Aktualizacja: 22.03.2025 13:30 Publikacja: 25.09.2023 12:35
Dlaczego kobiety nie chcą brać udziału w wyborach?
Foto: Adobe Stock
Kobiety - do głosu!
Głosy kobiet mogą do zwycięstwa w wyborach przybliżyć lub znacznie od niego oddalić. Rzecz jednak w tym, że jak wynika z badań przeprowadzonych przez „Inicjatywę Głos Kobiet”, panie nie tylko nie lubią rozmawiać o polityce (unikanie takich rozmów deklaruje ponad 60 proc. młodych Polek, a tylko 40% najmłodszych z nich śledzi informacje w mediach i interesuje się wydarzeniami na polskiej scenie politycznej), ale również wiele z nich nie planuje udziału w wyborach. Mniej niż połowa młodych Polek deklaruje, że 15 października pójdzie do lokali wyborczych. Jeśli zatem ceną wygranej może się okazać przyciągnięcie do urn większej niż prognozowana liczby pań, trudno się dziwić, że zarówno kandydaci do pełnienia najważniejszych funkcji w państwie dwoją się i troją, aby zwrócić uwagę kobiet. Niestety, jedno z ich popularnych haseł oceniam jako nietrafione.
Jeśli zagrożenie epidemią po jednym powrocie antyszczepionkowców z wakacji eskaluje do międzynarodowego alarmu i trzeba szukać ludzi z kilku samolotów, to pora wypowiedzieć wojnę antyszczepionkowcom. To kwestia bezpieczeństwa kraju, nie światopogląd.
O podmiotowym traktowaniu kobiet w kampanii nie świadczą uśmiechnięte fotografie czy wypowiedzi o tym, że mają pilnować swoich mężczyzn, albo oceny ich wyborczych decyzji.
Patologie polskiej gospodarki się zmieniają, ale zawsze chodzi o jeden wspólny mianownik – by ktoś pracował za darmo.
Dzięki „Anorze” Seana Bakera Rosja odniosła sukces. Kultura jest potężną bronią w jej arsenale. Za jej pomocą realizuje polityczne cele. Właśnie na nowo oswaja ze sobą zachodnie salony, które entuzjastycznie podejmują Yurę Borisova.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Poziom ubóstwa jest najwyższy od dekady, ale jedna pula pieniędzy tkwi niewzruszona. Aż 16 mld zł - tyle wynosi kwota niezapłaconych alimentów, a to tylko dane o najbiedniejszych polskich dzieciach..
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
„Kto Pani/Pana zdaniem prowadzi najlepszą kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Polska polityka wrze w pierwszym dniu wiosny – śmierć Barbary Skrzypek wywołała burzę w mediach społecznościowych, kampania prezydencka nabiera tempa, a spór o Tarczę Wschód podgrzewa atmosferę między rządem a opozycją. Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński analizują, co te wydarzenia oznaczają w kontekście najbliższych dni.
Akt pana ministra Mariusza Błaszczaka był aktem polityka demokratycznego, był aktem polskiej demokracji. I za to ma być karany - mówił przed Prokuraturą Okręgową w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Książka „Spowiedź Nikosia zza grobu” jest oparta na domysłach, rozmowach ze świadkami i szczątkowych dokumentach
Jestem głęboko przekonana, że tyle jest polityki w naszym życiu, ile jej tam wpuścimy. Kiedy więc sięgam po książkę historyczną na temat kolaboracji w dziejach, która rozpoczyna się wstępem o tym, kto za PiS „kolaborował”, nie chcę czytać dalej.
Dla Polaków kluczowym tematem jest bezpieczeństwo. Kandydat PiS przegrywa nie tylko z kandydatem KO w badaniach ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”, ale daje się też wyprzedzić przedstawicielowi Konfederacji. Dobrze prezentuje się Szymon Hołownia.
Karol Nawrocki w dalszym ciągu jest jedną wielką niewiadomą. To enigma nawet dla wyborców PiS – tak wyniki pogłębionego badania kandydatów na prezydenta w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” podsumowuje Jacek Nizinkiewicz.
Atutem Nawrockiego jako kandydata obywatelskiego miało być to, że nie kojarzy się z ośmioletnimi rządami Zjednoczonej Prawicy. Najwyraźniej jego poglądy miały być przy tym „bezobjawowe”. Oprócz tego, że charyzma popieranego przez PiS kandydata jest ujemna, zawodzi więc strategia partii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas