Podjęto decyzję w sprawie rozbiórki słynnego Pawilonu Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu

Naukowcy z Instytutu Curie w Paryżu walczyli o rozbiórkę budynku, w którym pracowała polska noblistce. Teraz zapadła decyzja o wstrzymaniu prac. Jaka będzie przyszłość obiektu?

Publikacja: 09.01.2024 14:02

Maria Skłodowska-Curie w swoim laboratorium.

Maria Skłodowska-Curie w swoim laboratorium.

Foto: Pixfeatures

Rozbiórka tak zwanego "Pavillon des Sources" - czyli "Pawilonu Źródeł", jednego z budynków, który służył Marii Skłodowskiej-Curie do pracy, miała rozpocząć się 8 stycznia 2024 roku. Decyzja w tej sprawie zapadła w marcu zeszłego roku i od tamtej pory apele nie ustawały przedstawicieli różnych środowisk o jej cofnięcie. W dyskusję o tym, czy można go zburzyć, włączyło się wiele osób — w tym francuscy politycy i historycy. Ostatecznie rozbiórka została odwołana, jednak nie wiadomo, czy na stałe.

Władze Paryża chciały wyburzyć „Pawilon Źródeł” Marii Skłodowskiej-Curie

Budynek, o którym mowa, znajduje się 5. dzielnicy Paryża, w samym sercu Instytutu Curie. Instytucja działająca od 1921 roku prowadzi naukowe badania w dziedzinie onkologii, zachęca do regularnych badań, a także zajmuje się diagnostyką i opieką nad chorymi na nowotwory. Pracujące tam osoby chcą, by miejsce wspomnianego "Pawilonu Źródeł" zajęło nowoczesne laboratorium, przeznaczone dla 100 badaczy chorób nowotworowych.

Raphaël Rodriguez, pracownik naukowy Instytutu Curie, w rozmowie z portalem francetvinfo.fr stwierdził, że budynek nie ma dużego w kontekście pamięci Skłodowskiej-Curie, ponieważ nigdy nie prowadzono w nim eksperymentów. Służył jedynie jako magazyn radioaktywnych surowców i odpadów. Dodał, że właśnie ze względu na szkodliwe substancje obecnie nie tylko nie można wejść do obiektu, ale nawet znajdować się w jego bliskiej okolicy. Nie ma też zatem możliwości zwiedzania pawilonu kojarzonego z polską naukowczynią.

Czytaj więcej

Hélène Huby – kosmiczna konkurentka Elona Muska

Decyzja o rozbiórce "Pavillon des Sources" wstrzymana

Poza polską ambasadą o wstrzymanie rozbiórki apelowało wiele osób, w tym m.in. znany francuski historyk Stéphane Bern. ''Zniszczenie Pavillonu des Sources Marii Curie przez Instytut Curie byłoby poważnym błędem'' - napisał na X. Dodał, że budynek jest cenny dla pamięci noblistki elementem jej dziedzictwa. Zaapelował, że na tych, którzy na to pozwolą, ''spadanie nieuchronne potępienie''.

Rozbiórka, która miała rozpocząć się 8 stycznia, została wstrzymana. Informację m.in. przekazał Piotr Wilczek, ambasador Polski w Wielkiej Brytanii. ''Triumf ochrony dziedzictwa! Paryskie laboratorium Marii Curie, w którym urodzona w Polsce laureatka Nagrody Nobla, prowadziła pionierskie przełomowe badania, nie zostanie rozebrany. Pielęgnujmy dziedzictwo tej niezwykłej naukowczyni''. Głos w sprawie zabrała także francuska minister kultury Rima Abdul Malak, która potwierdziła informację i dodała, że strony będą szukać alternatywnego rozwiązania.

Aktywista Baptiste Gianeselli, który jest jedną z twarzy głośnej kampanii na rzecz ratowania budynku, przekazał, że dalej zamierza walczyć o wpisanie pawilonu na listę zabytków. Przedstawiciele Instytutu Curie w wydanym oświadczeniu przekazał, że prace nad projektem zostaną wstrzymane do czasu, gdy zostanie zaproponowane nowe rozwiązanie.

Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie. Kilkanaście lat później na stałe wyjechała do Paryża. Była pierwszą kobietą na świecie, która nie tylko studiowała na wydziale fizyki francuskiej Sorbony, ale także została wykładowczynią tej uczelni.

W 1903 roku razem z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Skłodowska-Curie odkryła polon i rad, za to w 1911 roku otrzymała Nobla w dziedzinie chemii. Skłodowska-Curie jest jedną z czterech osób na świecie, które otrzymały wyróżnienie dwukrotnie. W tym gronie jest nie tylko jedyną kobietą, ale także jedyną postacią, która otrzymała Nobla w dwóch różnych dziedzinach.

Nauka
Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nauka
Kiedy nasz mózg najszybciej nauczy się języka obcego?
Nauka
Po kim dziedziczymy urodę? Genetyczka wyjaśnia skomplikowany mechanizm
Nauka
Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nauka
Agata Passent o nowej liście lektur: Czasami "ramota" trzyma się dobrze