Dłuższe urlopy dla mam wcześniaków – wkrótce projekt ustawy

Już w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużający czas urlopu macierzyńskiego o okres, który rodzice spędzili w szpitalu opiekując się swoim przedwcześnie urodzonym dzieckiem.

Publikacja: 28.03.2024 19:57

W odpowiedzi na głosy rodziców, resort pracy w połowie lutego powołał zespół, który ma za zadanie wy

W odpowiedzi na głosy rodziców, resort pracy w połowie lutego powołał zespół, który ma za zadanie wypracowanie odpowiednich rozwiązań regulujących kwestie opieki nad wcześniakami.

Foto: Adobe Stock

Resort rodziny i pracy pracuje nad zmianą zasad udzielania urlopów macierzyńskich matkom dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży. To odpowiedź na petycję, którą do nowej ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk skierowało ponad 16 tys. rodziców wcześniaków.

Poród przedwczesny wiąże się z wieloma komplikacjami i walką o zdrowie, a bardzo często i o życie dziecka, które wiele tygodni musi spędzić w szpitalu. Jest to trudny czas dla malucha, ale również dla jego mamy, która czuwa przy inkubatorze. Jednak, mimo, że opiekuje się chorym dzieckiem, nie może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, bo zgodnie z prawem urlop macierzyński musi się rozpocząć w dniu porodu i przed upływem nie może być przerwany zwolnieniem z tytułu opieki nad dzieckiem przed upływem 8 tygodni.

W praktyce oznacza to, że będzie miała ona mniej czasu na opiekę nad dzieckiem, gdy wróci już do domu. „Matki wcześniaków czują się ograbione z urlopu macierzyńskiego podczas hospitalizacji ich ciężko chorych dzieci.” – można przeczytać w zamieszczonej w internecie petycji.

Wydłużony urlop dla rodziców wcześniaków będzie płatny

W odpowiedzi na głosy rodziców, resort pracy w połowie lutego powołał zespół, który ma za zadanie wypracowanie odpowiednich rozwiązań. – Ustaliliśmy, że ten dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych powinien być płatny w stu procentach. Oczywiście powinien być urlopem fakultatywnym, nieprzymusowym, udzielanym na wniosek rodziców dzieci hospitalizowanych po narodzinach oraz tych przedwcześnie urodzonych. Ten urlop nie byłby zarezerwowany wyłącznie dla matek, ale także ojców, prawnych opiekunów czyli rodzin, rodziców adopcyjnych czy rodziców zastępczych – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Czytaj więcej

Kobiecym okiem o ESG: Jak polityka reintegracji wpłynie na sytuację matek wracających do pracy?

Co konkretnie proponuje resort pracy i rodziny? Otóż wymiar urlopu będzie wydłużany w okresach tygodniowych w przeliczeniu tydzień za tydzień. Czyli za każdy tydzień w szpitalu dziecka, urlop macierzyński będzie wydłużony o tydzień. Ponadto jeszcze dłuższy będzie urlop w przypadku urodzenia skrajnego wcześniaka tj. przed 28 tygodniem ciąży albo z masą urodzeniową poniżej lub równą 1000 g.

Za okres wydłużonego urlopu macierzyńskiego przysługiwał im będzie zasiłek macierzyński.

Gotowe rozwiązania w sprawie urlopów macierzyńskich już za dwa miesiące

Wydłużenie urlopu dla rodziców wcześniaków nie jest niczym nowym, bo takie rozwiązania już od dawna funkcjonują w wielu europejskich krajach. Przykładowo w Niemczech urlopy w takich sytuacjach są dłuższe o 4 tygodnie, Wielka Brytania i Włochy wydłużają je aż o 12 tygodni a Francja i Słowenia dają tyle dni wolnego, o ile wcześniej dziecko przyszło na świat.

Dziemianowicz-Bąk zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy w maju – zapewne na „Dzień Matki”.

Prawo
Prawniczka rodziła na sali sądowej. Pilnie potrzeba zmiany regulacji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo
Sharenting pod prawniczą lupą. Adwokat obala mit, że to tylko nieszkodliwa moda
Prawo
Kamila Ferenc, Adwokatka Roku: W sprawie aborcji jest jeszcze wiele do zrobienia, nie tylko w przepisach
Prawo
Ścigałam oszustów finansowych nawet w Wielki Piątek
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Prawo
Rzecznik KGP o zgwałceniu w centrum Warszawy: Nie można było właściwie zinterpretować sytuacji