Aktualizacja: 16.02.2025 15:07 Publikacja: 22.02.2024 19:17
Ewa Gryc-Zerych: Pasjonuje mnie walka o to, by chronić różne niestandardowe rozwiązania.
Foto: Archiwum prywatne
Pamięta pani spór sądowy o szpilki z czerwoną podeszwą? Aż do europejskiego trybunału doszła sprawa o to, czy ktokolwiek poza firmą Louboutin może je produkować.
Szło o to, czy można sobie zastrzec prawo do koloru podeszwy butów, zresztą nie tylko damskich. Firma Louboutin wygrała w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wprawdzie to nie ja byłam pełnomocnikiem tej firmy, ale oczywiście pamiętam ten głośny proces. Toczył się przez wiele lat na różnych szczeblach, bo nie było oczywiste, czy sam czerwony kolor można opatentować.
Stworzyłam od zera zupełnie nowy związek zawodowy, ale nie mogłabym tego zrobić bez wsparcia kolegów i koleżanek, którym też nie podobał się skostniały styl starych organizacji – przyznaje Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej.
Liczę na to, że moja historia będzie przestrogą przed kopiowaniem cudzych pomysłów i przetrze szlak twórcom, którzy chcą walczyć o ochronę swoich projektów - mówi Zofia Chylak. Projektantka wygrała właśnie proces o naruszenie jej praw autorskich z firmą CCC w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.
Prawa pracownicze i ochrona przed zwolnieniem mają swoje granice, a przepisy przewidują wyjątki, które w pewnych sytuacjach umożliwiają zakończenie współpracy z matką będącą tuż po urlopie macierzyńskim, czy nawet w jego trakcie - wyjaśnia prawnik.
Samobójstwo Atula Subhasha wywołało ogólnokrajową debatę na temat nadużywania prawa posagowego w Indiach, które pierwotnie miało chronić kobiety przed przemocą, lecz coraz częściej bywa wykorzystywane jako narzędzie do nękania mężczyzn.
Rok 2024 przyniósł kilka istotnych zmian w zakresie praw kobiet w Polsce, co pozwala mówić o krokach naprzód w kierunku równości płci. Wprowadzono nowe regulacje oraz znowelizowano istniejące przepisy, które mają na celu poprawę sytuacji kobiet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Oto najważniejsze zmiany, które weszły w życie w 2024 roku.
19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowy urlop macierzyński. Dotyczą one rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Opiekunom przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Emeryci i renciści w pierwszej połowie roku otrzymują dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą. Przyznawane jest z urzędu, nie trzeba więc o nią wnioskować. Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Jeszcze się zespół Rafała Brzoski nie zebrał, a już rośnie opór przed jego potencjalnymi propozycjami mającymi przeciąć pęta krępujące gospodarkę.
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas