Raport: w USA singielki posiadają więcej domów i mieszkań niż single. Z czego to wynika?

Nowy raport na temat rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych ujawnia dość zaskakujące zjawisko. Okazuje się, że więcej domów w tym kraju posiadają niezamężne kobiety — w porównaniu z bezżennymi mężczyznami. Czy wobec tego amerykańskiej kobiety znajdują się w lepszej sytuacji od ich rodaków? Niekoniecznie.

Publikacja: 05.02.2024 18:18

Z analiz rynku w USA wynika, że najwięcej nieruchomości, których właścicielkami są singielki, znajdu

Z analiz rynku w USA wynika, że najwięcej nieruchomości, których właścicielkami są singielki, znajduje się w stanie Delaware.

Foto: Adobe Stock

Amerykańskie singielki posiadają więcej domów i mieszkań niż single

Podobnie jak w Polsce i wielu innych krajach na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych wciąż istnieje różnica w zarobkach — na korzyść mężczyzn. To jednak właśnie niezamężne kobiety posiadają w USA większą liczbę domów i mieszkań w porównaniu z mężczyznami, którzy nie znajdują się w związkach małżeńskich.

Takie wnioski płyną z raportu amerykańskiej firmy pożyczkowej LendingTree, który opublikowano w grudniu 2023 roku. Dane, które wzięli na warsztat analitycy, pochodzą z badania pod tytułem „American Community Survey”, które amerykański odpowiednik GUS-u przeprowadził w 2022 roku.

Obliczono, jaki był wówczas udział domów, będących w posiadaniu singielek i singli na tle wszystkich właścicieli nieruchomości w USA, niezależnie od stanu cywilnego. Okazało się, że singielki posiadają 11 milionów miliona domów i mieszkań, czyli aż o 2,71 więcej niż single, będący właścicielami 8,25 miliona nieruchomości.

Udział własności niezamężnych kobiet wynosił ponad 12,9 proc., zaś mężczyzn — nieco ponad 10,2 proc. Co ciekawe jednak, różnica między kobietami i mężczyznami w obszarze wcale nie jest najwyższa w całej historii Stanów Zjednoczonych.

Mało tego — jeszcze niemal ćwierć wieku temu różnica ta była znacznie większa. W 2000 roku singielki były właścicielkami aż 64 procent nieruchomości w USA, zaś mężczyźni — tylko 36 procent.

Najwięcej nieruchomości, których właścicielkami są singielki, znajduje się w stanie Delaware — udział tych kobiet wynosi tam 15,34 proc. — więcej o prawie sześć procent w porównaniu z bezżennymi mężczyznami (to największa różnica we wszystkich amerykańskich stanach). Na kolejnych miejscach znalazły się stany Luizjana i Mississippi, gdzie singielki posiadają odpowiednio 15,19 i 14,84 proc. nieruchomości.

Jedynymi stanami, w których w badanej kwestii dominowali single, a nie singielki, są Alaska oraz Północna i Południowa Dakota. Różnice między kobietami a mężczyznami wynoszą w nich odpowiednio 2,16, 2,08 i 0,68 proc.

Północna Dakota, Alaska, a także Nowy Meksyk to również stany, w których najwięcej nieruchomości znajduje się w rękach bezżennych mężczyzn. Udział ich własności w tych stanach wynosi ponad 12 proc. wszystkich domów i mieszkań.

Czytaj więcej

Miliardy idą w świat. Na co wydaje fortunę była żona Jeffa Bezosa?

Z czego wynika dominacja singielek nad singlami na rynku nieruchomości?

Autorzy raportu tłumaczą rezultaty badania dwoma czynnikami. Po pierwsze, z badań wynika, że kobiety są w stanie poświęcić więcej niż mężczyźni, aby wejść w posiadanie własnych czterech kątów.

Po drugie, kobiety z reguły żyją dłużej niż mężczyźni, a zatem większe jest prawdopodobieństwo, że to właśnie one owdowieją jako pierwsze. Zdaniem autorów raportu to właśnie dlatego średnia wieku posiadających jakąś nieruchomość singielek jest wyższa niż singli. Kobiety te najprawdopodobniej kupiły swoje domy razem ze swoimi mężami — jeszcze za ich życia.

Podsumowując zebrane dane, analitycy podkreślają, że dominacja amerykańskich singielek nad singlami po względem posiadania własnego domu czy mieszkania wcale nie świadczy o ich lepszej sytuacji ekonomicznej. Nie oznacza to też, że kobiety dobrze wychodzą na rozwodach.

„Wprost przeciwnie — kobiety w większym stopniu niż mężczyźni narażone są na długotrwałe problemy finansowe będące rezultatem rozwodu. Ukazuje to wciąż istniejącą potrzebę zniwelowania nierówności ekonomicznych między obydwiema płciami” — czytamy w raporcie LendingTree.

Źródło: LendingTree

Amerykańskie singielki posiadają więcej domów i mieszkań niż single

Podobnie jak w Polsce i wielu innych krajach na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych wciąż istnieje różnica w zarobkach — na korzyść mężczyzn. To jednak właśnie niezamężne kobiety posiadają w USA większą liczbę domów i mieszkań w porównaniu z mężczyznami, którzy nie znajdują się w związkach małżeńskich.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Karolina Prędota-Krystek: Kobiety muszą się bardziej rozpychać, pokazywać, że mają odpowiednie kompetencje
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Nieruchomości
Luksusowy apartament to bardziej przeżycie niż posiadanie