Reklama
Rozwiń

Joanna Parafianowicz: Kobieta przy rozwodzie powinna stawiać na więcej niż jedną kartę

Nadal blisko połowa Polek nie poświęca się pracy zawodowej, lecz rodzinie, a ich wysiłek bywa określany jako „siedzenie w domu”. Warto mieć świadomość, jakie ewentualne prawa przysługują w razie rozwodu tzw. żonie przy mężu.

Publikacja: 12.12.2023 14:28

Na co może liczyć kobieta w przypadku rozwodu?

Na co może liczyć kobieta w przypadku rozwodu?

Foto: Adobe Stock

Niewątpliwie ostatnie stulecie przyniosło polskiemu społeczeństwu wiele zmian zarówno o charakterze ustrojowym jak i światopoglądowym, a niemały na to wpływ miała emancypacja kobiet. W I kwartale 2023 r., w odróżnieniu od rzeczywistości charakterystycznej dla XX wieku, udział aktywnych zawodowo kobiet w ogólnej liczbie osób w wieku 15-89 lat, kształtował się na poziomie 51,2%. W ciągu ostatnich siedmiu lat współczynnik ten wzrósł o 3,2 punktu procentowego (zdaniem ekspertów, dzięki wprowadzeniu świadczenia 500 plus). Aktualnie zatem większość Polek pracuje (poza domem). Stereotypowy obrazek rodziny, w której pan domu przynosi do niego pieniądze, a pani domu dba o dzieci i męża, czyniąc z tego swoją flagową aktywność, przechodzi wprawdzie powoli do lamusa, ale matematyki nie sposób oszukać. Nadal blisko połowa Polek nie poświęca się pracy zawodowej, lecz rodzinie, a ich wysiłek bywa określany jako „siedzenie w domu”. Warto mieć zatem świadomość, czy, a jeśli tak, to jakie ewentualnie uprawnienia tzw. żonie przy mężu przysługują w razie rozwodu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie
Ptak-Iglewska: Zamykanie oczu na drugiego człowieka nie procentuje
Opinie
Ptak-Iglewska: Rozwój technologii AI nie usprawiedliwia kradzieży mienia
Opinie
Aleksandra Ptak-Iglewska: Ile inwestor(ka) ma dzieci? A kogo to obchodzi?
Opinie
Joanna Szczepkowska. Ani „nasza”, ani „wasza”, ale po prostu swoja
Opinie
Ptak-Iglewska: Jak życie rodzinne warunkuje konkurencyjność kobiet?