Aktualizacja: 19.03.2025 07:17 Publikacja: 22.03.2024 10:39
Kamila Ferenc: Lekarz nie powinien oglądać się na polityczne narracje wokół aborcji, tylko pomagać swojej pacjentce.
Foto: Archiwum prywatne
W grudniu ubiegłego roku w strasburskim Trybunale Praw Człowieka obaliła pani słynny aborcyjny wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Jak pani trafiła na tę sprawę?
To wynikło trochę przypadkiem, ale nie do końca. Od dawna współpracuję z Fundacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. To do niej właśnie zgłosiła się kobieta, pani M.L., która chciała przerwać ciążę w związku z ciężką i nieodwracalną wadą płodu. Fundacja zaopiekowała się nią i pokierowała do szpitala. W szpitalu jednak ostatecznie jej odmówiono, bo dzień przed zaplanowaną datą zabiegu wszedł w życie wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, w rezultacie którego aborcja w tych okolicznościach zaczęła być uważana za nielegalną Fundacja poprosiła mnie o pomoc, a ja zrobiłam swoje i zostałam pełnomocniczką pani M.L.
W ostatnich latach słowo „mediacja” odmieniane jest przez wszystkie przypadki zarówno w kontekście spraw rodzinnych, sporów gospodarczych, jak i sporów wewnętrznych w ramach organizacji. Czy mediacja jest tylko modą, która przeminie? A może stanie się nieodzownym krokiem przed skierowaniem sprawy do sądu?
Dziś ludzie łatwiej niż kiedyś decydują się na rozwód. Rzadziej walczą o utrzymanie małżeństwa, ale zdarzają się pary, które przychodzą po poradę w sprawie rozwodu, a ostatecznie pozostają w swoich związkach, naprawiają to, co popsute - mówi adwokat Anna Czepkowska-Rutkowska.
Fundacja Itaka zwraca na swoim Facebooku uwagę na to, że w popularnym obecnie serialu emitowanym na Netfliksie powielany jest szkodliwy mit na temat możliwości zgłoszenia zaginięcia człowieka. Jakie regulacje prawne obowiązują w tym zakresie i co robić, gdy traci się kontakt z bliskim, mówi Elżbieta Kowalska z Fundacji Itaka.
Rozwód to zawsze trudny i emocjonalnie obciążający proces. Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o rozwodzie jest zrozumienie i zaakceptowanie sytuacji, w której się znajdujemy.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Stworzyłam od zera zupełnie nowy związek zawodowy, ale nie mogłabym tego zrobić bez wsparcia kolegów i koleżanek, którym też nie podobał się skostniały styl starych organizacji – przyznaje Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Prokurator Ewa Wrzosek miała prawo nie dopuścić adwokata do przesłuchania Barbary Skrzypek. Była to jednak błędna decyzja biorąc pod uwagę prawo do korzystania z pomocy prawnej. Nigdy nie odmówiono mi udziału w takich czynnościach – mówi mec. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
W propozycjach nowelizacji prawa o adwokaturze znalazły się rozwiązania, które mają usprawnić działanie samorządu. Znalazły się tam też przepisy wymierzone w adwokatów spóźniających się z zapłatą składek.
Trwają prace nad wprowadzeniem możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa. Ministerstwo Sprawiedliwości chce powierzyć to zadanie urzędom stanu cywilnego, ale gotowość do tego deklarują wciąż notariusze.
Korzystanie z obrony w toku postępowania wykonawczego ma zagwarantować ochronę praw i wolności skazanego podczas wykonywania kary.
Procedura wydalania z palestry będzie sprawniejsza, a aplikanci adwokaccy zyskają swój ogólnopolski samorząd. Prócz tego samorząd pracuje też nad zmianą form wykonywania zawodu m.in. w ramach adwokackiej spółki kapitałowej.
Redakcja „Rzeczpospolitej” przygotowuje dwudziesty trzeci Ranking Kancelarii Prawniczych – wyjątkowo istotne wydarzenie dla środowiska prawniczego.
Projekt ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) ma sprawić, że proces ten będzie szybszy i bardziej efektywny. Zakłada przede wszystkim lepszą koordynację prac organów oraz wyznaczenie konkretnych obowiązków i terminów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas