Arabia Saudyjska debiutuje w konkursie Miss Universe. Kim jest Rumy Alqahtani?

Po raz pierwszy w historii Arabia Saudyjska zadebiutuje w konkursie Miss Universe. Arabskie media ujawniły, że o tytuł ten zawalczy 27-letnia Rumy Alqahtani. Kim jest piękna Saudyjka?

Publikacja: 29.03.2024 19:37

Arabia Saudyjska debiutuje w konkursie Miss Universe. Tegoroczna edycja odbędzie się we wrześniu w M

Tegoroczna edycja Miss Universe odbędzie się we wrześniu w Meksyku. Oprócz Arabii Saudyjskiej swój debiut zaliczy wtedy również Iran.

Foto: AdobeStock

Królestwo Arabii Saudyjskiej — podobnie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie — kontynuuje otwieranie się na Zachód i „ocieplanie” swojego wizerunku. Władze tego kraju pragną uchodzić w oczach zachodnich obserwatorów za kraj nowoczesny i nie tak odległy kulturowo, jak się wydaje.

Arabia Saudyjska po raz pierwszy na Miss Universe 2024

Ową wyraźną odmienność od wielu lat świat Zachodu dostrzega między innymi przez pryzmat sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Być może wysyłając Rumy Alqahtani na międzynarodowy konkurs piękności, Arabia Saudyjska zamierza po raz kolejny udowodnić, że kobiety są w tym kraju dobrze traktowane i mogą robić karierę na całym świecie.

O swojej kandydaturze w konkursie Miss Universe 2024 Alqahtani poinformowała na oficjalnym koncie na Instagramie, które obserwuje ponad milion użytkowników. „Będę miała honor wziąć udział w Miss Universe 2024. To pierwszy raz, kiedy Arabia Saudyjska startuje w tym konkursie” — napisała Algahtani.

Czytaj więcej

Miss Niemiec 2024 ostro o hejterach. Rozmowa tylko w kobieta.rp.pl

27-letnia Saudyjka będzie drugą w historii konkursu Miss Universe kandydatką z Półwyspu Arabskiego. Pierwszą była reprezentująca Bahrain Lujane Yacoub, która wystartowała w tym konkursie w ubiegłym roku.

Tegoroczna edycja Miss Universe odbędzie się we wrześniu w Meksyku. Oprócz Arabii Saudyjskiej swój debiut zaliczy wtedy również Iran.


Kim jest Rumy Alqahtani, pierwsza w historii saudyjska kandydatka na Miss Universe?

Rumy Alqahtani pochodzi z Rijadu. Z wykształcenia jest dentystką, pracuje również jako modelka. Oprócz języka arabskiego, biegle włada angielskim i francuskim.

Zarówno w swoim kraju, jak i w krajach Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu Alqahtani jest bardzo dobrze rozpoznawalna. Saudyjka ma w dorobku udział w wielu regionalnych konkursach piękności, a także kilka sukcesów na tym polu. Wygrała między innymi konkursy Miss Bliskiego Wschodu, Miss Arab World Peace 2021 oraz Miss Woman w Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska od szeregu lat na różne sposoby stara się poprawić swoją reputację w oczach Zachodu, przyciągnąć zagraniczny kapitał i zwiększyć ruch turystyczny. Z inicjatywy panującego obecnie księcia Mohammeda bin Salmana intensywnie inwestuje się w nowoczesną turystykę oraz wprowadza reformy ekonomiczne i społeczne promujące równouprawnienie płci.

Czytaj więcej

Krystyna Pyszková Miss World 2023. Kim jest najpiękniejsza kobieta świata?

W 2018 roku usunięto wieloletni zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety, dopuszczono je też do udziału w koncertach muzycznych. Rok później zlikwidowano zapis, wedle którego kobieta musiała uzyskać zgodę swojego męskiego opiekuna na podróż lub wyrobienie paszportu. Międzynarodowe organizacje działające na rzecz praw człowieka nadal jednak alarmują, że w kwestii równouprawnienia kobiet w Arabii Saudyjskiej wciąż jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

Na początku tego roku organizacja Amnesty International zaprotestowała przeciwko wyborowi Arabii Saudyjskiej na przewodniczącą Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet. W raporcie „Global Gender Gap Index”, który w ubiegłym roku opublikowali eksperci ze Światowego Forum Ekonomicznego, Arabia Saudyjska plasuje się na odległej 131. pozycji na 146 krajów z całego świata.

Źródła:

www.theindependent.com

www.al-monitor.com

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim