19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 09:45 Publikacja: 09.01.2024 14:02
Maria Skłodowska-Curie w swoim laboratorium.
Foto: Pixfeatures
Rozbiórka tak zwanego "Pavillon des Sources" - czyli "Pawilonu Źródeł", jednego z budynków, który służył Marii Skłodowskiej-Curie do pracy, miała rozpocząć się 8 stycznia 2024 roku. Decyzja w tej sprawie zapadła w marcu zeszłego roku i od tamtej pory apele nie ustawały przedstawicieli różnych środowisk o jej cofnięcie. W dyskusję o tym, czy można go zburzyć, włączyło się wiele osób — w tym francuscy politycy i historycy. Ostatecznie rozbiórka została odwołana, jednak nie wiadomo, czy na stałe.
Najnowsza analiza przeprowadzona przez naukowców z University College London wykazała, że wypalenie jednego papierosa skraca oczekiwaną długość życia średnio o 20 minut. Oznacza to, że jedna paczka kosztuje nas blisko 7 godzin życia.
Obecność kobiet w świecie nauki staje się coraz bardziej powszechna, a ich osiągnięcia zasługują na uznanie w dziedzinach wcześniej dostępnych głównie dla mężczyzn. Choć nadal wiele jest do zrobienia, warto przyjrzeć się dotychczasowym zmianom.
Picie kawy i herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Pozytywny wpływ zanotowano nawet przy spożyciu kawy bezkofeinowej. Naukowcy doszli do takich wniosków analizując badania ponad 9,5 tys. osób cierpiących na ten typ nowotworów oraz dane prawie 16 tys. osób zdrowych.
Wystarczy 30 minut ćwiczeń, aby poprawić pamięć i funkcje poznawcze na kolejne 24 godziny. Nie musi to być jednocześnie typowy trening. Odpowiedni będzie nawet szybki spacer. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań.
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Trwa dobra passa polskich architektów i architektek. Bydgoski architekt Przemek Gawęda, prowadzący pracownię Archigeum, zdobył tytuł Architekta Roku, a jeden z jego projektów — tytuł Domu Roku w prestiżowym konkursie.
Miasta przyszłości to już nie wizja pisarzy science fiction, ale rzeczywistość. Właśnie ukończono pierwszy etap budowy miasta, która ma stać się wzorem dla tego typu projektów. Stoi za nim jedna z największych firm motoryzacyjnych na świecie.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Pochodzenie tzw. szybkich rozbłysków radiowych z kosmosu budzi wiele pytań. Badacze z całego świata starają się od lat ustalić ich przybliżoną lokalizację. Nowa publikacja naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dotyczy odkrycia jednego ze źródeł rozbłysków.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Zespół fizyków i astronomów z University of Canterbury w Nowej Zelandii, który pracuje nad rozwiązaniem zagadki dotyczącej rozszerzania się wszechświata, stworzył nową teorię. Według naukowców ciemna energia tak naprawdę nie istnieje.
Rok temu otwarto Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Projekt autorstwa biura architektonicznego Tremend zdobył szereg nagród, a przed projektantami z tej firmy stoi teraz jeszcze większe i jeszcze bardziej prestiżowe wyzwanie.
Rok 2025 w architekturze będzie niezwykle ciekawy. Wybraliśmy najbardziej intrygujące obiekty, których budowa dobiegnie końca w najbliższych miesiącach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas