Jak skutecznie zarządzać budżetem w rodzinie patchworkowej, uwzględniając zarówno zobowiązania z przeszłości, jak i wspólne plany na przyszłość?
Wyjątkowość rodziny patchworkowej i jej wyzwania finansowe
Rodzina patchworkowa to połączenie kilku osób z różnych rodzin w jedną, gdzie obok partnerów i ich wspólnych dzieci, pojawiają się także dzieci z poprzednich związków. Każdy z członków takiej wspólnoty wnosi swoje zobowiązania, potrzeby oraz oczekiwania. Z tego względu zarządzanie finansami w takim układzie bywa wyzwaniem – nie tylko ze względu na różne zobowiązania z przeszłości, ale także z powodu konieczności uwzględnienia interesów wszystkich członków rodziny. Dlatego już na samym początku relacji warto ustalić jasne zasady i priorytety dotyczące wspólnego życia. Można dzięki temu uniknąć wielu konfliktów oraz lepiej zaplanować wspólne wydatki i inwestycje oraz aspekt edukacyjny dzieci.
Swoboda umów
W odróżnieniu od małżeństw, prawo nie reguluje wprost kwestii finansowych w związkach partnerskich. Dlatego partnerzy powinni skorzystać z możliwości swobody umów, które pozwalają na indywidualne ustalenia dotyczące zarządzania majątkiem. Jednym z rozwiązań jest zawarcie umowy kohabitacyjnej, która reguluje zasady wspólnego pożycia, w tym kwestie finansowe.
Umowa taka może określać m.in. zasady nabywania i podziału majątku, spłatę wspólnych kredytów, a także obowiązki alimentacyjne na wypadek rozstania. Choć tego rodzaju umowy wciąż są rzadkością, ich znaczenie w rodzinach patchworkowych jest nie do przecenienia. Sporządzenie umowy na piśmie, a w niektórych przypadkach w formie aktu notarialnego, może uchronić partnerów przed wieloma problemami w przyszłości.
Efektywne zarządzanie wspólnymi finansami za pomocą modelu trzech kont
Od lat swoim klientom rekomenduję tzw. model trzech kont jako jedno z najefektywniejszych rozwiązań w zarządzaniu finansami w rodzinach patchworkowych. W tym modelu każdy z partnerów posiada swoje indywidualne konto, z którego pokrywa wydatki na własne potrzeby oraz potrzeby dzieci z poprzednich związków. Jednocześnie partnerzy tworzą wspólne konto, na które przekazują środki przeznaczone na wspólne wydatki, takie jak czynsz, rachunki czy wakacje.