Objawienie geniuszu. Sześciolatka trafia do Mensy z wynikiem IQ 137

Declan Lopez z New Jersey, której sukcesy opisuje CNN, ma IQ na poziomie geniuszki. Jakie działania powinni podejmować rodzice wybitnie uzdolnionych maluchów?

Publikacja: 13.12.2023 10:53

Podjęcie decyzji dotyczących dzieciństwa ponadprzeciętnie inteligentnego dziecka może być trudne dla

Podjęcie decyzji dotyczących dzieciństwa ponadprzeciętnie inteligentnego dziecka może być trudne dla rodziców.

Foto: Stock Adobe

Declan Lopez wydaje się zwykłą sześciolatką, ale dzięki swojemu IQ już trafiła do Mensy, czyli najstarszego stowarzyszenia osób o wysokim ilorazie inteligencji.

Iloraz inteligencji Declan Lopez z New Jersey wynosi 137. Warto wspomnieć, że przeciętny dorosły człowiek ma go na poziomie 100, natomiast ci, którzy osiągają wynik 140, są uważani za geniuszy.

Jak donosi CNN, Declan już w wieku 18 miesięcy zaczęła mówić po mandaryńsku, co zadziwiło jej rodziców. Dziewczynka przyswajała wiedzę w takim tempie, że matka postanowiła sprawdzić jej IQ. Kiedy przeprowadzono testy, Declan miała pięć lat. Wyniki badania zaskoczyły nie tylko opiekunów, ale także badaczy.

Matka dziewczynki w rozmowie ze wspomnianą redakcją przyznała, że jej pociecha może nauczyć się wszystkiego na dowolny temat, który obecnie ją zainteresuje. Sześciolatka codziennie po powrocie z przedszkola ma lekcje z różnych przedmiotów. Każda z nich trwa około godziny.

Jak wychowywać dziecięcego geniusza?

Psycholożka Małgorzata Matusiak zwraca uwagę, że każdy przypadek ponadprzeciętnie inteligentnego dziecka powinien być traktowany indywidualnie. Rodzice mają obowiązek przyglądać się rozwojowi emocjonalnemu, żeby w przyszłości maluch nie miał poczucia straconego dzieciństwa. 

- To, co jest najważniejsze, to nie wywieranie na dziecku presji. Nie może ono czuć, że ze względu na swój wysoki iloraz inteligencji, musi uczyć się więcej niż rówieśnicy. Tym bardziej że dzieci, o których mówimy i tak z reguły są bardzo obowiązkowe, a przede wszystkim ciekawe świata. Z mojego doświadczenia wynika, że nie trzeba ich namawiać do dodatkowych aktywności.

Ekspertka dodaje, że wyznaczanie sztywnych godzin nauki jest złym pomysłem. Lepiej stawiać na zdobywanie wiedzy przez zabawę i stymulowanie kreatywności. Mogą w tym pomóc wizyty we wszelkiego rodzaju muzeach dostosowanych do maluchów. Na rynku znajduje się też coraz więcej wystaw interaktywnych, czy specjalnych warsztatów. Dzięki nim łatwiej zorientować się, w którą stronę zmierzają zainteresowania i zdolności dziecka.

Czytaj więcej

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Językoznawczyni o tym, dlaczego warto docenić "rel"

W przypadku ponadprzeciętnie inteligentnego dziecka, rola rodziców jest bardzo istotna. To ich podejście kształtuje przyszłą drogę malucha. Małgorzata Matusiak podkreśla, że najważniejsza jest elastyczność i dawanie swobody. Opiekunowie powinny wspierać wszystkie pomysły swojego dziecka i w żadnym wypadku ich nie negować.

- Nawet jeśli w młodym wieku będzie marzyło o teleskopie, to nie odpowiadajmy, że jest na to za małe. Bądźmy wzorem, który z otwartą głową wspiera nowe pasje - podsumowuje Małgorzata Matusiak.

Nauka
Potrzeba tylko chwili ćwiczeń, żeby nie zachorować na serce. Nowe wyniki badań
Nauka
Jak aktywność fizyczna wpływa na ryzyko demencji? Najnowsze wyniki badań
Nauka
Naukowcy odkryli nowe zastosowanie znanych leków odchudzających. Na co działają?
Nauka
Co było pierwsze – jajko czy kura? Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Taka aktywność może wydłużyć życie nawet o 11 lat. Są wyniki badań
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką