Rozbiórka tak zwanego "Pavillon des Sources" - czyli "Pawilonu Źródeł", jednego z budynków, który służył Marii Skłodowskiej-Curie do pracy, miała rozpocząć się 8 stycznia 2024 roku. Decyzja w tej sprawie zapadła w marcu zeszłego roku i od tamtej pory apele nie ustawały przedstawicieli różnych środowisk o jej cofnięcie. W dyskusję o tym, czy można go zburzyć, włączyło się wiele osób — w tym francuscy politycy i historycy. Ostatecznie rozbiórka została odwołana, jednak nie wiadomo, czy na stałe.
Władze Paryża chciały wyburzyć „Pawilon Źródeł” Marii Skłodowskiej-Curie
Budynek, o którym mowa, znajduje się 5. dzielnicy Paryża, w samym sercu Instytutu Curie. Instytucja działająca od 1921 roku prowadzi naukowe badania w dziedzinie onkologii, zachęca do regularnych badań, a także zajmuje się diagnostyką i opieką nad chorymi na nowotwory. Pracujące tam osoby chcą, by miejsce wspomnianego "Pawilonu Źródeł" zajęło nowoczesne laboratorium, przeznaczone dla 100 badaczy chorób nowotworowych.
Raphaël Rodriguez, pracownik naukowy Instytutu Curie, w rozmowie z portalem francetvinfo.fr stwierdził, że budynek nie ma dużego w kontekście pamięci Skłodowskiej-Curie, ponieważ nigdy nie prowadzono w nim eksperymentów. Służył jedynie jako magazyn radioaktywnych surowców i odpadów. Dodał, że właśnie ze względu na szkodliwe substancje obecnie nie tylko nie można wejść do obiektu, ale nawet znajdować się w jego bliskiej okolicy. Nie ma też zatem możliwości zwiedzania pawilonu kojarzonego z polską naukowczynią.
Czytaj więcej
– Podbój kosmosu to wielkie wyzwanie. Jeśli uda nam się rozwiązać te problemy, to opanujemy również nasze ziemskie kłopoty – przekonuje na łamach "Die Welt" Francuzka Hélène Huby, dyrektor generalna kosmicznego start-upu The Exploration Company.
Decyzja o rozbiórce "Pavillon des Sources" wstrzymana
Poza polską ambasadą o wstrzymanie rozbiórki apelowało wiele osób, w tym m.in. znany francuski historyk Stéphane Bern. ''Zniszczenie Pavillonu des Sources Marii Curie przez Instytut Curie byłoby poważnym błędem'' - napisał na X. Dodał, że budynek jest cenny dla pamięci noblistki elementem jej dziedzictwa. Zaapelował, że na tych, którzy na to pozwolą, ''spadanie nieuchronne potępienie''.