Dr Olga Malinkiewicz z prestiżową nagrodą. Wielki sukces polskiej naukowczyni

Olga Malinkiewicz, doktor fizyki i przedsiębiorczyni, zanotowała kolejny sukces w swojej karierze. Wynalazczyni i bizneswoman jest pierwszą Polką w historii, która otrzymała prestiżowe wyróżnienie na międzynarodowym konkursie European Inventor Award.

Piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce? Ekspertka: Niebezpieczny mit

- Pod moją rolką na Instagramie, w której opowiadam o burzy, pojawiły się komentarze w stylu „mnie się nic nie przytrafiło”, czy „mnie nic nie jest, więc innym też się nic nie stanie”, a to zjawisko atmosferyczne, którego nie warto lekceważyć i liczyć, że kolejnym razem nic złego się nie przytrafi - mówi dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak.

Odkryto, że genialna matematyczka Ada Lovelance cierpiała na syndrom oszustki

Brytyjskie Towarzystwo Królewskie odkryło niedawno nieznaną wcześniej korespondencję Ady Lovelace. Listy, które genialna matematyczka i zarazem córka słynnego brytyjskiego poety pisała do znajomego naukowca, pozwalają na ciekawe wnioski odnośnie do jej samooceny.

Angelika Andrzejewska-Romanowska. Badaczka, która poskramia "skaczące geny"

- Uważam, że badania nad właściwościami cząsteczek RNA mają ogromny potencjał i odpowiadają na wiele nurtujących nas pytań, dotyczących biologii organizmów, mówi mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska.

Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?

Być może obchodzony dzisiaj Europejski Dzień Mózgu stanie się okazją do tego, by przypomnieć sobie o sposobach dbania o to niezastąpione „centrum dowodzenia” naszego organizmu. Co mu szkodzi, a co sprzyja?

Kiedy nasz mózg najszybciej nauczy się języka obcego?

Ile słów wystarczy, by posługiwać się językiem obcym w sposób komunikatywny? I na czym polega nauka języków obcych w zgodzie z własnym mózgiem? Filolog wyjaśnia.

Po kim dziedziczymy urodę? Genetyczka wyjaśnia skomplikowany mechanizm

Powszechnie panujące przeświadczenie, jakoby przystojni mężczyźni przekazywali urodę swoim córkom, natomiast synowie dziedziczyli cechy zewnętrzne zarówno po matce, jak i ojcu, ekspertka uważa za uproszczenie. Okazuje się, że w kontekście urody, dziedziczenie cech jest złożone.

Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni

93-letnia dr Ruth Gottesman przekazała miliard dolarów na rzecz zlokalizowanej w nowojorskim Bronksie uczelni medycznej Albert Einstein College of Medicine. Ma przy tym bardzo konkretne wytyczne w sprawie przeznaczenia środków. Dlaczego wybrała akurat tę uczelnię i jak na tę pomoc finansową reagują studenci?

Agata Passent o nowej liście lektur: Czasami "ramota" trzyma się dobrze

Na stronie internetowej MEN można zgłaszać sugestie i uwagi dotyczące proponowanych przez resort zmian na liście lektur. Z listy obowiązkowych pozycji mają zniknąć między innymi „Katarynka” Bolesława Prusa, „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza, czy „Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego. Planowane modyfikacje komentuje Agata Passent.

Umiejętnego korzystania z internetu można się nauczyć ...w bibliotece

Bibliotekarka z New Jersey, Lisa Manganello, z własnej inicjatywy prowadzi warsztaty dla młodych osób z zakresu korzystania z internetu w umiejętny sposób, identyfikowania rzetelnych źródeł informacji oraz sprawdzania treści pod względem ich wiarygodności. CNN informuje, jak wyglądają takie kursy i co sądzą o nich sami uczestnicy?

AI na tropie odcisków palców: mogą nie być unikatowe. Czy również w przypadku bliźniąt jednojajowych?

Naukowcy z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia, którzy za pomocą sztucznej inteligencji przeprowadzili obszerne badania w tym zakresie, doszli do ciekawych wniosków.

Habilitacja hamuje rozwój naukowy kobiet? Wyniki nowego badania

Z badań przeprowadzonych przez dr hab. Natalię Letki z Uniwersytetu Warszawskiego i dra hab. Piotra Sankowskiego, prezesa IDEAS NCBR, wynika, że zniesienie habilitacji mogłoby pozytywnie wpłynąć na zwiększenie liczby kobiet w polskiej nauce.

Rozszyfrowano kod znaleziony w sukni sprzed kilkuset lat. Bezcenna wiedza o przeszłości

W badania zaangażował się analityk danych z Uniwersytetu Manitoba, który do współpracy zaprosił naukowców w NOAA – National Oceanic and Atmospheric Administration. Co napisano na karteczce umieszczonej w ukrytej kieszeni sukni i jak znalezisko trafiło w ręce naukowców?

Podjęto decyzję w sprawie rozbiórki słynnego Pawilonu Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu

Naukowcy z Instytutu Curie w Paryżu walczyli o rozbiórkę budynku, w którym pracowała polska noblistce. Teraz zapadła decyzja o wstrzymaniu prac. Jaka będzie przyszłość obiektu?

Analityczka trendów Natalia Hatalska: Użycie sztucznej inteligencji zwiększa efektywność pracy

Ekspertka w dziedzinie analizy i prognozowania trendów, założycielka i CEO infuture.institute, zajmującego się badaniami nad przyszłością, mówi o tym, jak nowe technologie zmienią nasze życie w najbliższym czasie i czym jest świat lustrzany.

Objawienie geniuszu. Sześciolatka trafia do Mensy z wynikiem IQ 137

Declan Lopez z New Jersey, której sukcesy opisuje CNN, ma IQ na poziomie geniuszki. Jakie działania powinni podejmować rodzice wybitnie uzdolnionych maluchów?

Młodzież niechętnie uczy się przedmiotów ścisłych. Zbadano, co ma na to wpływ

Z najnowszych badań wynika, że aż połowa młodzieży ma problemy z przedmiotami ścisłymi. Uczniowie nie tylko uważają je za trudne. Krytycznie oceniają także stosowane metody ich nauczania.

"Photoshop" istniał już w XVII wieku. Fascynujące odkrycie naukowców

Konserwatorzy z organizacji English Heritage odkryli, że już w XVII wieku ingerowano w kobiecą urodę. Dowody na to znaleźli na portrecie pewnej arystokratki, której mocno zmieniono rysy twarzy.