Zgodnie z najnowszymi szacunkami mediewistów, w latach 400-1500 naszej ery w katolickich krajach Europy Zachodniej powstało około dziesięciu milionów manuskryptów, z czego do naszych czasów przetrwało około 75 tysięcy. Przez wiele lat myślano, że za ich powstanie odpowiadali właściwie wyłącznie zakonnicy płci męskiej.
Kobiety były autorkami tysięcy średniowiecznych manuskryptów
Dziś eksperci są zgodni co do tego, że część manuskryptów napisały kobiety, jak dotąd jednak nikt nie przeprowadził rzetelnej analizy wkładu kobiet w tworzenie tych dzieł w okresie średniowiecza. Ostatnio tego zadania podjęli się norwescy naukowcy z Uniwersytetu w Bergen, specjalizujący się w średniowiecznych rękopisach.
W badaniu eksperci przeanalizowali prawie 24 tysiące kolofonów znajdujących się w benedyktyńskich manuskryptach, które powstały w latach 800-1626. Rękopisy pochodzą z zasobów klasztoru Le Bouveret w Szwajcarii.
Kolofony to krótkie formuły, które umieszczało się na końcu manuskryptu. Formuły te mogą zawierać informacje na temat autora lub autorów dzieła, osoby zamawiającej książkę, miejsca i daty jej powstania, a czasem również osobiste przemyślenia skryby (lub skrybów).
Czytaj więcej
W Muzeum Sztuki Cykladzkiej w Atenach otworzyła się niedawno duża wystawa, której głównymi bohate...