wartości oraz idee głoszone przez lewicę, zwłaszcza te związane z obroną praw człowieka, w tym m.in. praw kobiet oraz osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Katarzyna została współzałożycielką Komitetu Społecznego „Jesteśmy”, zajmującego się kwestiami osób z niepełnosprawnością. Przystąpiła też do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Gryfinie i obecnie jest jedną z głównych liderek tego ruchu. Wraz z Robertem Biedroniem pracowała nad powołaniem do życia partii „Wiosna” w 2019 roku. W tym samym roku poniosła porażkę, bezskutecznie ubiegając się o mandat europosłanki. Udało się jej jednak zostać posłanką do Sejmu Rzeczypospolitej. W 2021 roku, po rozwiązaniu „Wiosny”, której od 2020 roku była rzeczniczką prasową, została członkinią Nowej Lewicy.

12 grudnia 2023 roku Donald Tusk w swoim expose wyznaczył Katarzynie funkcję ministra do spraw równości. Ma ona już gotową wizję oraz konkretne plany, które chciałaby zrealizować w związku ze swoją nową rolą.

Prywatnie Katarzyna Kotula pozostaje w stałym związku od 27 lat. Jest matką 22-letniej córki.

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim