Na jakim stanowisku obecnie pani pracuje?
Dr Kornelia Mikuła: Na dwóch równocześnie. Jestem kierownikiem Biura Transferu Technologii w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) i Business Development Managerem w Instytucie Biotechnologii VIB w Belgii.
Moim zadaniem jest stworzenie profesjonalnego Biura Transferu Technologii w MIBMiK. Tę wizję pomaga nam realizować projekt RACE finansowany z programu Horizon Europe. Jest to projekt, który daje wyjątkowe możliwości uczenia się od najlepszych, czerpania od nich wiedzy i doświadczenia. W tym właśnie celu pracuję obecnie w VIB na stanowisku Business Developement Manager. Moim celem jest przeniesienie wiedzy, najlepszych praktyk i sprawdzonych rozwiązań z Belgii do Polski, tak, aby stworzyć w Warszawie Biuro Transferu Technologii odpowiadające światowym standardom, co zdecydowanie zwiększy szanse polskich odkryć i wynalazków na waloryzację, a potem komercjalizację.
Na czym konkretnie polega działalność Biura Transferu Technologii w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK)?
Naszym głównym zadaniem jest identyfikacja odkryć i wyników naukowych z potencjałem terapeutycznym, diagnostycznym oraz do innych zastosowań przemysłowych. Następnym krokiem jest przeprowadzenie odkrycia oraz naukowców przez proces ochrony własności intelektualnej oraz dojście do etapu, w którym ryzyko niepowodzenia jest na tyle niskie, że odkrycie staje się atrakcyjne dla partnera przemysłowego.