Przejście na umowę o pracę z uwagi na ciążę nie musi być nadużyciem. Prawnik wyjaśnia

Dążenie kobiety ciężarnej do uzyskania ochrony ubezpieczeniowej, bez ustalenia wynagrodzenia za pracę na nadmiernie rażąco wysokim poziomie jest zachowaniem rozsądnym i uzasadnionym - zarówno z osobistego, jak i społecznego punktu widzenia.

Publikacja: 16.09.2024 10:57

Karolina Kanclerz: W dyskusji publicznej pojawiają się głosy, że jeśli zawarcie umowy o pracę ma być

Kobieta w ciąży

Karolina Kanclerz: W dyskusji publicznej pojawiają się głosy, że jeśli zawarcie umowy o pracę ma być jedynie furtką do świadczeń ubezpieczeniowych, można mówić o nadużyciu i działaniu sprzecznym z zasadami współżycia społecznego.

Foto: Adobe Stock

W życiu codziennym niejednokrotnie możemy usłyszeć historie, w których kobieta planująca ciążę lub na wczesnym etapie ciąży zawiera z pracodawcą umowę o pracę w celu objęcia jej ochroną ubezpieczeniową. Wcześniej nigdzie nie była nigdzie zatrudniona, nie prowadziła działalności gospodarczej oraz nie przejawia żadnej innej aktywności zawodowej. Tuż po zawarciu umowy o pracę od razu przedstawia pracodawcom zwolnienie lekarskie z kodem B. W dyskusji publicznej różnie ocenia się takie sytuacje. Pojawiają się głosy, że jeśli zawarcie umowy o pracę ma być jedynie furtką do świadczeń ubezpieczeniowych, można mówić o nadużyciu i działaniu sprzecznym z zasadami współżycia społecznego. Takie stanowisko przyjmuje też ZUS, który zarzuca stronom umowy, że była ona zawarta jedynie dla pozoru, w związku z czym pracownica nie powinna zostać objęta ochroną ubezpieczeniową. Nie każdy jednak przypadek można tak kategorycznie oceniać i uznać, że doszło do naruszenia prawa. Sytuacje losowe są bardzo różne. Nierzadko zdarza się, że kobieta starająca się o dziecko dopiero po skupieniu się na innym obszarze swojego życia, np. nowej pracy, zachodzi w ciążę

Pozostało jeszcze 83% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Prawo
Zofia Chylak po wygranym procesie z CCC: Dla mnie nie była to jedynie walka o sprawiedliwość
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Prawo
Zwolnienie po powrocie z urlopu macierzyńskiego: kiedy pracodawca ma do tego prawo?
Prawo
Prawo posagowe w Indiach miało chronić kobiety. Teraz to narzędzie do nękania mężczyzn?
Prawo
Najważniejsze zmiany w prawie na rzecz kobiet, które weszły w życie w 2024 roku
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Prawo
Jakie specjalne prawa w pracy przysługują rodzicom dzieci do 8 roku życia?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej