Aktualizacja: 21.11.2024 11:30 Publikacja: 21.12.2023 17:49
Pracodawca nie odpowiada za zachowanie pracowników na prywatnych imprezach, ale na służbowych już tak.
Foto: Adobe Stock
Serwowane w trakcie napoje alkoholowe często prowadzą do zbytniego rozluźnienia atmosfery i zachowań przekraczających dopuszczalne granice w miejscu pracy. Właśnie wtedy najczęściej pojawią się niestosowne komentarze czy inne zachowania o charakterze seksualnym, kierowane ze strony przełożonych do podwładnych, czy kolegów do współpracowników, które noszą znamiona molestowania seksualnego.
Molestowaniem seksualnym jest zgodnie z art. 18(3a) §6 Kodeksu pracy, każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie, lub upokorzenie pracownika. Mogą to być zatem nie tylko działania takie jak dotyk i gesty, ale również słowne komentarze czy aluzje o podłożu seksualnym.
W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.
Na aplikację adwokacką dostałam się dopiero za trzecim podejściem. We współczesnym świecie nie mówimy o niepowodzeniach. Tymczasem to one są trampoliną do sukcesów – mówi Joanna Affre, adwokatka, liderka kancelarii Affre i Wspólnicy, dwukrotnie nagrodzonej w Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej".
Wbrew opiniom niektórych, stwierdzenie nieważności małżeństwa nie jest przywilejem dla bogatych. Ale nie każdy może je uzyskać, jak przy rozwodzie cywilnym. Proces jest długi, wymaga dowodów i świadków, a sądy kościelne orzekają zgodnie z prawdą – mówi adwokat kościelny Michał Pełka.
Sukces w sądzie jest wypadkową trzech czynników: faktów, które w sprawie obiektywnie miały miejsce, sposobu, w jaki te fakty zostaną przedstawione i poparte argumentacją prawną, i tego, czy druga strona zdoła tę wersję wydarzeń podważyć.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W tym roku gubernator Kalifornii Gavin Newsom, wspólnie z aktywistką i piosenkarką Demi Lovato, podpisał dwie ustawy, które mają na celu przeciwdziałanie finansowemu wykorzystywaniu dzieci w świecie cyfrowym.
Były ksiądz Marian W. został w poniedziałek skazany przez Sąd Rejonowy w Nowym Targu na 12 lat więzienia za molestowanie ośmiu chłopców. W drugim procesie dorośli dziś mężczyźni domagają się 22 mln zł odszkodowania za doznane krzywdy.
Polski egzorcysta ks. Piotr Glas został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej na osobach nieletnich – poinformowała diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.
Komisja ds. pedofilii proponuje, żeby w Funduszu Sprawiedliwości wyodrębniono pieniądze przeznaczone tylko na pomoc ofiarom wykorzystywania seksualnego.
Eksperci przestrzegają, aby nie pozostawić w firmie sprawców mobbingu czy molestowania, nawet jeżeli orzeczenia sądu w ich sprawie jeszcze nie ma.
Oskarżony o nadużycia seksualne podczas pełnienia funkcji Mike Jeffries, były prezes Abercrombie&Fitch, ma pretensje, że firma odmówiła pokrycia kosztów wynajęcia prawników w celu obrony przed zarzutami.
To, co znalazło się w archiwach PRL-owskich na temat molestowania małoletnich, to wierzchołek góry lodowej. Mówienie, że oczyszczanie to atak na Kościół, jest odwracaniem pojęć, po to, by chronić sprawców – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Rzecznika Praw Obywatelskich w 2017 roku - 40,7 proc. ankietowanych studentów i studentek doświadczyło molestowania w trakcie studiów. W 2019 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wykazała, że większość polskich uczelni wyższych nie ma przygotowanych odrębnych pocedur dotyczących przypadków molestowania seksualnego.
Grupa reprezentująca 90 młodych kobiet, w tym gimnastyczki amerykańskiej reprezentacji olimpijskiej Simone Biles, McKayla Maroney i Aly Raisman, złożyła pozwy przeciwko FBI, domagając się ponad miliarda dolarów odszkodowania za nieudolne prowadzenie dochodzenia w sprawie wykorzystywania seksualnego przez byłego lekarza amerykańskiej reprezentacji Larry'ego Nassara.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas