Problemy ze snem i zbyt mała ilość snu są związane z pogorszeniem stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Naukowcy z różnych części świata nie od dziś alarmują, że śpimy za mało. Gunnhild Johnsen Hjetland z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, główna autorka badania, mówi na łamach serwisu Newsweek.com: „Problemy ze snem są bardzo powszechne wśród studentów i mają istotne implikacje dla zdrowia psychicznego, wyników w nauce i ogólnego samopoczucia. Biorąc pod uwagę powszechne używanie ekranów w łóżku, chcieliśmy zbadać związek między różnymi aktywnościami ekranowymi a wzorcami snu”. Wyniki analizy zostały opublikowane we „Frontiers in Psychiatry”.
Po położeniu się spać większość używa smartfonów, laptopów itp.
W badaniu wykorzystano dane pozyskane w ankiecie internetowej przeprowadzonej wśród studentów studiów stacjonarnych w 2022 r. Analizie poddano odpowiedzi pochodzące od osób w wieku od 18 do 28 lat (prawie 46 tys. osób). W tej grupie 38 809 osób stwierdziło, że korzysta z ekranów po położeniu się do łóżka. To właśnie ich odpowiedzi były analizowane pod kątem wpływu, jaki wywiera to na sen.
W ankiecie norwescy studenci odpowiadali też na pytania o rodzaj aktywności ekranowych. Na podstawie udzielonych odpowiedzi podzielono ich na grupy. Okazało się, że zdecydowana większość (69 proc.) po położeniu się do łóżka używa zarówno mediów społecznościowych, jak i np. przegląda internet czy ogląda filmy. Pozostali dzielili się mniej więcej po równo (po 15 proc.) na tych, którzy korzystają tylko z mediów społecznościowych oraz na tych, którzy nie korzystają z mediów społecznościowych, ale podejmują takie aktywności jak na przykład oglądanie filmów czy seriali lub słuchanie audiobooków.
Czytaj więcej
Dieta przerywana to popularna metoda odżywiania, która łączy naprzemienny post z normalnym spożyw...
Im więcej czasu w łóżku przed ekranem, tym wyższe ryzyko bezsenności i krótszy sen
Analizy przeprowadzone przez norweskich naukowców wykazały, że istniał istotny związek między średnim czasem spędzonym przed ekranem w łóżku a bezsennością. Szanse na zgłoszenie objawów bezsenności wzrastały o 59 proc. na każdą 1 godzinę wzrostu czasu spędzonego przed ekranem (przy zachowaniu wszystkich innych zmiennych na stałym poziomie). 1-godzinny wzrost czasu spędzonego przed ekranem wiąże się także ze skróceniem czasu trwania snu o 24 minuty.