Nowy dress code na festiwalu w Cannes. Kto i czego nie będzie mógł nosić?

Po zakazie zatrzymywania się na schodach do pałacu festiwalowego oraz zbyt długiego pozowania fotografom, przy okazji 78. edycji festiwalu filmowego w Cannes wprowadzono również zakaz nagości na czerwonym dywanie. Na oficjalnych wydarzeniach rozpoczynającego się dzisiaj festiwalu obowiązuje ścisły dress code.

Publikacja: 13.05.2025 12:44

Wyzywające kreacje, odsłanianie ciała i zwracanie na siebie w ten sposób uwagi przez lata było skute

Wyzywające kreacje, odsłanianie ciała i zwracanie na siebie w ten sposób uwagi przez lata było skutecznym środkiem autopromocji dla wielu osób pojawiających się w Cannes.

Foto: Adobe Stock

Od wtorku 13 maja do soboty 24 maja pałac festiwalowy w Cannes będzie gościł wiele gwiazd filmowych i ludzi związanych z tą branżą. Jak co roku, pokażą się na czerwonym dywanie w strojach wieczorowych specjalnie stworzonych na tę okazję. Tym razem ma nie być jednak krzykliwych kreacji, zwłaszcza tych odsłaniających zbyt dużo ciała. W komunikacie prasowym organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes przypominają, że „ze względów przyzwoitości nagość jest zabroniona na czerwonym dywanie, a także w każdej innej części festiwalu”. Ze względów praktycznych zakazane są również suknie z długimi trenami i kaskadami falban, które blokują przejścia gościom i utrudniają zajmowanie miejsc w sali projekcyjnej.

„W przypadku pokazów galowych w Grand Théâtre Lumière, między godz. 19:00 a 22:00, w obecności zespołów artystycznych, wymagany jest strój wieczorowy (długa suknia, marynarka)”, czytamy w komunikacie, w którym szczegółowo wymieniono stroje dopuszczalne: małe czarne sukienki, sukienki koktajlowe, garnitury z ciemnymi spodniami, eleganckie topy z czarnymi spodniami, czarne lub granatowe garnitury z muszkami lub ciemnymi krawatami. Zadbano również o listę akceptowanych dodatków i akcesoriów. Goście pokazujący się na czerwonym dywanie na promenadzie La Croisette muszą nosić eleganckie buty i sandały na obcasach lub bez, niedozwolone są buty sportowe i klapki. Nie można również przynosić ze sobą dużych toreb, plecaków i materiałowych torebek na ramię typu tote bag.

Dress code na festiwalu w Cannes. Wyróżnij się, albo zgiń (w tłumie)

Wyzywające kreacje, odsłanianie ciała i zwracanie na siebie w ten sposób uwagi przez lata było skutecznym środkiem autopromocji dla wielu postaci. Irina Shayk, Iris Law, Natalie Portman, Mélanie Thierry, Bella Hadid, Cameron Diaz, Milla Jovovich, Isabelle Huppert, Claudia Schiffer – lista aktorek, modelek i influencerek, które pojawiły się na czerwonym dywanie w Cannes w transparentnych sukienkach, jest długa. W ubiegłym roku sensację wywołała Naomi Campbell w przezroczystej sukience vintage Chanel, w której po raz pierwszy pokazała się w 1996 roku. 53-letnia brytyjska modelka pojawiła się na festiwalu filmowym w sukni projektu Karla Lagerfelda, wyszywanej cekinami, której dół składający się z pasków – czarnych i przezroczystych, odsłaniał znaczną część bielizny. Różnica polegała na tym, że na pokazie haute couture w latach 90. pod tą sukienką nosiła spodnie.

Czytaj więcej

Met Gala 2025: garnitur w 400 interpretacjach

Ograniczenia związane z kodem ubierania się w Cannes zapewne związane są z najnowszymi trendami. Zgodnie z nimi gwiazdy chętnie pojawiają się w oficjalnych sytuacjach ubrane w figi, body, gorsety lub rajstopy połączone z butami, co można było zaobserwować choćby na niedawnej MET Gali. Wprowadzając wytyczne co do ubioru, organizatorzy chcą uniknąć kłopotów związanych choćby z blokowaniem czerwonego dywanu. Podczas poprzedniej edycji wydarzenia doprowadziło to do kilku spięć między osobami dbającymi o sprawny przepływ festiwalowych gości a celebrytkami przyciągającymi uwagę fotografów i gapiów zgromadzonych przed pałacem festiwalowym. W konsekwencji prowadziło to również do opóźnień w projekcjach i innych atrakcjach tej imprezy.

Długa historia canneńskich skandali i nowy dress code

Czerwony dywan przed pałacem festiwalowym w Cannes kusi skandalistki nie od dziś. Światowa gwiazda kina pornograficznego lat 80. XX wieku, słynna Cicciolina, była jedną z pierwszych, które wywołały tam skandal związany z ubiorem. Wystąpiła w białej, bardzo powycinanej sukience, w pończochach z podwiązką, wiankiem na głowie i różowym pluszakiem w rękach.

Maj 1991 roku należał do gwiazdy pop, która przyjechała promować film dokumentalny ze sobą w roli głównej, „W łóżku z Madonną”. Okryta dużą różową peleryną piosenkarka weszła na szczyt schodów, by dopiero tam pokazać publiczności swoją docelową kreację. Składały się na nią satynowy stożkowy biustonosz i pasujące do niego przezroczyste kolarki, które zaprojektował Jean-Paul Gaultier.

Hiszpańska aktorka i muza reżysera Pedro Almodóvara, Victoria Abril, zaprezentowała się fotografom w kapeluszu, eleganckich butach i marynarce rozciętej z tyłu, spod której wystawały kolarki, a na nich stringi. Nie był to jednak skandal do końca zamierzony. Po latach aktorka przyznała, że przyjechała na miejsce spóźniona, a wtedy okazało się, że członek ekipy odpowiedzialny za stroje zapomniał o jej spodniach. Wpadki nie ominęły też Sophie Marceau, której w 2005 roku na czerwonym dywanie opadło ramiączko sukienki, odsłaniając pierś, a kilka lat później pola do wyobraźni nie pozostawiało głębokie rozcięcie innej sukni.

Czytaj więcej

Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?

Podczas premiery filmu „Zakładnik z Wall Street” 12 maja 2016 r., u boku George'a Clooneya, Julia Roberts szła boso. Dwa lata później Kristen Stewart pojawiła się na czerwonym dywanie w szpilkach Christiana Louboutina, po czym zdjęła je i również bez butów pozowała do zdjęć. Wcześniej powiedziała The Hollywood Reporter: „Jeśli nie prosisz mężczyzn o noszenie obcasów i sukienki, to mnie też nie możesz”. Cate Blanchett wyszła bez butów na scenę, gdy 19 maja 2023 r. wręczała nagrodę przełomowego artysty francusko-irańskiej gwieździe Zahrze Amir Ebrahimi. „Zdejmę obcasy na cześć kobiet z Iranu”, oświadczyła przed wręczeniem wyróżnienia. „To przeciwstawienie się wszystkim tym, którzy sprzeciwiają się prawom kobiet”.

Pytanie, czy wprowadzone ograniczenia pomogą ograniczyć chaos panujący na La Croisette, czy też będą kolejną okazją do tego, by wyróżnić się, łamiąc konwenanse. „Cannes ma bardzo długą historię ledwo skąpych stylizacji na czerwonym dywanie, co mówi mi, że co najmniej kilka osób nie zastosuje się do tych nowych wytycznych – a to, jak te przepisy zostaną wdrożone i przez kogo, i czy ten zaskakujący zwrot wydarzeń spowoduje nową erę bardziej konserwatywnych stylizacji w Cannes, będzie fascynujące” – napisała dziennikarka Radhika Seth z brytyjskiego wydania magazynu „Vogue”.

Źródła:
https://www.festival-cannes.com/presse/
https://madame.lefigaro.fr/
https://www.vogue.com/
https://www.grazia.fr/
https://www.purepeople.com/

Od wtorku 13 maja do soboty 24 maja pałac festiwalowy w Cannes będzie gościł wiele gwiazd filmowych i ludzi związanych z tą branżą. Jak co roku, pokażą się na czerwonym dywanie w strojach wieczorowych specjalnie stworzonych na tę okazję. Tym razem ma nie być jednak krzykliwych kreacji, zwłaszcza tych odsłaniających zbyt dużo ciała. W komunikacie prasowym organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes przypominają, że „ze względów przyzwoitości nagość jest zabroniona na czerwonym dywanie, a także w każdej innej części festiwalu”. Ze względów praktycznych zakazane są również suknie z długimi trenami i kaskadami falban, które blokują przejścia gościom i utrudniają zajmowanie miejsc w sali projekcyjnej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Moda
Polki z pokolenia Z budują nowe spojrzenie na ubrania. „To nie są po prostu rzeczy"
Moda
Met Gala 2025: garnitur w 400 interpretacjach
Moda
Boom boom, czyli luksus dla tych, których na niewiele stać. Nowy trend w pokoleniu Z
Moda
Zakupy jubilerskie przenoszą się do sieci. Bonore przyciąga ceną i jakością
Moda
Francja chce karać za negatywne skutki ekspresowej mody. Trwają prace nad ustawą