Co było pierwsze – jajko czy kura? Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki

Naukowcy od lat próbują odpowiedzieć na pytanie, co pojawiło się najpierw – jajko czy kura? Ta odwieczna zagadka prawdopodobnie w końcu została rozwiązana dzięki odkryciu organizmu, który istnieje na Ziemi co najmniej od miliarda lat.

Taka aktywność może wydłużyć życie nawet o 11 lat. Są wyniki badań

Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.

Naukowcy odkryli zaskakujący efekt ćwiczeń. Najnowsze wyniki badań

O tym, że ćwiczenia są dobre dla ciała, wiadomo od dawna. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również układ odpornościowy i naczynia krwionośne. Naukowcy z MIT odkryli, że ma także wpływ na rozwój neuronów, powodując ich wzrost.

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko tych chorób? Nowe wyniki badań

Witamina D wchłania się przez skórę. Jednak dzisiejszy tryb życia, używanie kremów z filtrem czy chociażby zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że nie otrzymujemy odpowiedniej dawki promieniowania UV. Niedobory mogą natomiast negatywnie wpływać na zdrowie.

Dr Kornelia Mikuła z prestiżowym stypendium LifeArc. "Tworzę coś naprawdę potrzebnego"

Dr Kornelia Mikuła, która otrzymała stypendium LifeArc, łączy świat nauki ze światem przemysłu. Jej działania mają na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do polskiej biotechnologii.

Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie

Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.

Krok milowy w leczeniu niepłodności. Przełomowe odkrycie 17-letniej Polki i jej kolegi

Nicola Stanisławska i Simon Żernicki mają zaledwie po 17 lat, a już dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie embriologii, które może zrewolucjonizować leczenie niepłodności.

Polki rozgromiły konkurencję na IV Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt

Wszystkie cztery Polki biorące udział w IV Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt zdobyły złote medale. Niektórzy internauci uznali, że organizacja tego rodzaju zawodów tylko dla dziewcząt to dyskryminacja. One same i ich opiekunowie mają w tej sprawie zupełnie odmienne zdanie.

Krzycząca kobieta z Kairu umierała w cierpieniach? Naukowcy ponownie zbadali tajemniczą mumię

Odnaleziona w 1935 roku mumia egipska została nazwana „krzyczącą kobietą”. Nowe badania wskazują, że osoba prawdopodobnie umierała w cierpieniach. Jakie inne fakty ustalono w kwestii znaleziska?

Dr Olga Malinkiewicz z prestiżową nagrodą. Wielki sukces polskiej naukowczyni

Olga Malinkiewicz, doktor fizyki i przedsiębiorczyni, zanotowała kolejny sukces w swojej karierze. Wynalazczyni i bizneswoman jest pierwszą Polką w historii, która otrzymała prestiżowe wyróżnienie na międzynarodowym konkursie European Inventor Award.

Piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce? Ekspertka: Niebezpieczny mit

- Pod moją rolką na Instagramie, w której opowiadam o burzy, pojawiły się komentarze w stylu „mnie się nic nie przytrafiło”, czy „mnie nic nie jest, więc innym też się nic nie stanie”, a to zjawisko atmosferyczne, którego nie warto lekceważyć i liczyć, że kolejnym razem nic złego się nie przytrafi - mówi dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak.

Odkryto, że genialna matematyczka Ada Lovelance cierpiała na syndrom oszustki

Brytyjskie Towarzystwo Królewskie odkryło niedawno nieznaną wcześniej korespondencję Ady Lovelace. Listy, które genialna matematyczka i zarazem córka słynnego brytyjskiego poety pisała do znajomego naukowca, pozwalają na ciekawe wnioski odnośnie do jej samooceny.

Angelika Andrzejewska-Romanowska. Badaczka, która poskramia "skaczące geny"

- Uważam, że badania nad właściwościami cząsteczek RNA mają ogromny potencjał i odpowiadają na wiele nurtujących nas pytań, dotyczących biologii organizmów, mówi mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska.

Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?

Być może obchodzony dzisiaj Europejski Dzień Mózgu stanie się okazją do tego, by przypomnieć sobie o sposobach dbania o to niezastąpione „centrum dowodzenia” naszego organizmu. Co mu szkodzi, a co sprzyja?

Kiedy nasz mózg najszybciej nauczy się języka obcego?

Ile słów wystarczy, by posługiwać się językiem obcym w sposób komunikatywny? I na czym polega nauka języków obcych w zgodzie z własnym mózgiem? Filolog wyjaśnia.

Po kim dziedziczymy urodę? Genetyczka wyjaśnia skomplikowany mechanizm

Powszechnie panujące przeświadczenie, jakoby przystojni mężczyźni przekazywali urodę swoim córkom, natomiast synowie dziedziczyli cechy zewnętrzne zarówno po matce, jak i ojcu, ekspertka uważa za uproszczenie. Okazuje się, że w kontekście urody, dziedziczenie cech jest złożone.

Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni

93-letnia dr Ruth Gottesman przekazała miliard dolarów na rzecz zlokalizowanej w nowojorskim Bronksie uczelni medycznej Albert Einstein College of Medicine. Ma przy tym bardzo konkretne wytyczne w sprawie przeznaczenia środków. Dlaczego wybrała akurat tę uczelnię i jak na tę pomoc finansową reagują studenci?

Agata Passent o nowej liście lektur: Czasami "ramota" trzyma się dobrze

Na stronie internetowej MEN można zgłaszać sugestie i uwagi dotyczące proponowanych przez resort zmian na liście lektur. Z listy obowiązkowych pozycji mają zniknąć między innymi „Katarynka” Bolesława Prusa, „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza, czy „Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego. Planowane modyfikacje komentuje Agata Passent.