Reklama
Rozwiń

Brak odpowiedniej ilości głębokiego snu zwiększa ryzyko poważnej choroby. Wyniki badania

Naukowcy z Uniwersytetu Yale zaobserwowali, że zbyt krótki sen może przyspieszyć pogorszenie stanu części mózgu związanych z zachorowaniem na chorobę Alzheimera. Ma to związek z regeneracją, która przebiega odmienne w różnych fazach snu.

Publikacja: 02.04.2025 10:58

By lepiej spać, można spróbować wytrenować mózg, przestrzegając tzw. higieny snu.

By lepiej spać, można spróbować wytrenować mózg, przestrzegając tzw. higieny snu.

Foto: Adobe Stock

Najnowsze badania naukowców wykazały, że brak głębokiego snu, w którym mózg oczyszcza się z toksyn i sortuje wspomnienia, może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera - donosi stacja CNN.

Wpływ głębokiego snu na rozwój choroby Alzheimera. Co wykazały badania?

Badania nad wpływem snu na funkcjonowanie mózgu były prowadzone przez naukowców z Yale School of Medicine. Zaobserwowali oni, że niewystarczająca ilość snu w jego dwóch fazach – fazie snu wolnofalowego i fazie REM (faza tzw. szybkich ruchów gałek ocznych) – może spowodować szybsze kurczenie się części mózgu, które są wczesnymi wskaźnikami pogarszających się funkcji poznawczych i choroby Alzheimera.

- Odkryliśmy, że u osób cierpiących na niedobór snu wolnofalowego i fazy REM zmniejszyła się objętość części mózgu określanej jako płacik ciemieniowy dolny - powiedziała główna autorka badania Gawon Cho, specjalistka w dziedzinie chorób wewnętrznych w Yale School of Medicine. - Ta część mózgu syntetyzuje informacje sensoryczne, w tym informacje wzrokowo-przestrzenne, więc logiczne jest, że wykazuje neurodegenerację we wczesnym stadium choroby - dodała.

Czytaj więcej

Oto dieta, która najbardziej sprzyja zdrowemu starzeniu. Nowe wyniki badań

Jak przekazał CNN neurolog dr Richard Isaacson, założyciel jednej z pierwszych klinik zapobiegania chorobie Alzheimera w Stanach Zjednoczonych, który nie brał udziału w opisywanym badaniu, jego doświadczenie kliniczne w leczeniu osób zagrożonych tą chorobą potwierdza wyniki analiz.

Kluczowa rola głębokiego snu. Jak wpływa na pracę mózgu?

Głęboki sen ma kluczową rolę w regeneracji naszego umysłu. W tym czasie mózg pozbywa się toksyn i martwych komórek, i przygotowuje się do pracy kolejnego dnia. W fazie REM przetwarza emocje, konsoliduje wspomnienia i przyswaja nowe informacje. Dobra jakość snu jest więc niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Odpowiednia ilość snu w przypadku osób dorosłych to siedem do ośmiu godzin. Jak podaje CNN, powołując się na dane z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, deficyt snu dotyczy nawet jednej trzeciej Amerykanów.

Zdaniem ekspertów, dorośli powinni spędzać około 20-25 proc. nocy w głębokim śnie, to samo dotyczy fazy REM. Starsze osoby potrzebują nieco mniej snu. - Niestety, wraz z wiekiem głębsze fazy snu ulegają skróceniu - zaznaczyła autorka badania, dr hab. Gawon Cho.

Czytaj więcej

Mózg „zjada” sam siebie podczas ekstremalnego wysiłku. Nowe wyniki badań

Jak zadbać o zdrowy sen?

Głęboki sen zwykle przychodzi wkrótce po zaśnięciu, natomiast faza REM pojawia się później w nocy, nad ranem. W związku z tym, jeżeli kładziemy się spać późno i wstajemy wcześnie, zmniejszają się szanse na zapewnienie organizmowi wystarczającej ilość snu w jednej lub obu fazach.

- Ogólnie mówiąc, im dłużej dana osoba śpi, tym więcej zazna głębokiego snu i fazy REM – powiedział dr Richard Isaacson.

Nie chodzi jednak tylko o długość snu, ale także o jego jakość. Sen powinien być nieprzerwany i spokojny. Niedawne badania wykazały, że dobre nawyki związane ze snem wydłużyły oczekiwaną długość życia mężczyzn o prawie pięć lat, a kobiet o prawie dwa i pół roku.

By lepiej spać, można spróbować wytrenować mózg, przestrzegając tzw. higieny snu. Jak to zrobić? Eksperci radzą, aby kłaść się spać regularnie o tej samej porze, a także wstawać o tej samej godzinie przez większość poranków, także w weekendy i święta.

Powinno się także zadbać o optymalne środowisko do spania – w sypialni powinno być ciemno i nie za ciepło. Nie powinien przeszkadzać żaden hałas. Należy także unikać picia alkoholu przed snem. Istotne jest również, by co najmniej godzinę przed pójściem spać nie wpatrywać się w urządzenia emitujące niebieskie światło i nie rozpraszać w inny sposób swojej uwagi.

Źródło:
www.edition.cnn.com

Najnowsze badania naukowców wykazały, że brak głębokiego snu, w którym mózg oczyszcza się z toksyn i sortuje wspomnienia, może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera - donosi stacja CNN.

Wpływ głębokiego snu na rozwój choroby Alzheimera. Co wykazały badania?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nauka
Tego lepiej nie jeść przed snem. Naukowcy ostrzegają: Zwiększa ryzyko koszmarów
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Powszechne założenie dotyczące starzenia się jest błędne? Nowe odkrycie naukowców
Nauka
Koszmary mają fatalny wpływ na organizm. Naukowcy dokonali nowego odkrycia
Nauka
Przełomowe badania nad popularnym lekiem przeciwbólowym. Odkryto jego nową właściwość
Nauka
Oto dieta, na której ankietowani zrzucili najwięcej kilogramów. Nowe wyniki badań