Mobbing w pracy zdalnej: kiedy szef ma prawo dzwonić do pracownika?

Wraz z popularnością pracy zdalnej zjawisko mobbingu nie zniknęło, a wręcz pojawiły się jego nowe przejawy.

Publikacja: 30.10.2023 11:25

Praca zdalna nie zmienia rozkładu czasu pracy.

Praca zdalna nie zmienia rozkładu czasu pracy.

Foto: Adobe Stock

Brak bezpośredniego kontaktu między współpracownikami, komunikacja głównie mailowa sprzyjają pogorszeniu relacji. Jeśli dodać do tego zatarcie granic między czasem pracy a czasem wolnym i presję ciągłej dostępności, nietrudno o przekroczenie granic właściwych zachowań.

Mobbing w pracy zdalnej - fakty

Praca zdalna pokazała, że coraz częstszym przejawem mobbingu może być wywieranie presji bycia ciągle dostępnym, atakowanie mailami i telefonami poza godzinami pracy. Przełożeni przestali zwracać uwagę na to, w jakich godzinach pracownicy wykonują pracę. Oczekują realizacji zadań 24/7. Niestety „kultura” ciągłej dostępności może się obrócić przeciwko pracodawcy. Poza ryzykiem, że pracownicy wystawią rachunek za nadgodziny, ciągła presja wywierana na pracownikach może w szczególnych przypadkach skutkować powstaniem roszczeń o zadośćuczynienie lub odszkodowanie z tytułu mobbingu.

Są już rozstrzygnięcia sądów wskazujące że zachowanie przełożonego takie jak uporczywe przesyłanie poleceń e-mailem w porze nocnej, w okresie urlopu lub zwolnienia lekarskiego i oczekiwanie ich wykonania może być uznane za mobbing. Jeśli przełożony notorycznie komunikuje się z podwładnymi poza godzinami pracy, wydaje bieżące polecenia i oczekuje niezwłocznie informacji o ich wykonaniu, a pracownik aby sprostać wymaganiom szefa musi być w ciągłej gotowości do pracy, także po godzinach i w dni wolne, możemy w pewnych przypadkach mówić o nękaniu. Nękanie jest natomiast jednym z przejawów mobbingu. Tak orzekł m.in. Sąd Okręgowy w Lublinie, który prawomocnie zasądził dla pracownicy kwotę 25 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za rozstrój zdrowia wywołany bombardowaniem pracownicy mailami po godzinach pracy. Kwota odpowiadała w przybliżeniu sześciu pensjom zatrudnionej. Zdaniem sądu uporczywe i długotrwałe (mającym miejsce ponad rok) nękanie, poprzez nadmiernie obciążanie obowiązkami, wydawanie poleceń w czasie wolnym od pracy i nieustająco krytycznej ocenie realizowanej przez pracownicę pracy stanowiło przejaw mobbingu.

Czytaj więcej

Prawo do bycia offline w pracy zdalnej. Co na jego temat mówią obowiązujące przepisy

Praca zdalna to nie całodobowy dyżur

Oczywiście nie sposób uznać za mobbing jedynie sporadycznego wysłania pracownikowi wiadomości z zadaniami po godzinach pracy w sytuacjach wyjątkowych czy wysyłanie maili po godzinach pracy, na które przełożony nie oczekuje natychmiastowej reakcji, a na które pracownik ma odpowiedzieć kolejnego dnia w godzinach pracy. Ważne jednak, żeby pracownicy wiedzieli, że nie jest od nich oczekiwana natychmiastowa reakcja. Różnica w obu przypadkach polega zatem na presji i oczekiwaniach ze strony przełożonych, czy wymagają od pracownika bycia online również poza godzinami pracy i czy brak takiej dostępności wiąże się dla pracownika z konsekwencjami.

Przełożeni często pozostają w błędnym przeświadczeniu, że skoro pracodawca umożliwił pracownikowi pracę zdalną, to ten pozostaje do ciągłej jego dyspozycji. Tym bardziej, że pracownik ma dostępne narzędzia pracy, a przez to możliwość ciągłego kontaktu. Warto jednak pamiętać, że praca zdalna nie zmienia jednak rozkładu czasu pracy, a pracownik wciąż pozostaje do dyspozycji pracodawcy jedynie w tych godzinach, w których zgodnie z obowiązującymi go regulacjami powinien świadczyć pracę. Praca zdalna nie oznacza więc bynajmniej całodobowego dyżuru.

Dlatego ważne będzie prewencyjne określenie reguł komunikacji i wprowadzenie odpowiednich procedur. Prewencja się opłaci.

Brak bezpośredniego kontaktu między współpracownikami, komunikacja głównie mailowa sprzyjają pogorszeniu relacji. Jeśli dodać do tego zatarcie granic między czasem pracy a czasem wolnym i presję ciągłej dostępności, nietrudno o przekroczenie granic właściwych zachowań.

Mobbing w pracy zdalnej - fakty

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo
Co wolno na balkonie, a za co można dostać mandat lub pozew?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo
Prawnicze liderki: trzeba walczyć ze schematami płci. I z własnymi oporami
Prawo
Prawniczka rodziła na sali sądowej. Pilnie potrzeba zmiany regulacji
Prawo
Sharenting pod prawniczą lupą. Adwokat obala mit, że to tylko nieszkodliwa moda
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Prawo
Dłuższe urlopy dla mam wcześniaków – wkrótce projekt ustawy