Dodatkowe wolne dla kobiet - urlop menstruacyjny, botox leave – nowa moda czy konieczność?

W wielu krajach na poziomie ustawowym zagwarantowano kobietom prawo do dodatkowego wolnego. Czy Polki też mogą na nie liczyć?

Publikacja: 13.11.2023 07:19

Dodatkowe wolne zapewniane pracownikom może być sposobem na zwiększanie ich motywacji.

Dodatkowe wolne zapewniane pracownikom może być sposobem na zwiększanie ich motywacji.

Foto: Adobe Stock

W Japonii na przykład od lat funkcjonuje tzw. „urlop menstruacyjny”. W Hiszpanii w tym roku wprowadzono podobno rozwiązanie. Również w Polsce pracownice dopytują, kiedy pojawią się podobne rozwiązania.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach

Urlop menstruacyjny to cała pula różnego rodzaju rozwiązań funkcjonujących w wielu krajach i wielu organizacjach. O ile w kraju kwitnącej wiśni rzeczywiście „urlop menstruacyjny” nosi pewne cechy urlopu, jest to jednak z reguły zwolnienie niepłatne i w praktyce niemal nieużywane. W Hiszpanii również nie jest to wbrew pozorom typowy urlop na żądanie dla kobiet, a rodzaj zwolnienia lekarskiego z powodu bolesnej miesiączki. Jest ono płatne od pierwszego dnia w ramach krajowego systemu ubezpieczeń społecznych, w przeciwieństwie do pozostałych zwolnień lekarskich, które z reguły nie są płatne w Hiszpanii w ciągu pierwszych dni.

W Polsce wciąż brak jest odpowiedniej regulacji. Brak jest perspektyw na wprowadzenie ich w najbliższym czasie, więc pracodawcy coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce. Odpowiednio wprowadzony urlop menstruacyjny dla kobiet jest ciekawym i ważnym benefitem. Pozwala zarówno wyróżnić się pracodawcom na rynku, a ponadto zadbać o wellbeing zatrudnionych kobiet.

Przykład niemal niedziałającego japońskiego rozwiązania pokazuje, że przy wprowadzaniu urlopu menstruacyjnego warto skupić się na tym, by nie tylko był on w przedsiębiorstwie oferowany, ale przede wszystkim, by był tak skonstruowany, aby rzeczywiście spełniał swój cel i był wykorzystywany w praktyce.

Czytaj więcej

Izabela Konopacka: Prawniczki powinny walczyć o swoją pozycję w męskim świecie paragrafów

"Kobiecy" urlop - męska sprawa?

Warto w tym celu wprowadzić odpowiednią politykę, w ramach której instytucja urlopu menstruacyjnego zostanie uszyta na miarę, nie stanie się polem do nadużyć, będzie dostosowana do specyfiki pracodawcy i przede wszystkim potrzeb kobiet. Nie zawsze musi to być dzień wolny, czasem wystarczy pracownicom możliwość pracy z domu i możliwość realizacji mniej obciążających zadań. Wprowadzając nowy benefit, warto zadbać również o właściwą komunikację. Chodzi nie tylko o zapoznanie pracowników z zasadami funkcjonowania urlopów menstruacyjnych, ale także zniesienie tabu tak, aby polityka nie funkcjonowała w próżni. W szczególności warto wyjaśnić, że regulacja ta, z uwagi na obiektywny czynnik różnicowania, nie stanowi przejawu bezprawnego nierównego traktowania mężczyzn. Przeciwnicy przekonują, że dodatkowe dni wolne dla pracownic to dyskryminacja mężczyzn, co jednak nie jest prawdą bowiem ma na celu niwelację niedogodności i bólu, którego mężczyźni nie odczuwają.

Niektórzy pracodawcy idą jeszcze krok dalej i wprowadzają swoim pracownikom tzw. „botox leave”. Nie chodzi przy tym konieczne o wolne na poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej, ale możliwość wolnego na wizytę u fryzjera czy kosmetyczki. Tego typu zwolnienie jest wówczas udzielane każdemu pracownikowi, bez względu na płeć. Jest ono szczególnie dobrze przyjmowane u pracodawców, dla których pracownik jest rzeczywiście wizytówką pracodawcy. Pracownicy mają możliwość skorzystać przykładowo możliwość wykorzystania kilka godzin zwolnienia na wyjścia prywatne, aby nadrobić zaległości w dbaniu o urodę. Choć takie zwolnienie może się wydawać dość niestandardowe, niemniej jednak jest bardzo dobrze odbierane przez pracowników. Zapewnienie pracownikom dodatkowego wolnego na aktywności odpowiadające ich potrzebom może być opłacalnym sposobem na zwiększanie ich motywacji.

W Japonii na przykład od lat funkcjonuje tzw. „urlop menstruacyjny”. W Hiszpanii w tym roku wprowadzono podobno rozwiązanie. Również w Polsce pracownice dopytują, kiedy pojawią się podobne rozwiązania.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo
Dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy ojcowie korzystają z nowych przywilejów?
Prawo
Mec. Zofia Matyja: Kobiety w biznesie, wbrew stereotypom, nie muszą zachowywać się jak mężczyźni
Prawo
Potwierdzono wyciek wrażliwych danych księżnej Kate. Co będzie się działo w sprawie?
Prawo
Co wolno na balkonie, a za co można dostać mandat lub pozew?
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo
Prawnicze liderki: trzeba walczyć ze schematami płci. I z własnymi oporami