Australijska premierka powołała Sekretarza ds. Zmiany Zachowania Mężczyzn

Aby poprawić sytuację kobiet w Australii, premierka stanu Wiktoria Jacinta Allan powołała pierwszy w historii tego kraju (a także świata) urząd Parlamentarnego Sekretarza ds. Zmiany Zachowania Mężczyzn. Stanowisko to zajął 35-letni polityk Tim Richardson. Będzie dbał o to, aby australijscy mężczyźni lepiej traktowali kobiety.

Publikacja: 03.06.2024 20:08

Premierka autonomicznego stanu Wiktoria Jacinta Allan: Musimy zmienić kulturę, musimy zmienić postaw

Premierka autonomicznego stanu Wiktoria Jacinta Allan: Musimy zmienić kulturę, musimy zmienić postawy – musimy zmienić system prawny.

Foto: PAP/EPA

Przemoc wobec kobiet, również ta domowa, jest w Australii coraz poważniejszym problemem. Z danych tamtejszej organizacji non-profit Destroy the Joint) zginęło w 2024 roku już 35 kobiet – z rąk mężczyzn, których znały. W roku 2023 mężczyźni zamordowali w Australii łącznie 63 kobiety.

W ostatnim czasie przez Australię przetoczyła się z tego powodu fala protestów. Mieszkanki i mieszkańcy tego kraju wyrazili w ten sposób swój sprzeciw wobec przemocy mężczyzn wobec kobiet.

W odpowiedzi na te protesty premier Australii Anthony Albanese powiedział w rozmowie z krajową telewizją Nine Network: „To jasne, że musimy zadziałać skuteczniej. Sama empatia nie wystarczy. Fakt, że co cztery dni kobieta ginie z rąk partnera, stanowi narodowy kryzys”.

Czym będzie zajmował się Parlamentarny Sekretarz ds. Zmiany Zachowania Mężczyzn?

„Musimy zmienić kulturę, musimy zmienić postawy – musimy zmienić system prawny” – stwierdził polityk. Inicjatywę w tej kwestii przejęła Jacinta Allan, należąca do lewicowej Partii Pracy premierka autonomicznego stanu Wiktoria.

28 maja 2024 roku polityczka ogłosiła powołanie nowego urzędu o randze państwowej: Parlamentarnego Sekretarza ds. Zmiany Zachowania Mężczyzn (ang. Parliamentary Secretary for Men’s Behaviour Change). Czym będzie zajmował się nowy urzędnik?

„To pierwsze tego rodzaju stanowisko w Australii – czytamy w oficjalnym komunikacie Allen – i zakres jego działań będzie dotyczył przede wszystkim wpływu internetu i mediów społecznościowych na postawy chłopców i mężczyzn wobec kobiet, a także na budowaniu relacji opartych na szacunku”.

Tim Richardson – pierwszy na świecie Sekretarz ds. Zmiany Zachowania Mężczyzn

Pierwszym w Australii (i na świecie) Parlamentarnym Sekretarzem ds. Zmiany Zachowania Mężczyzn został 35-letni Tim Richardson z Partii Pracy. „Wiemy, że to już najwyższy czas, aby zadziałać w kwestii przemocy mężczyzn wobec kobiet i zadanie to należy do nas – mężczyzn i chłopców” – napisał na swoich kanałach społecznościowych Richardson.

W rozmowie z CNN podkreślił: „Od Parlamentarnego Sekretarza wymaga to również konsultacji i współpracy nad opracowaniem rozwiązań z tymi, którzy pracują w terenie, z mężczyznami, aby zrozumieć ich postawy, co kieruje ich działaniami, a także pracy nad zmianą ich zachowania”.

Richardson współpracuje z australijską ministrą ds. zapobiegania przemocy domowej Vicki Ward. Polityk zachował też stanowisko Parlamentarnego Sekretarza ds. Zdrowia Psychicznego i Zapobiegania Samobójstwom i w tym obszarze działa pod kierownictwem australijskiej ministry zdrowia Ingrid Stitt.

Czytaj więcej

Kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka: Chcę zmienić myślenie o tym urzędzie

Powołanie nowego urzędu wywołało wśród polityków i mieszkańców Australii skrajne emocje. Jedni chwalili decyzję władz Wiktorii, inni zarzucali jej seksizm i postrzeganie problemu przemocy domowej wyłącznie z perspektywy kobiet.

Reprezentująca stan Wiktoria w australijskim senacie Jane Hume z opozycyjnej Partii Liberalnej zakwestionowała sensowność tworzenia urzędu komisarza. „Wygląda to dość fasadowo wobec rzeczywiście ważnej sprawy, która wiąże się ze zmianą kulturową” – napisała Hume na platformie X.

W odpowiedzi na zarzuty Richardson napisał: „Pojawiły się pośpieszne reakcje na stworzenie tej ważnej roli. Wszystko będzie obracać się wokół kreowania pozytywnych wzorów do naśladowania dla chłopców i mężczyzn, nie powielania stereotypów dotyczących płci oraz budowania relacji pełnych szacunku. Inicjatywa należy do nas – chłopców i mężczyzn” – stwierdził polityk.

Źródła: CNN, Associated Press

Przemoc wobec kobiet, również ta domowa, jest w Australii coraz poważniejszym problemem. Z danych tamtejszej organizacji non-profit Destroy the Joint) zginęło w 2024 roku już 35 kobiet – z rąk mężczyzn, których znały. W roku 2023 mężczyźni zamordowali w Australii łącznie 63 kobiety.

W ostatnim czasie przez Australię przetoczyła się z tego powodu fala protestów. Mieszkanki i mieszkańcy tego kraju wyrazili w ten sposób swój sprzeciw wobec przemocy mężczyzn wobec kobiet.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo
Pytać czy nie pytać – dylemat pracodawcy w przypadku widocznej ciąży pracownicy
Prawo
Dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy ojcowie korzystają z nowych przywilejów?
Prawo
Mec. Zofia Matyja: Kobiety w biznesie, wbrew stereotypom, nie muszą zachowywać się jak mężczyźni
Prawo
Potwierdzono wyciek wrażliwych danych księżnej Kate. Co będzie się działo w sprawie?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Prawo
Co wolno na balkonie, a za co można dostać mandat lub pozew?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży